Az Oszakai Világkiállításon mutatkozott be a Kodály Intézet

A Kulturális és Innovációs Minisztérium és az Építési és Közlekedési Minisztérium közös szervezésében Magyar Kulturális Tematikus Napokat rendeztek a közelmúltban az Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonjában. A háromnapos eseménysorozat betekintést nyújtott az odalátogatóknak Magyarország gazdag kulturális örökségébe, valamint a hagyományokból táplálkozó kortárs magyar kulturális élet jellegzetességeibe. Az eseménysorozat a magyar kultúra néhány kiemelkedő, világszerte jelentős érdeklődésre számot tartó területe – az építészet, a kortárs dizájn, a népi kultúra és hagyományőrzés, valamint a zenekultúra – köré szerveződött, többek között szakmai előadások, workshopok és kulturális bemutatók révén hozta közelebb e területeket a nemzetközi közönséghez.
A Magyar harmóniák: a magyar zene bűvöletében címmel rendezett harmadik tematikus napon előbb Csaba Gábor, a KIM kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára tartott előadást, majd további bemutatkozások követtek. A háromnapos rendezvényt a Zeneakadémia két tanárának prezentációja zárta: Fekete Gyula nemzetközi rektorhelyettes az egyetem tevékenységéről és nemzetközi kapcsolatairól, Rajk Judit, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézetének igazgatója pedig az általa irányított intézményben folyó képzésekről és a Kodály-koncepción alapuló zeneoktatás mai alkalmazásáról adott áttekintést.

„Nagy örömömre korábbi zeneakadémiai hallgatóink közül többen is eljöttek a rendezvényre, egy mini alumnitalálkozó is volt egyben ez a délután – mondta a hírös város nagy hírű nemzetközi zenepedagógiai műhelyének vezetője. – Így például ott volt a kecskemétiek által is jól ismert Yuto Yamaguchi, aki itteni tanulmányai közben rövid ideig a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus karnagya volt és jelenleg a kiotói egyetem zenei fakultásán tanít, valamint személyes jelenlétével tisztelte meg az előadásomat Satoko Tanimoto korábban Pro Cultura Hungarica Emlékplakettel kitüntetett zongoraművész, a szapporói egyetem tanára, a Kodály Zoltán-díjas etnomuzikológus, a Japán Kodály Társaság alapítója és elnöke, Kazuyuki Tanimoto leánya is. Az oszakai Magyar Pavilon vezetése is jólesően nyugtázta, hogy milyen élő a kapcsolat a Zeneakadémia, a Kodály Intézet és az itt végzett hallgatók között.”
Az eseményen jelen volt a Zeneakadémia több japán partnerintézményének vezetője is, illetve a két előadás között japán növendékekkel készült interjúkat tekinthetett meg a közönség. „Készítettünk a prezentációnkhoz egy videót is – emlékezett vissza a rendezvényre Rajk Judit –, amelyen hallgatóink a saját nyelvükön beszéltek az intézményünkben folyó munkáról. A megszólaltatottak között volt Arisa Kobayashi is, a Kodály Intézet mester szakos tanulója az itt töltött napjairól, a tantárgyakról, az órák hangulatáról vallott. Ezek az interjúk egyfajta visszaigazolásként erősítették az általunk mondottakat.”

A Kodály Intézet igazgatója előadása mellett megbeszéléseket folytatott a jelen lévő magyar kormányzati vezetőkkel, valamint japán egyetemek és koncertközpontok irányítóival. „Többek között a szapporói nemzetközi hírű koncertterem igazgatójával tárgyaltam, továbbá a tokiói Liszt Intézet nemrég kinevezett vezetőjével, Merényi Krisztinával egyeztettem arról, hogy decemberben, Kodály Zoltán születésnapjához kapcsolódóan a japán fővárosban kiállítást rendezünk közösen, amely áttekintést ad majd intézetünk pedagógiai törekvéseiről és a névadó, Kodály Zoltán munkásságáról. Emellett a Magyar Pavilon vezetőivel is találkoztam. Most még csak körvonalazódik, de remélem, hogy meg is valósul, és a júliusi szakmai napok keretében Kecskemét városa is bemutatkozhat az Oszakai Világkiállításon, így újra megjelenhet ott a Kodály Intézet.”
Az elmúlt napokban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézetét is érintő jelentős szervezeti döntés született: a köztársasági elnök határozata értelmében május 15-től öt éven át dr. Farkas Gábor Liszt-díjas zongoraművész, a Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetője látja el az egyetem rektori feladatait. „A szenátus tagjaként szavazatommal én is dr. Farkas Gábort támogattam – mondta dr. Rajk Judit. – Nagyon boldog vagyok, hogy egy olyan kolléga lett a Zeneakadémia rektora, és ezt elfogadta a politikai vezetés is, aki sok-sok éve tanszékvezetője az intézménynek – nota bene!, ha már magyar–japán kapcsolatokról beszéltünk, a felesége japán, évekig élt és dolgozott Tokióban –, közben pedig koncertezett a világ szinte valamennyi jelentős koncerttermében, szóval ő mindannyiunk támogatására méltó, és nagyon remélem, hogy a Zeneakadémia életében most egy jó időszak kezdődik!”
Fotó: Mudra László / tokiói Liszt Intézet