Gyógyító lámpamesék: terápiás mesekönyv jelent meg a KTV gondozásában

2021. 11. 30., 10:14
Újabb különleges mesekönyv jelent meg a Kecskeméti Televízió gondozásában. Pásztor Andrea „Gyógyító lámpamesék” című képeskönyve terápiás céllal született meg a Bács-Kiskun Megyei Oktatókórházzal együttműködésben. A Nagy-Bán Kitti grafikusművész által illusztrált hiánypótló mesekönyv különösen aktuális: amellett, hogy szórakoztatja a gyerekeket, segíti a betegségekkel, a kórházzal kapcsolatos félelmeik feloldását is.

A napokban került ki a nyomdából Pásztor Andrea és Nagy-Bán Kitti alkotópáros Gyógyító lámpamesék című mesekönyve. Az országosan is egyedülálló terápiás mesekönyvet a Kecskeméti Televízió adta ki a Bács-Kiskun Megyei Kórházért Alapítvánnyal összefogva.

A mesekönyveket Kecskeméti Televízió szerkesztőségében, a kecskeméti Líra könyvesboltban, a Pagony üzleteiben, a Korda Könyvesboltban, a Kecskeméti Református Könyvesboltban illetve a Piaccsarnokban lévő könyvárusnál.

– Anyaként is nagyon jól tudom, hogy a gyerekek szívéhez a legrövidebb út a mesén keresztül vezet. Ezért is tartottam nagyon fontosnak, hogy a Kecskeméti Médiacentrum felvállalja a Gyógyító lámpamesék könyv megjelentetését, kiadását. Ennek sajnos különös aktualitást ad a Covid járvány. A megjelentetéshez kitűnő partnerekre találtunk a Bács-Kiskun Megyei Oktatókórház vezetésében, de a Nemzeti Kulturális Alap is támogatott minket – nyilatkozta Kozák Polett, a Kecskeméti Médiacentrum ügyvezető-főszerkesztője.

A 80 oldalas mesekönyv igazi kuriózum, segíti a beteg gyerekek gyógyulását, oldhatja a kórházzal kapcsolatos félelmeiket.

– Hiszünk a mesék gyógyító erejében. Minden mese elröpíti, kiszakítja a gyerekeket a valóságból, elfeledteti velük betegségüket. Ha azonban olyan történeteket olvasunk számukra, amelyek a kórházban játszódnak, hozzájuk hasonló kisgyerekekről szólnak, könnyebben fel tudják dolgozni, mi vár rájuk az egyes vizsgálatok során. A szereplőkkel azonosulva otthonosabban érezhetik magukat a kórházban, az orvosok, ápolók munkáját megismerve barátként tekinthetnek rájuk. Bátorságot meríthetnek a kedves történetekből, és gyorsabb lehet a gyógyulásuk is – írta a könyvben szereplő ajánlójában dr. Svébis Mihály, a kórház igazgatója, a Bács-Kiskun Megyei Kórházért Alapítvány elnöke.

Egy teljesen új szemszögből, egy kórházi lámpa tolmácsolásában hallhatják a gyerekek a történeteket. A lámpa az, aki odafentről sokszor sokkal többet, másként lát, mint maguk az orvosok. Tudja, hogy a gyógyszerek, a terápia mellett, mire lehet még szükség a gyerekek gyógyulásához.

Amikor este eloltják, és a gyerekek elalszanak, a lámpa meséket sző álmaikba. Olyan meséket, amelyek megkönnyítik a lelküket, segítenek feldolgozni számukra az idegen helyzetet, más gyerekek példáján keresztül mutatnak megoldást problémáikra. A mese a mesében szerkezet tovább erősíti a történetek tanulságát.

– Tipikus kórházi szituációkat dolgoz fel a könyv, olyan eseteket, amelyek nap mint nap megtörténnek a gyermekosztályokon. Megismerhetünk egy kislányt, aki nem hajlandó bevenni a gyógyszert, egy kisfiút, aki retteg a röntgenezéstől. Megtudhatják a gyerekek, mit tehetnek saját egészségükért, hogyan védhetik meg magukat a vírusoktól, ami napjainkban különösen fontos kérdés. A műtők világába is bepillanthatnak, az egyik történet pedig – prevenciós céllal – a gyermekkori elhízás és az evészavar veszélyeire hívja fel gyerekek és szüleik figyelmét – árulta el a szerző, Pásztor Andrea.

A Gyógyító lámpamesék nem az első mesekönyve a Kecskeméti Televízió kiadójának. Pásztor Andrea A platánfa álma című meseregénye 2018 végén jelent meg, egy platán és egy kislány barátságának megható történetét mutatja be. Ezt a kiadványt is Nagy-Bán Kitti grafikusművész illusztrálta.

Nagy-Bán Kitti és Pásztor Andrea A platánfa álma című mese ihlette mesepadon

– Hatalmas munka volt, ez az eddigi legnagyobb illusztrációs projekt, amin dolgoztam. Közel 60 kép található a mesekönyvben, rendkívül időigényes feladat volt az elkészítésük, de nagyon közel állt a szívemhez, hiszen teljesen szabad kezet kaptam, ami egy illusztrátornak a legnagyobb kincs. Szárnyalhatott a képzeletem, így nagyon különleges megoldások születtek – mesélte Nagy-Bán Kitti.

Azt is elmondta, hogy nagyjából 4-5 hónapig dolgozott a könyv illusztrációin, ezek között némelyik plusz részletekkel ki is egészíti a történetet. – Ilyen az egyik kedvenc részem is, a borító belseje, amely  képekben meséli el, hogy is került a lámpa a kórházba – fűzte hozzá a grafikusművész.