A Hírös Lovarda a lovaskultúra oktatási központjává válik
A 2,5 milliárd forintot érő lovardát a kecskeméti B. Tóth Ferenc ajánlotta fel az államnak arra a célra, hogy professzionális módon tanítsák a magyar fiatalokat a lovaglásra.
Feri bácsi 13 hektáros lovardája a legmagasabb, 5 patkós minősítéssel rendelkezik. Olyan pályákkal bír, amelyek állják az időjárás viszontagságait, így mindig meg lehet tartani az órákat. A területen 7 éve zajlik európai színvonalú oktatás 25-28 fős osztályok részvételével.
– A lovas szakág 6 területből áll. Az egyetemen 2005 óta van ilyen jellegű oktatás – erről már a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélt. Mocsai Lajos elmondta, hogy ebben a képzőközpontban a lovasedző-képzés, a lovaskultúra mesterképzése, valamint a testnevelő tanárok továbbképzése is meg fog valósulni.
Mocsai Lajos kiemelte, hogy olyan szakképzési centrumot vehet át az egyetem, amely az ország nemzeti lovas programjának integrációját valósíthatja meg.
Az általános iskolások mellett a felsőoktatásban tanulók számára is lehetőség lesz itt a lovaskultúra elsajátítására. Az oktatási módszert a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem dolgozta ki a náluk tanuló, szakirányú képzésen diplomát szerző hallgatók számára.
Tervben van, hogy a tananyag angol nyelvre való lefordítása esetén Európa felé is terjeszkednének.
Az átadón Nagy István agrárminiszter elmondta: nem elég emlékezni a magyar lovaskultúrára, tenni is kell azért, hogy fennmaradjon.
A kormány 2012-ben indította el a Kincsem Nemzeti Lovas Programot, amelynek fő célja az állami ménesek egységes és hatékony állami irányításának megteremtése, a lovaskultúra-oktatás bevezetése.
Nagy István azt is elmondta, a kormány fontos célkitűzése az, hogy ne legyen Magyarországon olyan járás, ahol nem érhető el a lovaglás. Ezért kell olyan programokat, pályázatokat indítani, amelyek lehetővé teszik a felnövekvő korosztálynak azt az élményt és lehetőséget, hogy megtanuljanak lovagolni.
Nagy István ismertette, a lovasközpontot B. Tóth Ferenc építész, a lovarda korábbi tulajdonosa felajánlotta a magyar államnak – írja az MTI. Közcélból felajánlást tenni olyan cselekedet, ami példaértékű és követendő – hangsúlyozta a miniszter, jelezve: a felajánlás a magyar lovasoktatás megújításának az elindítója volt. Elmondta, hogy a lovarda a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem gondozásában országos szakmai centrumként működik majd tovább.
Kiemelte: az egyetem olyan képzési tervet alkotott, amelynek része a hagyományokban gazdag magyar lovassport. Az intézményben most is van alapdiplomát adó lovasedző-képzés, de nem volt megfelelő gyakorlati képzési helyük, amely a szélesebb értelemben vett lovaskultúra-oktatás országos központjaként is működhetne – tette hozzá.
Nagy István hangsúlyozta, a lovarda méreteit tekintve is alkalmas a felsőfokú lovas képzések gyakorlati céljaira, elhelyezkedése pedig optimális egy országos oktatási központ megvalósítására.
A létesítmény olyan lépést jelent a hazai lovaskultúra-oktatásban, ami megalapozhatja a lovassportok és a hazai lovas hagyományok intenzív fejlődését a következő évtizedekben – közölte a tárcavezető.