Felavatták Kostka László szőlőtermesztő tűzzománc portréját Izsákon
Kostka László az izsáki sárfehér szőlőfajta legeredményesebb termelője volt a maga fejlesztette művelési technikával. Birtokát, a Kostka-telepet egy 1896-ban megvásárolt homokterületen létesítette. Termesztési módszere egyedinek számított a maga korában. Eljárásának köszönhetően az 1900-as évek eleje óta világrekordnak számító, holdanként 263 mázsás átlaghozamot ért el 38 holdas birtokán. Kostka Lászlónak a rézmészpor növényvédelmi felhasználásában is úttörő szerep jutott, művelési technikája és trágyázási módja eredményezte a rekordhozamot.
Izsáki gazdálkodásának gyakorlati tapasztalataira alapozva komoly elméleti munkásságot folytatott, több szakmai publikációja jelent meg a borászati lapokban.
Szőlészeti munkásságát illetően támogató és kritikai hozzászólások egyaránt születtek, hiszen új, szokatlan, az akkori szőlőművelés törvényeivel homlokegyenest ellenkező kezelési rendszerével lépett a nyilvánosság elé. Százával érkeztek a szőlősgazdák hazánkba, hogy megismerjék a Kostka-féle termesztési módot.
Miután a résztvevők meghallgatták az Izsáki Táncsics Mihály Általános Iskola zenei tagozatos diákjainak előadását, a megemlékezésen Tetézi Lajos helytörténész üdvözölte az egybegyűlteket, mindenekelőtt köszönetet mondva Horváth Katalinnak és férjének, Gyovai Norbertnek, hogy lehetőséget adtak a Kostka-portré elhelyezésére a tulajdonukban lévő telepen.
Az ünnepségen – mások mellett – részt vett dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés alelnöke, dr. Bozóky Imre és Szabó József, Izsák polgármestere és alpolgármestere, Balanyi Károly Ferenczy Noémi-díjas képzőművész, a kép alkotója, valamint Farkas P. József, a Wojtyla Barátság Központ alapító-igazgatója, Somogyi Lajos, Ballószög polgármestere, Balogh Károly, Helvécia polgármestere, Füredi János, Ágasegyháza első embere, Bajkó Zoltán izsáki plébános atya, Kővágó Róbert, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Intézetének kutatómérnöke, borászati kutatásvezetője, Frankó János, az Off-Road Bázis Kft. ügyvezető-tulajdonosa, továbbá Kapás Zoltánné, az Izsáki Táncsics Mihály Általános Iskola intézményvezetője.
Dr. Mák Kornél köszöntőjében bibliai példákat idézett a szőlő- és borkultúra vonatkozásában, majd arra is kitért, hogy mindmáig hogyan járul hozzá a szőlőtermesztés a térség gazdaságának fejlődéséhez.
Az ünnepség további pillanataiban dr. Mák Kornél, dr. Bozóky Imre és Szabó József, továbbá Kővágó Róbert és a Wojtyla Barátság Központ képviselői egy-egy koszorúval adóztak Kostka László példaadó munkássága előtt.
A Kostka-képet Balanyi Károly mutatta be a jelenlévőknek (lsd. nyitóképünket), felidézve azon régi emlékeket, melyek benne ébredtek, amikor a tűzzománc alkotás létrehozásán fáradozott.
Farkas Pál, a Wojtyla Barátság Központ programszervező munkatársa bejelentette, hogy a Farkas-testvérek, nevezetesen Farkas P. József, Farkas Ilona és jómaga támogatásával másolati példányt rendeltek az alkotótól. A második portrét a Farkas-család tagjai az Izsáki Táncsics Mihály Általános Iskolának ajánlották fel. A művet Kapás Zoltánné intézményvezető vette át.
Farkas Pál – miután szavakba öntötte alkalomhoz illő személyes emlékeit – kérte az intézményvezetőt, hogy amennyiben a kép kapcsán a későbbiekben avatóünnepségre kerülne sor, az esemény időpontjáról feltétlenül értesítse a Farkas-család tagjait, ugyanis részt szeretnének venni az ünnepségen.
Végezetül Bajkó Zoltán atya papi áldásban részesítette a tűzzománc-alkotást.
A léleksimogató eseményt a zenei tagozatos diákok második előadása, valamint a közeli Gedeon-birtokon borkóstoló zárta.
Szerző: Tódor Norbert
Fotók: Mátyus István