Füstérzékelővel vagy nélküle?- Kampány indult a lakástüzek megelőzésére vármegyénkben

2024. 11. 15., 12:50
Kampányt indított a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság a füstérzékelők népszerűsítésére, a lakástüzek megelőzése érdekében. A program keretében hamarosan ingyenesen adnak át készülékeket több településen is. Mint a rendezvényen kiderült a figyelemfelhívó akció azért is indokolt, mert míg az előző fűtési szezonban 204 alkalommal keletkezett lakóépületben tűz vármegyénkben, addig ez a szám ebben az évben már most eléri a 276-ot.

Ezzel a kisfilmmel indította el idei figyelemfelhívó kampányát a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A középpontban ezúttal a lakástüzek megelőzése áll.

A lakástüzek többségénél a mérgező füst vezet füstmérgezéshez, rosszabb esetben halálhoz. Számos esetben a lakásokban kialakuló tüzet – főleg éjjel – a benntartózkodók már csak túl későn, vagy egyáltalán nem észlelik. Egy lakástűz esetén csak néhány perc áll a lakók rendelkezésére, hogy felmérjék a helyzetet és biztonsággal elhagyják otthonukat.

- A kampányunknak a legfontosabb célja, hogy tűzeseti halálesetek megelőzése az otthonokban. Nagyon jó megelőzést nyújt erre az otthoni füstérzékelők telepítése. Ugyanis ezek az otthoni füstérzékelők, érzékelik nagyon gyorsan füstöt, és olyan jelzést adnak ki, hogyha otthon alszunk a családunkkal, azonnal felébresszenek bennünket
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Gyapjas János, a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese.

A lakóépületek helyiségeiben kialakuló tüzeknél már a kezdeti szakaszban keletkezik füst. A füstérzékelők nagyjából egy percen belül hangosan jeleznek, így adva nagyobb esélyt a menekülésre és a túlélésre.

- Az előző fűtési szezonban összesen 204 alkalommal keletkezett lakóépületben tűz vármegyénkben. Ebből 24 esetben kéménytűz keletkezett, és a 2024-es évben eddig 276 alkalommal keletkezett otthon jellegű létesítményben tűzeset
— mondta a sajtótájékoztatón Tóth Imre, a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vármegyei tűzoltósági főfelügyelője.

Mint a rendezvényen elhangzott, az otthoni tüzek leggyakoribb oka az elektromos áram, a nyílt láng, valamint a hűtő-fűtő berendezés szakszerűtlen használata. De sok esetben keletkezik tűz a konyhában, illetve a vegyestüzelésű kazánoknál is.  A füstérzékelők használatával az esetek száma jelentősen csökkenthető, hiszek ezek már nagyon korán jeleznek. Sőt a legtöbbhöz már applikáció is tartozik, vagyis távollétünkben is kaphatunk jelzést a telefonunkra, ha otthon baj van.