Énekversenyt nyert a kecskeméti zenei könyvtáros

Kecskemét(iek) a nagyvilágban

2024. 08. 27., 13:25
A napokban rendezték meg a Bodajki Mindenkor Segítő Szűz Mária-kegytemplomban a Pitti Katalin opera-énekesnő által megálmodott Regnum Marianum énekversenyt, amelyen a felnőttek között Kállai Erzsébet, a Katona József Könyvtár zenei könyvtárosa lett az első helyezett. A kategóriagyőztesek az államalapítás ünnepén a Budapesten megrendezett Mesterségek Ünnepén a Mátyás-templom mellett fölállított színpadon is énekelhettek.
Fotó: Varga Géza
A galéria 8 képet tartalmaz

Regnum Marianum – Mária énekverseny címmel országos tehetségkutató versenyt hirdetett meg néhány hónappal ezelőtt Pitti Katalin operaénekes. A Liszt Ferenc-díjas kiváló és érdemes művész régóta énekli, gyűjti a Szűz Máriáról szóló szakrális műveket, és azt szeretné, ha minél többen követnék a példáját. Épp ezért az általa indított megmérettetésre a Szűz Máriáról szóló dalok előadásával lehetett nevezni. Az a cappella, azaz zenei kíséret nélküli versenyt három kategóriában: általános iskolás korú és középiskolás diákok, valamint 44 éves korig felnőttek számára írták ki. A jelentkezőknek a Nemzeti Kulturális Alap által támogatott rendezvény honlapjára kellett feltölteniük videóikat.

Pitti Katalin a Mária-énekekről

„Aki dalolva imádkozik, az duplán imádkozik. Így kiteljesedik az emberi lélek és a hang. Imára mindenkinek szüksége van, különösen a mai világban, a Máriáról szóló imák és témák pedig a legjobb alkalmak erre.”

Az ország szinte minden pontjáról és a határon túlról regisztrálók videós anyagait neves muzsikusokból álló szakmai zsűri bírálta el – Berki Lilla népdalénekes, Kertesi Ingrid opera-énekesnő, Maczkó Mária énekesnő, Pálmai Árpád egyházzenész, Petrás Mária népdalénekes, Szvorák Katalin népdalénekes, Vakler Anna népdalénekes és Zsadon Andrea opera-énekesnő. A zsűri elnöke, a rendezvény védnöke, Pitti Katalin volt. Az internetes válogatást követően a több száz jelentkező közül negyvenöten jutottak be az augusztus 18-i középdöntőbe, amelyet a Bodajki Mindenkor Segítő Szűz Mária-kegytemplomban rendezték meg. A verseny díjkiosztó gálával egybekötött döntőjét másnap, augusztus 19-én szintén a legrégibb magyar búcsújáró helyen rendezték meg, ezen a zsűri értékelése alapján kategóriánként már csak öten-öten vehettek részt. A bírálók közülük választották ki a győzteseket; az általános iskolások kategóriájában a gyimesfelsőloki Antal Zalán, a középiskolások kategóriájában az oroszkai Vorák Dávid, míg a felnőttek között Kállai Erzsébet, a Katona József Könyvtár zenei könyvtárosa lett az első helyezett. Az énekversenyen különdíjakat is kiosztottak, ezek nyertesei: a gyimesfelsőloki Antal Viola, a budapesti Fenyvesi László, a gyergyófalui Gál Dorottya, a váci Varga Ivett, a balassagyarmati Takács Lilla és a baracskai Pirkáné Bucsi-Szabó Kinga.

Erről a versenyről az egyik televíziós csatornán hallottam először – mondta a Hírös.hu kérdésére Kállai Erzsébet –, és mivel mindig is érdekelt az a cappella, azaz a kíséret nélküli éneklés, ez áll legközelebb a szívemhez és ebben a műfajban tudok igazán megnyilatkozni, közvetítő lenni – olyannyira, hogy az általános iskola elvégzése után beneveztem a szolnoki Tiszaparti Gimnázium népdaléneklő versenyére, melyet megnyertem, így felvételi megírása nélkül vettek föl az ének-zene tagozatos osztályba –, ezért azt gondoltam, hogy megpróbálom én is. Nagyon hálás vagyok, hogy ott lehettem, hogy sok szép élménnyel gazdagodhattam, imádkozhattam és a tavaly megszerzett énekművész diplomámmal a pályám kezdetén ilyen szép eredményt érhettem el. A felnőttek kategóriájának első helyezettjeként egy gyönyörűen megművelt üveg emlékplakettet, egy oklevelet és egy szép virágcsokrot kaptam, továbbá Pitti Katalintól rengeteg tanulnivaló dalt, illetve Maczkó Mária művésznőtől egy kazettát. Emellett a másik két kategória nyertesével együtt lehetőséget kaptunk arra is, hogy augusztus 20-án, a Mesterségek Ünnepén, a Mátyás-templom mellett fölállított színpadon ismét elénekeljük a versenydalainkat. Én az Ó, Nagyasszony, nemzetünk reménye című Mária-éneket adtam elő. Ami meg a jövőt illeti, szeretnék jobban a zene felé nyitni, esetleg a Katona József Nemzeti Színházhoz bekerülni. Önálló esteket is tervezek, továbbá az énekverseny szervezőitől ígéretet kaptunk arra, hogy a zsűritagok jövőbeni koncertjein fölléphetünk majd, valamint az augusztusi 19-i gálaestet a kategóriagyőztesek városaiban, így Kecskeméten is megismételjük. A már megszerzett ének-zene tanári, illetve énekművész alapdiplomáim mellé az oratórium- és dalének – magánének tanár mester szakot is szeretném elvégezni. Sajnos, az államilag finanszírozott féléveimet ezekhez már elhasználtam, így tanulmányaimat csak akkor tudom folytatni, ha támogatót vagy valamilyen pályázati forrást találok. Remélem, hogy ez a tervem is megvalósul majd!

Varga Géza