40 érdekesség a 40 éves Kecskeméti Animációs Filmfesztiválról - 1. rész

Az első - 1985
- A rendezvény gondolata már a stúdió alapításakor 1971-ben felmerült, de a fesztivált 1985. június 13-16. között rendezték meg, akkor még szemleként. A mustra nyitófilmje Richly Zsolt Háry János című animációja volt. A fesztivál kuriózuma volt a második világháború előtti alkotások válogatása, melyben levetítették többek között a Polly Ági filmeket (Sztepptánc, Tiroli tánc, Orosz álom r. Valker István), amelyben a világon először ötvözték az élőszereplős filmet az animációs műfajjal.
- A zsűri elnöke Nemeskürty István volt. Zsűritag volt Bereczky Loránd, a Nemzeti Galéria főigazgatója, Bodó László, a Dunántúli Napló rovatvezetője, Szekér Endre, a Forrás főszerkesztő-helyettese, Vekerdy Tamás pszichológus, Simó Sándor filmrendező, Zelnik József, az Országos Közművelődési Tanács igazgatója. Hat kategóriában jutalmazták a versenybe nevezett 85 filmet.
- A fesztivál szignálfilmjét Horváth Mária készítette, logóját és plakátját Pócs Péter. A plakát díjazott lett a The Hollywood Reporter által meghirdetett nemzetközi pályázaton fődíjat kapott. Hankiss Elemér tartott előadást a Változó tendenciák a magyar animációs művészetben címmel. A filmszemlével egy időben a megye több városában Baján, Kiskunfélegyházán, Kiskunhalason, Kiskőrösön, Kecelen és Tiszakécskén is tartottak kapcsolódó vetítéseket.
- Az egész estés film díját Gémes József Daliás idők alkotása kapta. Díjazott lett még a Sztárparádé (Varga Csaba, Papp Károly, Markó Nándor), Ah Amerika (Orosz István, Dániel Ferenc), Egresfilm (Hegyi Füstös László), Ajtó 8. (Horváth Mária), A székely asszony és az ördög. (Jankovics Marcell, Ifj. Újváry László), Martyn (Kismányoky Károly), Ujjhullám (Nagy Gyula), Ünnepeink (Macskássy Kati), Majd a tisztáson (Molnár Péter), Gyermekstúdió II. (Varsányi Ferenc, Zoltán Annamária), Vízipók-csodapók (Haui József, Szabó Szabolcs, Szombati), és a Süti (Nagy Gyula).


Az első KAFF plakátot Pócs Péter tervezte. Fotó kaff.hu
A második – 1988
5. A második animációs szemle helyszíne az Erdei Ferenc Művelődési Központban és az Otthon moziban. volt. A 75 alkotás között versenyben volt az egész estés animációk között a Macskafogó, és Az erdő kapitánya is. Egyedi filmek, televíziós sorozatok, az akkor aktuális belga, francia, brit, kanadai és lengyel rajzfilmek kerültek műsorra.
Első alkalommal „komputer animációkkal” is találkozhatott a közönség. A programok között helyett kapott Gyulai Líviusz, Keresztes Dóra és Orosz István tárlata, valamint Kovásznai György életművét bemutató kiállítás is.
6. Zsűrielnök John Halas, tagjai Fábián László filmkritikus, Forgács Éva művészettörténész, Kovács Béla dramaturg, Pintér Lajos költő és Tímár Péter filmrendező.
7. A szemle grafikusa Pócs Péter volt. A díjakat Horváth Mária, Szilágyi Varga Zoltán és Szoboszlay Péter tervezték. A szignálfilm Horváth Mária nevéhez köthető.
8. Díjazott alkotások: Isten veled, kis sziget! (Reisenbüchler Sándor), A szél (Varga Csaba), Hamburg (Háy Ágnes), Szekrénymesék (Varga Csaba), A mindent járó malmocska (Jankovics Marcell, Kricskovics Zsuzsanna), Fények virradat előtt (Békési Sándor), A harmadik (Homolya Gábor), Tangram (Jankovics Marcell), Ajtó 1. (Weisz Béla). Díjazták még: Melis Lászlót, Mosonyi Alízt, Banga Ferencet, Szoboszlay Pétert, Kotnyek Istvánt és Deák Pétert.



