Drágult, mégis kelendő a dió a kecskeméti piacon

2025. 12. 23., 14:40
Az ünnepek közeledtével egyre többen keresik a diót a kecskeméti piacon. Bár az ára 10-15 százalékot emelkedett a tavalyi évhez képest, a vásárlók szerint a jó minőségű dió idén sem maradhat el a karácsonyi süteményekből.
A galéria 7 képet tartalmaz

A Milotai 117-es dió is megtalálható a kecskeméti piacon, ahol a legtöbb termelőnél 5-6 ezer forint körül alakul a dió kilónkénti ára. Az egyik árusnál 5600 forintért kínálták a friss, egészséges szemeket, amelyek iránt az ünnepek közeledtével egyre nagyobb a kereslet. Sokan már a karácsonyi sütéshez vásároltak, a dió leggyakrabban bejglibe kerül. Szécsényi József szerint a házi sütemény elképzelhetetlen dió nélkül.

- Bejglit szoktunk belőle készíteni, egy diós bejglit. Természetesen a mákos sem maradhat ki, többnyire akkor én szoktam készíteni, szeretek sütni, főzni és épp azt kóstoltam, hogy ebből vegyek-e
— nyilatkozta Szécsényi József.

A termelők elmondása szerint a dió ára idén 10–15 százalékkal emelkedett a tavalyi karácsonyi időszakhoz képest. A termés mennyisége közepesnek mondható, ugyanakkor az aszály és a fagykár mellett a kártevők is komoly gondot okoztak. Kovács Sándor termelő arra hívta fel a figyelmet, hogy a diófúró légy különösen a kiskertekben pusztít.

- Főleg a diófúró légy, ami miatt a kiskertekben található diófák, amiket nem tudnak permetezni, azok tönkre mennek, a termések, nem tudnak termést hozni
— mondta Kovács Sándor termelő.

A termelők szerint a dió értékesítésének mintegy 80 százaléka karácsony és húsvét előtt történik. A vásárlók nemcsak az íze miatt kedvelik, sokan egészségmegőrző hatása miatt is rendszeresen fogyasztják.