Brian Kobilka Nobel-díjas tudós járt ma Kecskeméten
Brian Kent Kobilka kémiai Nobel-díjas amerikai fiziológus, aki Robert Lefkowitz-cal közösen 2012-ben kapta a díjat a „G-protein-kapcsolt receptorok felfedezéséért és működésük leírásáért.
Brian Kent Kobilka és Robert Lefkowitz felfedezése
A tudós a vasárnap Szegeden kezdődő háromnapos konferencia előtt érkezett Kecskemétre. A megyeszékhelyen elsőként a Kecskeméti Református Gimnáziumba látogatott el, itt a vendéget Engert Jakabné alpolgármester, Szenes Mártonné Durucz Anna Éva, a Kecskeméti Református Gimnázium igazgatója és Tóth Attila, a Kecskeméti Református Általános Iskola igazgatója fogadta. A tudós ezt követően a diákok laboratóriumi gyakorlatába tekinthetett be, majd az intézmény dísztermében, kötetlen angol nyelvű beszélgetés formájában válaszolt a diákok kérdéseire.
A fiatalok kérdései nyomán kiderült, hogy Brian Kobilka kardiológusnak készült, de végül jobban érdekelte a laboratóriumi kutatás. Édesanyja csalódott volt, amiért végül nem lett orvos, de - mint mondta - mindig igyekezett azt csinálni, ami érdekelte. Csak hagyta, hogy a dolgok megtörténjenek. Szerencsés volt, hogy mindig a megfelelő helyen volt a megfelelő időben, de nem javasolja, hogy ezt az utat bárki is kövesse.
Az egyórás beszélgetést követően a Szenes Mártonné Durucz Anna, a Kecskeméti Református Gimnázium igazgatója azt mondta a Kecskeméti Médiacentrumnak, hogy a találkozónak hosszútávú hatása lesz a fiatalok életére.
A találkozón Brian Kobilka, amerikai Nobel-díjas fiziológus és felesége mellett ott volt Tong Sun Kobilka, a Stanford Egyetem professzora, Hegyi Péter, a Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) programigazgatója, a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem professzora, Martin Morad, a Dél-Karolinai Egyetem sejtbiológia és anatómia professzora, valamint Varró András professzor, a kuratórium elnöke (Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány), a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Lar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetének egyetemi tanára.
A vendégek a fórum után átsétáltak a Városházára, ahol Szemereyné Pataki Klaudia polgármester fogadta őket. A tudósok a látogatás keretében megcsodálták többek között a felújított disztermet is, majd közös sajtótájékoztatót tartottak.
A városvezető ezt követően bejelentette, hogy nemcsak támogatta a programot, hanem egy közös ösztöndíjprogramot is szeretnénk kiírni a közeljövőben, amely a Kecskeméten végzett fiatal orvostanhallgatóknak adna egy ösztöndíj-támogatási lehetőséget. Ennek célja, hogy a fiatalok az orvosi tanulmányaik befejeztével, kutatásaikat, vagy orvosi tevékenységüket itt a városban végezzék vagyis jöjjenek vissza.
Brian Kobilka az elhangzottakhoz kapcsolódva elismerően beszélt látogatása tapasztalatairól.
Hegyi Péter, a Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) programigazgatója pedig arról beszélt, hogy szervezetük azért jött létre, hogy segítsék a fiatalokat a fejlődésükben, hogy minél magasabbra tudjanak törni, és megszeressék az orvosbiológiát és a kutatást.
A sajtótájékoztató végén a Nemzeti Tudósképző Akadémia elismeréseket adott át a mai látogatás szervezőnek, az önkormányzat részéről Szemereyné Pataki Klaudia polgármesternek illetve a Kecskeméti Református Gimnázium részéről Szenes Mártonné Durucz Anna igazgatónak.