Két szobrot is kapnak az Izsáki úti körforgalmak
Szemereyné Pataki Klaudia a Rádió1 Gong-ban elmondta, „Sokat próbálunk azért tenni, hogy egy kicsit tetszetősebb, kedvesebb arcát is megmutassuk a városnak, illetve azokat az értékeket, amelyek itt rejlenek.” A polgármester kiemelte: „Az elkészült két új körforgalomba olyan köztéri alkotásokat helyezünk, amelyek városmarketing szempontból nagyon vonzó köztéri alkotások, másrészt pedig a helyi művészeti közösséget is támogatják. A KÉSZ csoport által támogatott alkotóközösség egy nagyon koherens acélszobrászati művet készített el.”
Az Izsáki út – Olimpia utca csomópontjában található körforgalomba kerülő acélszobor az „A jó lovas katonának!” címet kapta. Ez egy olyan installáció, amely Kodály szellemiségére emlékeztet. Az ország első Kodály iskolájának közelsége miatt, valamint azért is, mert az Izsáki út a legfontosabb „beeresztőpontja” a városnak, ezért hogy ide állítanak emléket a város legnagyobb szülöttjének.
A tekeredő acélszalag az aranymetszés törvényszerűségei szerint Fibonacci-spirálban ívelődik, ugyanakkor egy violinkulcsra is hajaz, vagy éppen egy huszárlobogóra. A szalag kezdő szakaszán Kodály Zoltán pixelizált arcképe jelenik meg az áttört, lézervágott lemezen optikai játékként. A szalag másik vége egy kottafejjel támasztódik ki, mely akár egy zászlórúd is lehetne. Egy valódi dallam kottája fut fel a kottaíven plasztikusan megjelenítve Kodály Zoltán egyik legfontosabb művéből, a Háry János daljáték betétdalából egy részletet. Az „A jó lovas katonának de jól vagyon dolga” a zeneszerző által gyűjtött népdal első taktusai. A huszárdal felemlítése egy kis tisztelgés is egyben a közvetlen hely szelleme, azaz a két egykori huszárlaktanya és katonái előtt. A kereszteződés egyik, illetve másik oldalán állott az Erzsébet-laktanya és a Rudolf-laktanya, mindkettő még a XIX. században épült huszárlaktanya volt. A műtárgy ennek a várostörténeti időszaknak is emlékeztetője lehet.
Az installáció hengerített vastag acéllemezből, valamint acélcsövekből áll. A szalagon lézervágott rátétként hegesztve jelennek meg a kottavonalak és a hangjegyek. Az egész műtárgy rozsdásan jelenik meg.
Az Izsáki út – Sport utca csomópontjának középszigetébe kerülő acélszobor a Hexaverzum nevet kapta.
A hatszöges térváz az acélszobrászati hagyomány mellett a kecskeméti Fémmunkás/Traverz/KÉSZ acélszerkezet-gyártó ipartörténetre, és a mérnöki tudásra hívná fel a figyelmet. A hexagon az egyik legszabályosabb geometriai elem, a természetben is megjelenő forma, rendezőelv. A méhsejt, a kristályrács, vagy éppen a hópelyhek, a bazaltorgonák, bizonyos csillagászati jelenségek is hordozzák a hatszögelést. A matematika, a műszaki tudományok gyakran használják ezt a formát. A mérnöki megvalósításokban pedig számtalan téralkalmazásra, felületképzésre, szerkezeti, statikai megoldásra találunk hatszöges megoldást. Így, mint ilyen, a Neumann János Egyetem műszaki, mérnöki szellemiségétől sem áll távol a hexagonizált térváz reflexiója. A forma acélcsövekből épül fel, 5 méter magasságba emelkedik. A mű különleges pozitúrában, „kibillentett” helyzetben áll majd, vélhetően némi fejtörést okozva a szemlélőnek. Ez a mű is rozsdásan jelenik meg.
A KÉSZ Holding Zrt. a KÉSZ Csoport vezető vállalata ajándékozza a két műalkotást Kecskemét városnak, díszítendő a két körforgalmat, segítve a városmarketinget. A több tonnás művek a kecskeméti KÉSZ Ipari Gyártó Kft. acélszerkezet-gyártó üzemében készültek Árvai István tervei alapján, Schell Ferenc közreműködésével. A műtárgyak a több mint húsz éves Kecskeméti Acélszobrászati és Képzőművészeti Szimpozion, nemzetközi alkotótábor műveiből formált szoborpark (Four Points by Sheraton Kecskemét Hotel körül) folytatásaként is betudhatók. Szándékolt, hogy a műveket összekösse egymással, felfedező sétára bírja az érdeklődőket.