„Amióta új vesét kaptam, minden napom ajándéknak tekintem”
Két érmet is hazahozott Lisszabonból a kecskeméti bowlingos
A rejtélyes betegség
Dudásné Juhász Anitának egész fiatalon jelentkeztek az első egészségügyi problémái. 18 éves volt, amikor gyulladásra utaló vérsüllyedési értékei miatt egy hónapon át vizsgálták a Honvédkórházban, de nem derült fény arra, hogy mi is állhat a háttérben. A rossz értékek nem változtak, a diagnózisra pedig még 16 évet kellett várnia.
Ez azonban még csak a kezdet volt. Idő közben pajzsmirigy alul működést is okozott nála az autoimmun betegség, kiderült, hogy gluténérzékeny, és évről-évre lényegében minden szervét megtámadta saját immunrendszere.
Húsz évig folyamatosan romlott Anita veséinek állapota, úgy, hogy ebből ő nem érzett semmit. Fájdalmai ugyanis nem voltak. Vizeletkiválasztása működött, csak a méreganyag nem ürült ki szervezetéből, ezért állandó vashiányos vérszegényéggel, fáradékonyággal küzdött. A vizsgálatok pedig évről-évre megmutatták, hogyan pusztítja el immunrendszere saját veséit.
A gluténérzékenységem miatt szigorú diétát tartok, heti rendszerességgel szaunázom is, ami segítette a vesék méregtelenítését, azt hiszem így sikerült megúsznom a dialízist. Lényegében az utolsó pillanatban kaptam új vesét. Addigra már alig működtek a sajátjaim.
Szerencse is kell egy új veséhez
2018-ra már olyan rosszak lettek Anita vesefunkciói, hogy szólt a nefrológusa, eljött az idő: veséi már nem bírják tovább. Így hosszadalmas vizsgálatok kezdődtek, ezeknek eredményén múlott, felkerülhet-e a transzplantációs várólistára.
– 2018 decemberében volt az utolsó transzplantációs bizottsági ülés, amelyre beadtam a szükséges papírokat. 2019 januárjára kerültem a listára, körülbelül ezren lehettek előttem. Akkor még nem voltam transzplantálható, ugyanis úgynevezett „csókvírus” volt a szervezetemben, amit gyógyszeresen kellett kiűzni onnan. Júliusra kaptam zöld lámpát, ettől kezdve várhattam, hogy értesítenek - meséli.
Sokan 8-10 évig várnak a transzplantációra, Anitának azonban nagy szerencséje volt. Egy év után, 2020 januárjában megcsörrent a telefonja. Alig akarta elhinni, hogy az új veséje miatt hívják. Alaposan kikérdezték az aktuális egészségi állapotáról, majd közölték vele, van számára egy vese, elfogadja-e.
– Sírógörcsöt kaptam, teljesen összeomlottam, de természetesen igent mondtam. Szóltak, hogy negyedóra múlva itt vannak értem. A férjem nem volt otthon, aggódtam, hogy el se tudunk búcsúzni. Ilyenkor ugyanis sosem lehet tudni. De szerencsére tudtam riasztani, és gyorsan hazajött.
Egy óra múlva már Szegeden volt Anita, ahol várt rá új veséje. A műtő előterében feküdt, amikor megtudta, eredetileg nem ő kapta volna. – Tetszik tudni, nagy szerencséje van, mert az előzőt hazaküldték – mondták Anitának. Az első számú jelölt valószínűleg elhallgatott valamit, ami a műtétet megelőző vizsgálatokon derült ki, így hazaküldték.
A vesének is tetszett a kedves fogadtatás, hisz nagyon gyorsan dolgozni kezdett. Anita jobb oldalára, a hasüregbe ültették be, ott ugyanis már teljesen össze volt zsugorodva a régi vese. Lekötötték az eret a régi szervről és átkötötték az újra.
– Biztató jel volt, hogy ahogy befejeződött a műtét, az új vesém már el is kezdett dolgozni. Kaptam az infúziót, és 6-8 liter végigment rajta azon az éjszakán – mondja Anita.
Természetesen tudni szerette volna, kinek köszönheti új veséjét. Annyit mondtak csak el számára, hogy egy vele egyidős hölgy szenvedett agyvérzést. A donor másik veséjét egy kecskeméti fiú kapta meg, neki azonban csak pár hónapig működött, majd kilökődött.
Hat ember életét mentheti meg egy donor
Új élet az új vesével
Anitát már lassan öt éve szolgálja új veséje. Az orvosok szerint teljesen jól funkcionál, egy transzplatált szervhez képest megfelelően működik. Ahhoz azonban, hogy ez így is maradjon, élete végéig kell szednie a kilökődésgátlót, hogy blokkolják az immunrendszerét, ami idegenként érzékelné az új szervet. Emellett szteroidot is kap, de gyógyszert szed vérnyomására és a koleszterinre is.
