A Magyar Ökölvívó Szakszövetség elnöke Kecskeméten találkozott a régió klubvezetőivel

- Amióta az új elnökséggel nekivágtunk a munkának, égető feladatként határoztuk meg magunknak, hogy közvetlenül találkozzunk a magyarországi klubok vezetőivel, ne csak a közgyűlésen fussunk össze. Edzés közben találkozunk velük, megismerjük a klubéletet, a környezetüket ezért egy régiós körutat terveztünk és raktunk össze. Az öt régióból naponta egyet meglátogatunk. Már jártunk Ózdon, a tegnapi nap folyamán voltunk Pécsett, és ma itt vagyunk Kecskeméten. A mai megbeszélésen ismertetem a Magyar Ökölvívó Szakszövetség terveit és egyeztetünk ezekkel az elképzelésekkel kapcsolatban. Szeretnénk a kinevezett vezetőkkel közösen elindítani régiós programokat. Tisztában vagyok vele, hogy van egy nagy ökölvívó szövetség, amelyik Budapesten székel, de a munkavégzés viszont a régiókban, a klubokban zajlik. A közvetlen kapcsolattartást megkönnyíti, ha régióvezetőket jelölünk ki, és a régióknak külön, önálló lehetőségeket, munkát, feladatokat adunk. A régiós versenyzéstől kezdve a minimum vizsgán át, egészen a sportorvosi vizsgálatokig sok-sok mindent kell egyeztetni.
A szövetség honlapja szerint 139 klubot és 16331 versenyzőt tartanak számon. Ez a versenyzői létszám elegendő egy tízmilliós országban, amelyik az olimpiai éremtáblázaton a hatodik helyet foglalja el?
- Ezt a számot úgy kell értelmezni, hogy ennyi klub indult a tavalyi esztendő versenyrendszerében. Ennél azért több klub van, de ez még mindig nem egy ilyen örvendetes adat. Pont most beszéltünk az olaszokkal, akik elmondták, hogy náluk ezer klub létezik. Ennek ellenére nem lehet azt mondani, hogy ötször jobbak lennének, dacára annak, hogy ötször annyi klubbal rendelkeznek. Az biztos, hogy a mennyiségből lehet talán könnyebben megtalálni a minőséget. Nekünk minden gyerekre vigyázni kell, nálunk nem lehet 100 gyerekből megtalálni a 10 tehetséget, nálunk a lényegesen kevesebb merítésből kell a legjobbakat megtartani. Ez egy nagyon szép feladat, és ezt a Magyar Ökölvívó Szakszövetség célul is tűzte ki, hogy növelje a kluboknak a számát, növelje a klubokban versenyzőknek a számát, és akkor majd a szakmai színvonal is emelkedni fog.
- Ez akkor egy minimális cél az új elnökség terveiben, hogy növekedjen a klubok és a versenyzők száma?
- A munkánk eredményeként bízom abban, hogy automatikusan megindul a növekedés. Tehát egy jó versenyrendszernek alapvető feltétele, hogy legyen elég ökölvívó. Kevés ökölvívóval nem lehet komoly versenyrendszert működtetni. Ha egy súlycsoportban nincs 4-6-8 hasonló képességű bunyós, akkor gyakorlatilag nem is nevezhetjük komoly versenynek. A tavalyi magyar bajnokságon is volt olyan súlycsoport, ahol, ha valaki elindult, főleg a hölgyeknél, akkor már automatikusan érmes volt. Ez nem verseny, ez innentől kezdve nehezen nevezhető, szakmailag jól működő súlycsoportnak. Pontosabban a sportág nem tud ezekre a súlycsoportokra úgy tekinteni, hogy annak a magyar bajnoka szakmailag egy komoly feladatot meg tud oldani. Nekünk az a feladatunk, hogy minden súlycsoportban, minden életkorban, minden korosztályban egy egészséges verseny alakuljon ki, ehhez nagy számú, kiválóan felkészített ökölvívóra van szükség. Ha ez megvalósul, akkor a versenyrendszerünk is tele lesz izgalmas, jó mérkőzésekkel, akkor akarva, akaratlanul emelkedni fog a szakmai színvonal, a Magyar Bajnokságra már csak a legjobbak fognak eljutni. Akkor majd a Magyar Bajnokság megint őrült vonzerő lesz, és magyar bajnoknak lenni megint egy hatalmas nagy dolog lesz, mint amilyen még az én időmben, vagy az én elődeim idejében volt.
A szakszövetség a 2028-as Los Angelesi olimpiára a felkészülést már elkezdte. Lesz minden súlycsoportban olimpikonunk?
Nem állunk tőle messze, mert szerencsére nem nulláról indulunk, hiszen három olimpikonunk volt, közte két ötödik helyezett. Egy olimpiai ciklus alatt, szerintem 3-4 év alatt el tudjuk érni azt a szintet, hogy 2028-ra a felnőtt válogatott keret minden tagja, ha nem is nyugodt lélekkel, de nagyobb izgalom nélkül készülhessen a kvalifikációra. Megvan az esély arra, hogy ezt a nagyon nehéz kvalifikációs versenysorozatot végig menedzselve, ott legyenek az ökölvívóink Los Angelesben.