Hét madárodúval gazdagodott a Gyenes tér

2025. 01. 20., 16:11
Hét madárodút helyezett ki ma (hétfőn) a Városüzemeltetési Nonprofit Kft. a Gyenes téren. A munkálatnál fontos szempont volt az uralkodó szélirány, az optimális magasság, valamint hogy a környék macskái ne jelentsenek veszélyt a beköltöző madárcsaládokra. Mikulás József, egy helyi lakos kezdeményezte a madárodúk kitételét, miután az idén több életveszélyes, beteg fát ki kellett vágni a téren.
A galéria 20 képet tartalmaz

Létrával, nagyon körültekintően, szakszerűen emelték a helyükre azokat az odúkat, melyek mostantól a madarak jólétét fogják szolgálni. Mikulás József, egy helyi lakos fogalmazta meg aggodalmát, miszerint tavaly több beteg, veszélyes fát kellett kivágni, amelyek talán fészkelőhelyként szolgáltak egyes fajok számára.

– A fakivágások befejeződtek, azt tervezzük, hogy ősszel egy komolyan fapótlást végzünk a Gyenes téren. Most indul a közbeszerzés, bízunk benne, hogy őszre ki is fogja futni magát, és 30-50 darab fával tudjuk gazdagítani a Gyenes teret. Törekszünk rá, hogy a fák között legyenek madárbarát fák, hogy termésükkel is segítsék az élővilágot. Így terveink szerint vadcseresznye, madárcseresznye, berkenye, díszalmák is kerülnek majd a Gyenes térre
— nyilatkozta a helyszínen Győri András főkertész.

Mivel a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. is azt szeretné, ha a közpark továbbra is madárbarát hely maradna, ezért úgy döntött a vezetőség, hogy segít.

Boros Gábor, a cég ügyvezetője elmondta, szakemberek segítségét kérték abban, hogyan védhetik meg a madárodúkat a macskáktól, egyéb madaraktól. Már a legyártását is segítették szaktanácsadással.

Lendvai Mária, a Kiskunsági Nemzeti Park nyugalmazott környezeti nevelőjének útmutatása alapján készültek el az odúk a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. asztalosműhelyében, figyelembevéve az egyes fajok szokásait, igényeit. A munkálatnál fontos szempont volt az uralkodó szélirány, az optimális magasság, ami körülbelül 2-3 méter, valamint hogy a környék macskái ne jelentsenek veszélyt a beköltöző madárcsaládokra.

– Azoknak a madaraknak kell odút készíteni, amelyek nyárra is itt maradnak. Azok, amelyek csak télen jönnek be a városba pár falatért, nem biztos, hogy itt maradnak költeni. A legnagyobb létszámban a széncinkéknek van szükségük odúkra. Ők az odúínséges területen minden odút elfoglalnak, minden kis lyukba beleköltenek
— magyarázta Lendvai Mária. 

A jól ismert feketerigón, harkályon és rozsdafarkún túl például barátposzáta, citromsármány, tengelic és zöldike is megfordul a Gyenes téren.