Milyen lesz a 2023-as évjáratú bor?
Tavaly nyáron az aszály okozott fejtörést a gazdálkodóknak, idén a csapadékos és változékony idő hozott hideget és meleget is a szőlészeteknek, borászatoknak. A termelők nehézségeiről és a 2023-as évjáratról dr. Németh Krisztina kertészmérnököt, a MATE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Kecskeméti Kutató Állomásának tudományos főmunkatársa szerint az év érdekessége volt, hogy már márciusban elkezdett fakadni a szőlő, de a tavaszi nagy hidegek ezt megállították. Így a valódi rügyfakadás csak április végére történt meg. Plusz a fajták majdnem egy időben kezdtek el kifakadni. Az időjárás ekkor tartogatott még egy csapadékos időszakot és egy lehűlési hullámot. Majd a peronoszpóra tüneteit kezdték észlelni a növényeken.
A júniusi virágzást újabb nagyobb csapadék követte, a meleg párás idő pedig kedvezett a fertőzéseknek, például a lisztharmatnak.
A Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet telepén nagyjából 1200 fajta szőlő tőkéit őrzik, a szedőcsapat minden évben ezekről gyűjti be a gyümölcsöt. Dr. Németh Krisztina szerint első sorban nem a fajtát kell átgondolni a változó klíma miatt. Az ideális az lenne, ha a szőlészetek felhagynának a rutinszerű munkavégzéssel és folyamatosan figyelemmel kísérnék, éppen mire van szüksége a növényeknek.
További részletek a KTV riportjában: