Hosszú fehér bottal megtanulni járni, főzni, mosni, nem könnyű feladat

Látássérültek megsegítésére rendeztek találkozót

2024. 12. 03., 17:28
A látássérült emberek segítéséről szólt ma a Dél-Alföldi Rehabilitációs Központ szakmaközi találkozója, amelyet a fogyatékos emberek világnapja alkalmából hívtak össze. A találkozón szó esett a vakok és gyengénlátók munkavállalásáról, szabadidős tevékenységéről, és arról is, hogyan tudják hasznosítani az okoseszközöket a mindennapjaikban.

Hencz András, a Vakok és Gyengénlátók Bács-Kiskun Vármegyei Egyesületének elnöke köszöntötte a vendégeket az ágazati találkozón, amelyet a Dél-Alföldi Rehabilitációs Központ a Fogyatékos Emberek Világnapja alkalmából szervezett.

A rehabilitációs központ az elemi rehabilitációval foglalkozik, ami a személyes önállósághoz szükséges készségek visszaszerzésére fókuszál. Hosszú fehér bottal megtanulni járni, főzni, mosni, takarítani, teljes látásvesztés mellett, ezek nem könnyű feladatok. Kollégáinkkal azon dolgozunk, hogy más szervezeteket is bekapcsoljunk ebbe a folyamatba, és teljesebben tudjunk segíteni számukra
— mondta el Nagygyörgy Éva, a Dél-Alföldi Rehabilitációs Központ szakmai vezetője.

Az eseményen több intézmény tartott szakmai előadást többek között arról, hogyan tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon a megváltozott munkaképességű emberek, vagy milyen szabadidős tevékenységet válasszanak maguknak.

A csörgőlabda például egy kifejezetten gyengénlátók számára kifejlesztett sport. Mali Andrea arról tartott beszámolót, mi változott az életében azóta, hogy elveszítette a látását.

Ez 18 évvel ezelőtt volt, amikor a retinaleválás miatt egyik napról a másikra elveszítettem a látásom. Nagy erőt adott, hogy két éves volt akkor a kislányom, őt ugyanúgy vinnem kellett közösségbe, ennek az eszköze az volt, hogy fehér  bottal megtanuljak közlekedni. Így haladtunk tovább a mindennapos tevékenységekben, hiszen a konyhában is ugyanúgy működnöm kellett. Utána meg kellett tanulnom a bevásárlást, és mindent, amit a hétköznapi ember megtesz
— mesélte az egyik érintett, Mali Andrea.

A technika fejlődése, és az okoseszközök megjelenése nagy segítség a látássérültek számára. A találkozón arról is tartottak előadást, hogy ezeket és a mesterséges intelligenciát, hogyan tudják a mindennapjaikban használni.