Megmenti a Kecskeméti Katona József Múzeum a Tiringer-kaput

2025. 01. 22., 12:39
Szerdán reggel elkezdődött a Tiringer-műhely bontása a Mikes Kelemen utcában. A műlakatos mester 1911-12-ben hozta létre műhelyét, melynek kovácsoltvas kapuja óriási helytörténeti értékkel bír. Ezt a kaput menti meg a Kecskeméti Katona József Múzeum, a szakemberek restaurálják, bekerül a gyűjteménybe, és a jövőben kiállítják a nagyközönség számára is. A magántulajdonban lévő, öreg, leromlott állapotú épületet pedig egy vállalkozó vásárolta meg, társasház épül a helyére.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 37 képet tartalmaz

Lekerült a Tiringer-műhely hatalmas kovácsvas kapuja ma reggel. Tiringer Ferenc műlakatos munkájával számos helyen találkozhatunk a városban, például az Újkollégiumnak és a Katona József Gimnáziumnak is ő készítette a vasdísztárgyait. Műhelyét 1911-12-ben hozta létre a mester, akkor készült a kapu is.

- Az anyagi értéke sem lenne csekély, manapság egy ilyen kaput legyártani igen vaskos összegbe kerülne. Tiringer Ferenc Kecskemét rendkívül emblematikus figurája volt. A város akkor indult el az iparosodás útján, és ez olyan iparosokat, kis- és középiparosokat vonzott ide, illetve sikeresen alkalmazott, mint például Tiringer Ferenc, aki egyébként korai éveiben Moszkvától Párizsig készített hasonló műlakatos munkákat
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Bezsenyi Ádám, a Kecskeméti Katona József Múzeum történésze.

A magántulajdonban lévő épület autóvillamossági műhelyként működött. Egy vállalkozó vásárolta meg 2024-ben a Mikes Kelemen utca 3-5 szám alatti házat, amely öreg, leromlott állapotban volt. A cég úgy határozott, hogy társasházat épít a területre, a bontás elkezdődött.

- Egy négylakásos társasházat építünk, amiből három darab kertkapcsolatos lesz. Ezek kecskeméti viszonylatban luxuslakásoknak minősülnek, pesti viszonylatban nem
— mondta Üres Farkas Antal, a Hello Ház Kft. ügyvezető-igazgatója és társtulajdonosa.

A társaság a Kecskeméti Katona József Múzeum kérésére úgy döntött, hogy a kaput odaajándékozza az intézménynek. A múzeum az értékmentés első lépéseként a Népi Iparművészeti Gyűjteménybe szállította a többmázsás kovácsoltvas kaput. Mint a helyszínen kiderült, a városban található egy másik Tiringer-kapu is, amely szintén a gyűjtemény részét képezi.

- A Három Gúnár épülete mögött látható a nagyközönség számára is. Hasonlók a terveink ezzel a kapuval is. Restaurálás után látványos helyen, vagy ha máshol nem, a múzeum kitüntetett pontján fogjuk kiállítani. De ehhez még sok idő kell, mert a kapu jelenlegi állapota nem valami fényes, a restaurálás nagyon sok időt fog igénybe venni
— árulta el Bezsenyi Ádám, történész.

A kaput a Kecskeméti Katona József Múzeum szakemberei restaurálják, bekerül a gyűjteménybe, és a jövőben kiállítják a nagyközönség számára.