Dr. Kocsis Krisztián – egy rendkívüli ember a Esély-es Esték! sorozatban
Az Esély Központ szervezésében mostantól havonta kerül sor olyan előadásra, amelynek keretében rendkívüli embereket, példaképek ismerhetnek meg az érdeklődők. Olyan cigány közéleti szereplők mutatkoznak majd be, akik hátrányos helyzetből, a mélyszegénységből küzdötték fel magukat és értek el kiemelkedő sikereket munkájukban, a tudományban, a közéletben, a sportban vagy a művészetben.
A mai (csütörtök) vendég egy rendkívüli fiatalember dr. Kocsis Krisztián volt. A cigány származású agykutató ötéves koráig egy Baranya megyei kisfaluban élt, majd nem roma apukája Budapestre vitte a szörnyű körülmények közül. Néhány hónap múlva azonban állami gondozásba került. Több nevelőszülőnél is élt, míg végül egy olyan házaspárhoz került, akiket ma is a szüleinek tekint.
Sok-sok nehézséggel kellett megküzdenie, a gyermekkorában elszenvedett nélkülözés, a verések, de főként a szeret hiánya miatt. A gyermekkorában átélt traumák sora mind a mai napig kihat életére, de mindezek ellenére küzdötte fel magát és ma már elismert neurobiológus, agykutató Szegeden.
Dr. Kocsis Krisztián neve akkor vált ismertté, amikor 2019-ben jelölték a Roma Sajtóközpont által alapított Aranypánt-díjra. Kecskeméti előadása előtt – a fiatalember története kapcsán - Engert Jakabné alpolgármester a támogató családi környezet valamint a szociális ellátórendszer fontosságára hívta fel a figyelmet.
Krisztián kötetlen formában beszélgetett a hallgatósággal. Mint a Kecskeméti Médiacentrumnak nyilatkozva elmondta, az a célja, hogy felhívja a figyelmet a mélyszegénységben élők helyzetére, egyfajta utat mutatva számukra. Hangsúlyozta, hogy ebben a folyamatban nem az ő személye a fontos, sokkal inkább az a segítő-támogató közösség, amely igazán hatékonyan tud fellépni a hátrányos helyzetben élő fiatalok érdekében.