kép: Isten veled kis sziget r. Reisenbüchler Sándor, Ajtók 1. r. Weisz Béla
A harmadik – 1993
9. Előszőr hangzott el a fesztivál elnevezés. 78 alkotást neveztek, amiből az előzsűri 48-at talált versenyképesnek. 25 rövid-, 5 művelődéstörténeti, 15 tv-sorozat és 3 egészestés került be a programba. A fesztivál díszvendége volt a magyar animáció történetének meghatározó alkotója, John Halas, azaz Halász János. Nevéhez fűződik többek között G. Orwell Állatfarm című művéből készült alkotása és A mozi története című 10 perces rövidfilmje, melyet meg is nézhetett a publikum a fesztiválon.
A kulturális zsongásban a vetítések mellett kiállítások – Szilágyi Varga Zoltán, Macskássy Gyula emlékkiállítás, vagy a Magyar Fotográfiai Múzeum időszaki kiállítása A megállított kép is várta a résztvevőket. Először jelent meg fesztivál újság Animália címmel.
10. A fesztivál igazgatója ettől az évtől Mikulás Ferenc. A zsűri elnöke Giannalberto Bendazzi, tagok Josko Marusic, és Jean-Francois Laguinonie voltak.
11. A fesztivál nagydíját Weisz Béla Locsolkodás animációja nyerte. A díjakat Szilágyi Varga Zoltán, a plakátot Horváth Mária, Pócs Péter, a szignálfilmet Horváth Mária készítette.
12. John Halas záróbeszédében ezt mondta: „Kecskemét a zenének egyik világvárosa, hiszem azt, hogy az animációnak is az lehet…Az igazi nyertes a város, Kecskemét. Az igazi nyertes Magyarország…”

A negyedik – 1996
13. Először hirdették meg az 1. Nemzetközi Animációs Játékfilm Fesztivált. A zsűri elnöke Jurij Norstein, tagjai voltak Piotr Dumala, Nicole Salomon, Janisch Attila és Karátson Gábor.
14. A fesztivál nagydíját Reisenbüchler Sándor Ecotópiája kapta. A nemzetközi verseny első díjasa Dave Bortwick Hüvelyk Matyi titokzatos kalandjai lett. Második és harmadik díjat nem adtak ki.
15. Az animációsművészek világtalálkozójára a jelenleg külföldön élő, magyar származású rendezők közül meghívták többek között a Grammy-díjas Csupó Gábort, az Oscar-díjas Rófusz Ferencet és a Disney-cégnél dolgozó Maros Zoltánt.
Az ötödik – 1999
16. A fesztiválra 15 stúdió 54 alkotását nevezték, versenyen kívül pedig 164 filmet mutattak be. A mustra díszvendége Jules Engel volt. Filmjeik vetítésével köszöntötték a 60 éves Gémes Józsefet, és a 70 éves Foky Ottót. A zsűri elnöke Giannalberto Bendazzi volt, aki mellett Borivoj Dovnikovic Bordo, Buda Ferenc, Luc Degryse, és dr. Körmendy-Ékes Judit zsűritagok munkálkodtak. A fesztivál egyik központi témája az „Agresszivitás a képernyőn – agresszivitás a gyermekben” volt.
17. A fesztivál nagydíját Cakó Ferenc Labirintus című alkotása kapta. A legjobb egész estés film A majmok kastélya lett. A film jelentős része a kecskeméti stúdióban készült, művészeti vezetője Szilágyi Varga Zoltán volt. A 2. Nemzetközi Animációs Játékfilmfesztivál díját a Vissza Európába (Riho Unt) kapta.

Cakó Ferenc: Labirintus
A hatodik – 2002
18. Jankovics Marcell Ének a csodaszarvasról című alkotása nyitotta meg a fesztivált. 16 nemzet, 176 rendezőjének 456 filmjét nézhette meg a közönség. Kuriózumként műsorra került a világ leghíresebb animációs fesztiváljának - Annecy - egy válogatása, és bemutatták az angol Aardman Stúdió munkáit is. A zsűri elnöke Priit Parn volt, mellette munkálkodtak Phil Mulloy, Takashi Namiki, Ittzés Mihály, Báron György.
19. A fesztivál arculatát a Balogh Rudolf-díjas fotóművész, Arany Rajzszög-díjas grafikusművész Farkas Antal Jama készítette. Tőle származik többek között az az idézet, hogy „Hűség a képhez, hűség az Árthoz”, mely ars poetica-jának is beillett.
20. A fesztivál fődíját Péterffy Zsófia A kalózok szeretője kapta, a rövidfilm kategória legjobbja Tóth Pál A szentjánosbogarak nemi élete lett. A 3. Nemzetközi Animációs Játékfilm Fesztivál díját az Optimus Mundus kapta Alexander Kuguchin és Dimitrij Gorbunov rendezésében. Valamint átadták az első életműdíjat, melyet Reisenbüchler Sándor kapott meg.

A plakátot Farkas Antal Jama Balog Rudolf-díjas fotóművész tervezte. Fotó: kaff.hu
A cikkhez nyújtott segítéségért köszönet a Kecskemétfilm Kft munkatársainak.
Folytatás a második részben.