Mi legyen az avarral? 

2024. 11. 01., 12:03
A kertes házak udvara ősszel megtelik lehullott falevéllel, gallyakkal, ágakkal. Sokan bele se gondolnak, ha teljesen “megtisztítjuk” kertünket a falevelektől, akkor környezetünket pont a nélkülözhetetlen természetes tápanyag-utánpótlástól fosztjuk meg. Kecskemét erdészeti szakirányítója felhívja a figyelmet a zöldhulladék újrahasznosítására.

A kertes házak lakói számára az őszi lombullás egyet jelent a sok kerti munkával, mely során megszabadulhatnak a szemétként kezelt levélhalomtól, gallyaktól. A levelek műanyag zsákokban történő elszállíttatása - vagy ami még károsabb, az avarégetés - helyett azonban környezetkímélőbb és hasznosabb megoldások is léteznek. Erre hívja fel a lakosok figyelmét Szabó Lajos, Kecskemét város erdészeti szakirányítója is, kiemelve a mulcsolást, mint kiváló újrahasznosítást, ami a természetben, az erdőkben magától is megtörténik. A legjobb természetes mulcs a lenyírt fűnyesedék, az összeaprított gallyak és az összegyűjtött levelek elegye.

Készíthetünk lombkomposztot is az összegyűjtött levelekből, halmokat képezve belőlük, a levélkupacok nyárig beérnek, jó minőségű humusz képződik belőlük, ami hasznosítható többek között talajjavítás során.

A falevelekből, gallyakból álló kupacokat kisebb-nagyobb állatok sokasága veszi használatba, van amelyiknek táplálék, másoknak szigetelőanyag vagy lárvák, bábok számára bölcső. Így ahelyett, hogy egy tökéletesen ápolt, tiszta és érinthetetlen térként tekintenénk a kertre, gondoljunk rá úgy, mint egy élő, lélegző élőhelyre, figyelmeztet az erdészeti szakember, aki arra kéri a lakosokat, hogy a zöldhulladék véderdőkben történő környezeti és ökológiai szempontból is legalkalmasabb elhelyezése végett felkereshetik őt a 06 30/2981302elérhetőségen. A témával bővebben Kiemelő magazinunkban foglalkozunk.