Felkészülés az EUDR rendelet előírásaira – Szakmai fórumot tartottak az Iparkamarában

2025. 05. 12., 14:24
2025. december 31-tól csak olyan termékeket lehet az uniós országokban -így hazánkban is- forgalomba hozni, amelyek erdőirtásmentes helyről származnak. A 7 hónap múlva életbelépő rendelkezés végrehajtása kapcsán egyelőre nagyon sok a kérdés. Többek között erről beszélt a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara mai rendezvényén egy szakértő.

Az erdőirtásmentes termékek forgalmazására (EUDR) vonatkozó uniós szabályok 2025 év végétől lépnek hatályba. Az alkalmazásukra való felkészülést azonban már most meg kell kezdeni. Ezért szervezte meg a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara azt a szakmai napot, amelynek középpontjában az új szabályozás, illetve ennek alkalmazása állt. A téma nem csak ezért fontos, mert a bevezetésig már csak 7 hónap van hátra, hanem azért is, mert az úgynevezett EUDR jelentős hatással lesz azokra a vállalkozásokra, amelyek az érintett ágazatokban működnek, különösen, ha az EU piacán forgalmaznak vagy exportálnak.

Az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó termékek forgalmazásáról szóló rendelet érinti a kakaót, a kávét, a szóját, a pálmaolajat, a gumit, valamint a szarvasmarha és a fa termékeket. De, mint az iparkamara rendezvényén elhangzott, az úgynevezett releváns termékek köre ennél jóval nagyobb.

A fa termékek esetében például a raklap lehet egy speciális eset, mert például ha azon áru van, akkor nem esik a rendelet hatálya alá, de ha már nincs, akkor rá is vonatkozik majd az EU-s szabályozás. De például a cipőkészítőkre is vonatkoznak a szigorú előírások.   

-"Fel van sorolva például a nyers és kikészített marhabőr. Nem tudom, hány cipész van, aki majd kis és közepes vállalkozásként is, GPS koordinátákkal nyilvántartja, hogy azt a szarvasmarhát melyik farmon nevelték, ölték meg, majd nyúzták meg. Vagy például az autóüléshuzat gyártók tisztában vannak-e azzal, hogy az általuk felhasznált marhabőr bizony EUDR köteles termék" – mondta előadásában Tóth János, szakértő, a Magyar Vámügyi Szövetség vámtanácsadója.

A pálmaolaj is egy olyan termék, amely a kozmetikumok mellett olyan sokak által nem is gondolt termékekben is megtalálható, mint a nyomdafesték.

Tóth János kamarai előadásában később kitért még az EUDR köteles termékkör értelmezési kérdéseire, a jogszabály tárgyi és időbeli hatályára, az alkalmazási körökre, az ellátási lánc vizsgálatára, a KKV-k szerepére is. Az előadás végén pedig személyes konzultációkra is volt lehetőség.

Az uniós szabályozás meglehetősen összetett, azonban annak belső logikáját megismerve, az uniós képzéseken és a tesztfelületeken szerzett gyakorlattal biztonságosan alkalmazható és követhető lesz. Ehhez kínál hatékony támogatást a Nébih EUDR oldala (https://portal.nebih.gov.hu/eudr) az előírások alaposabb megismeréséhez szükséges összefoglalókkal, kiegészítő segédletekkel és az aktuális képzésekről, eseményekről szóló folyamatos, friss tájékoztatókkal.