– Mivel gyengítve van az immunrendszerünk, nyers dolgokat, penészes sajtokat nem ehetünk, a grépfrút fogyasztása is tilos, ugyanis kölcsönhatásba lép a szedett gyógyszerekkel. Értelemszerűen immunerősítő készítményeket sem ehetünk. Vírusos időszakban pedig javasolt a maszk, hisz sokkal könnyebben megfertőződünk – ecseteli Anita, mennyiben változott meg az élete a transzplantáció óta. Azt mondja, sosem volt szabálykövető, de azóta mindenre ügyel, mindent sarkosan betart, amit az orvosok javasolnak. Hisz az élete a tét.
A felépülése gyorsan ment. Nem volt szüksége steril szobára sem, csak annyit kértek az orvosok, hogy különüljek el családjától, amennyire csak lehet. Mivel épp a covid első hulláma előtt kapott új vesét, nagyon elővigyázatosnak kellett lenniük. Mindent fertőtlenítettek, amit férje haza hozott a boltból, utcai ruhában be se léphetett a lakásba. Bár nagyon vigyáztak, kétszer mégis elkapta a covidot. Egyszer kórházba is került, mert a gyomrára ment. Csökkentenie kellett a kilökődésgátlót, hogy immunrendszere legyőzhesse a vírust.
Miután véget ért a covid időszaka, aminek sok egészséges ember is áldozatául esett, Anita előtt új távlatok nyíltak. Kiderült számára, mennyi mindent tehet azért, hogy sokáig élhessenek együtt új veséjével. A Transzplantáltak Országos Szövetségének életmódtáborában meghallgatott egy motivációs előadást, aminek köszönhetően megváltoztatta életét.
Azóta két alkalmazás van a telefonomon. Egy fitnesz gyűrű, amit minden nap be kell zárni, és törekszem arra is, hogy meglegyen a 8000 lépésem is. Ha esik, ha fúj, nem telik el úgy nap, hogy legalább négy kilométert legyalogoljak – mutatja telefonján az applikációkat.
Az életmód táborban bemutatták azt is, milyen sportot űzhetnek a szervátültetettek. Anita kipróbált több sportágat is, a bowling bemutatóján azonban megtalálta új szenvedélyét.
– Mindig is sportoltam, hatéves korom óta úsztam, röplabdáztam, kerékpároztam, de a bowling valahogy kimaradt. Ott a táborban azonban beleszerettem ebbe a sportba. Azóta is, bármerre járunk az országban, azt keresem, hol lehetne bowlingozni – árulja el.
A sport egyáltalán nem kényszer számára, mára a szenvedélyévé vált. Tornázik, sétál, biciklizik, de ha épp nem mozog, akkor is fontosnak tartja, hogy élvezze az élet minden pillanatát. Ha csak teheti utazik, olvas, színházba jár, és folyamatosan új dolgokat fedez fel.
A sport rendszert is adott az életének. Hetente négyszer jár edzeni, egyszer gyaloglópadra, egyszer gerinctornára, egyszer zenés tornára, csütörtökönként pedig Pestre a szövetség által finanszírozott kétórás bowling edzésre. Idén részt vett élete első nemzetközi versenyén. Lisszabonban a Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-Bajnokságán egyéniben bronzérmet szerzett, a női párosok versenyében pedig a dobogó második fokára állhatott fel művesekezelt társával, a zalai Fitos Erikával.
Cél a világbajnokság
– Még csak három éve bowlingozom, bőven van még hová fejlődnöm, finomítanom a technikámat. Ezért álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen jó eredménnyel végzek az első nemzetközi megmérettetésen – mondja szerényen.
Hihetetlen, de heti egy edzéssel jutott ki az Eb-re, több nem is fért volna bele számára munkája mellett. 21 éve dolgozik a kecskeméti kórházban orvosírnokként. Mivel az edzés a csütörtöki napja kiesik, hétfőn dupla műszakot vállal.
– Persze vannak, akik helyben is edzenek, itt azonban nincs rá lehetőségem. Mivel saját bowling golyóm van, ami a kezemre készült, máshol nem is szívesen használnám, egy nem megfelelő pálya ugyanis tönkre tenné. Így az edzőm tanácsára sokszor csak a mozdulatot, a lépéseket gyakoroltam szimulációs játékokon, vagy kettleball golyót lóbáltam, mintha bowling golyó lenne – magyarázza. Mindezek ellenére nyert bronz- és ezüstérmet Lisszabonban.
Egy évben három kvalifikációs versenye van a szervátültetetteknek. Páros években Európa-bajnokságot, páratlan években pedig világbajnokságot rendeznek számukra. Így Anita következő célja a drezdai világbajnokság. December 7-én lesz az első kvalifikációs versenye egyéni, páros és vegyespáros számban. Nagyon bízik abban, hogy kijut a vb-re, ott pedig minél előkelőbb helyezést szeretne elérni az 50-59 éves korosztályban.
Azt mondja, számára az a legfőbb motiváció, hogy teljes életet éljen. Ezt donorja és önmaga miatt is kötelességének érzi.
A szövetségnek vannak 70 év feletti versenyzői is, így reméli, neki is bőven van még ideje bizonyítani.
– Amióta új vesét kaptam, minden napom ajándéknak tekintem. Hálás vagyok ezért az új esélyért, és úgy érzem azzal köszönhetem meg leginkább az életem, ha kihozom belőle a maximumot…