Kínában énekelt az Ars Nova Énekegyüttes

2024. 10. 11., 12:51
Mozgalmas napok állnak az Ars Nova Énekegyüttes mögött. A dr. Kiss Katalin vezette együttes néhány énekes és hangszeres barátjukkal közösen az elmúlt napokban villámlátogatást tett Kínában, a kelet-ázsiai ország egyik legnépesebb városában, Wuhanban léptek fel. Hatalmas sikert arattak, vendéglátóik jövőre is meghívták őket.
A galéria 6 képet tartalmaz

Október 3-a és 8-a között Kínában járt az Ars Nova Énekegyüttes. A néhány napos útjukból két nap az utazással telt, két napot a regenerálódásra fordítottak, míg október 6-án koncertet adtak Wuhanban. Kína egyik legnépesebb városában – napjainkban közel 20 millióan lakják – egy fantasztikus hangversenyteremben, a Qintai Concert Hallban léptek fel. „A hangversenyt egy sanghaji központú koncertiroda szervezte – emlékezett vissza az elmúlt napokban átéltek előzményeire dr. Kiss Katalin. – Egy svéd kolléga ajánlásával találtak ránk és hívtak meg bennünket. Kérésük csupán csak annyi volt, hogy 90 percet énekeljünk egy csodálatosan szép, hatalmas, modern, mindennel felszerelt koncertteremben.”

Wuhan Qintai Concert Hall

A hangverseny helyszíne a legnagyobb és legkorszerűbb kínai kulturális helyszínek egyike volt, melynek szórakoztató parkja több mint 50 millió négyzetméternyi területet foglal magában. 2009 szeptemberében nyitották meg, azóta színpadán számtalan világhírű együttes megfordult, az elmúlt hónapokban többek között a Royal Filharmonikus Zenekar játszott, míg a közeljövőben az Orosz Nemzeti Zenekart, illetve a Bécsi Fiúkórust látják vendégül. A Qintai Concert Hallban a Nemzeti Filharmonikusok is felléptek már, 2018 szeptemberében adtak két felejthetetlen koncertet.

„Szakmailag rendkívül fontos eseményen, egy nagy sikerű koncerten vagyunk túl – mondta dr. Kiss Katalin. – A kétszer negyvenöt perces műsorunkat korábbi kínai tapasztalataim alapján állítottam össze. Amikor legutóbb jártunk ott – akkor Pekingben koncerteztünk –, elsősorban magyar zenét vittünk. Különböző szerzőktől énekeltünk ugyan, de valamennyi komponistája hazai volt. A közönségnek tetszett a koncertünk, ám egy nagyon kedves ottani barátunk később »megsúgta«, hogy szerencsésebb lett volna, ha több nemzet darabjai közül válogatunk, mert az ottani zeneszeretők nem tudnak nüansznyi különbségeket tenni a magyar alkotások között, mint ahogyan erre mi sem vagyunk képesek a kínai zeneművek esetében. Épp ezért most olyan műsort gondoltam ki, amelybe egyrészt különböző korszakokból válogattam műveket, egészen a reneszánsztól a kortárs zenéig, másrészt több ország szerzőinek darabjait szólaltattuk meg különböző nyelveken. Emellett részben a kórus tagjai közül választva, részben néhány muzsikus barátunkat felkérve a hangversenyen énekes szólisták, illetve hangszerkíséretes művek is megszólaltak, így színes, érdekes előadást hallgathatott a közönség, mindenki megtalálhatta benne a magának tetsző műfajt vagy hangszínt. A mintegy 1.200 fős hallgatóság nagy szeretettel figyelte a műsorunkat. Különösen megható volt, ahogyan a két kínai kórusművet fogadták – miközben még énekeltünk, ők már akkor tapsoltak –, de a zárószámnak választott Esti dal, Kodály Zoltán csodás remeke is nagy sikert aratott. Mi is jól éreztük magunkat, a végtelenül profi szervezésnek is köszönhetően semmiféle feszültség nem volt bennünk, kellemesen együtt tudtunk zenélni. S még alig ért véget a koncert, már meg is hívtak bennünket jövőre, majd meglátjuk, hogy eleget tudunk-e tenni a kérésüknek.”