Hunyadi-kaszkadőrshow az új filmstúdió átadóján

A premier előtt álló tévésorozat alapjául szolgáló regényciklus íróját, Bán Jánost kérdeztük a magyar filmről, filmiparról

2025. 01. 30., 19:11
Egy hatalmas, összesen 10 ezer négyzetméternyi műteremrendszert tartalmazó új filmstúdió-komplexum avatási ünnepségét tartották ma Fóton, a Nemzeti Filmintézet területén. Az átadóünnepségen beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök és Káel Csaba magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Az ünnepségre meghívták a hamarosan tévéfilmsorozatként is debütáló Hunyadi-ciklus szerzőjét, Bán Jánost, Kecskemét alpolgármesterét is, akit az új filmes infrastruktúra felépülésének apropóján kérdeztünk a magyar filmmel, filmgyártással kapcsolatos benyomásairól.
Az új stúdiókomplexum legnagyobb, 5000 négyzetméteres műtermében zajlott az élő Hunyadi-bemutató (Fotó: NFI)

Budapestet London után Európa második filmgyártóközpontjaként tartják számon, hatalmas produkciók érkeznek ide – hangzott el a Nemzeti Filmintézet új, összesen tízezer négyzetméteres fóti filmstúdió-komplexumának megnyitóján. Hazánk filmipari felfutását Orbán Viktor miniszterelnök és Káel Csaba Kossuth- és Nádasdy Kálmán-díjas magyar filmrendező, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos is méltatta.

A miniszterelnök elmondta,

a 42 milliárd forintos projekt minden idők legnagyobb állami stúdiófejlesztése.

Rámutatott, a filmes fejlesztések nyomán Magyarország évente több mint százmilliárd forintos szervízprodukciós költést vonz. A magyar filmgyártás még a koronavírus-járvány évében is 220 milliárd forintos forgalmat generált, ma pedig a regisztrált költés meghaladta a 250 milliárd forintot. Kiemelte, hogy a filmipar ma több mint húszezer embernek ad munkát, ami felér Fót teljes lakosságával.

Káel Csaba kitért arra, hogy számos tényező kellett ahhoz, hogy Magyarország az európai filmipar egyik főszereplőjévé váljon.

Megemlítette a 124 éves magyar film magas színvonalú gyártási hagyományát, ("azt a DNS-t, amit szakembereink a mai napig hordoznak, fejlesztenek"),

a hazai infrastruktúrát ("öt stúdiókomplexum veszi körül Budapestet"), illetve a magyarországi forgatási élményt, amelyet a kollégák hozzáállása, Magyarország biztonsága, kultúrája és varázsa biztosít.

Balról a második Bán János író, jobbról a második Orbán Viktor miniszterelnök

Az eseményre meghívták Bán János kecskeméti alpolgármestert, a népszerű Hunyadi-ciklus szerzőjét is. Ő, illetve műve külön jelentőséget kapott az eseményen, hiszen az új műteremben tartott Hunyadi-kaszkadőrshow is színesítette programot. Bán Jánost arról kérdeztük, hogy a hamarosan tévésorozatként is debütáló könyvsorozat írójaként hogyan látja hazánk filmes konjunktúráját.

Látványos, élő Hunyadi-bemutató az stúdió átadóünnepségén
– Azt gondolom – felelte –, hogy önmagánban a számok is megmutatják a hazai filmipar felfutását. Látunk nagyon sikeres produkciókat, s nagyon beszédes, hogy a napjainkban Magyarországon futó filmkínálatban volt olyan hét, amikor az első három legnézettebb film magyar volt. Ráadásul megjelent egy nagyon pozitív tendencia is: nem csak állami pénzből készülnek magyar filmek, a független filmes ipar is meg tud erősödni, van létjogosultsága, így a magyar filmnek több úton is biztató a jövője.


Saját példáján is érzékeltette ezt a trendet: küszöbön ugyanis a Kecskeméten írt Hunyadi-sorozatból, nemzetközi koprodukcióban készült tévésorozat bemutatása. Gyakorlatilag az utolsó hetek munkája zajlik.

– Ez is egy olyan produkció, amelynek az alkotógárdája a világ számos részéről érkezett Magyarországra, mégis egy magyar sorozatról beszélünk, döntően magyar színészekkel és magyar kreatív alkotókkal.

Úgyhogy én nagyon remélem, hogy amint a regénysorozat hozzá tudott járulni a magyar történelmi regény műfajának megerősödéséhez, a tévésorozat majd a magyar történelmi filmek, sorozatok presztízsének emelkedését tudja segíteni. És hogy végre ne csak itthon leljen közönségre, hanem nemzetközi színtéren is – fogalmazott Bán János.

Elmondta, az egzakt számokat tekintve jelenleg a második filmbázis vagyunk Európában.

– Azt látjuk, hogy itt olyan invenció és olyan befektetések zajlanak, amelyek Magyarországnak ezt a pozícióját a világ filmgyártásában hihetetlenül megerősítették. Rengeteg bevételt hoz ez az ágazat, gazdasági tényezővé, nagyon sikeres ágazattá vált annak köszönhetően, hogy Magyarország vonzó környezetet kínál a filmiparnak, és nem csak adózási vagy infrastrukturális szempontból, hanem az itt meglévő képzett és kreatív munkaerő területén is
– mutatott rá.

Természetesen a Hunyadi-sorozat adásba kerüléséről is megkérdeztük, amivel kapcsolatban megerősítette, hogy márciusban már biztosan megtekinthető a sorozat a TV2 képernyőjén. Az is biztos, hogy Kecskeméten premier előtti vetítést is tartanak, a sorozat első és második része kerül vászonra.

Hatalmas méretek, sztárok és produkciók

A Nemzeti Filmintézet fóti stúdiókomplexumának átfogó fejlesztése 2020-ban kezdődött, és kiemelt állami beruházásként valósult meg. Négy új, összesen 10 ezer négyzetméternyi új műteremmel, 20 ezer négyzetméter kiszolgálóhelyiséggel és 135 ezer négyzetméter zöld területtel bővült az NFI Stúdió, a nyolcvanas évek óta működő gyártóbázis. Az állami és a magánszektor együttműködésével a hazai stúdiókapacitás országos szinten 22 százalékkal nő.
Magyarország évek óta a legkeresettebb filmgyártó központ Európában London után, az elmúlt években az élvonalbeli gyártók és a legnagyobb sztárok, köztük Emma Stone, Marc Ruffalo, Willem Dafoe, Mel Gibson, Hugh Laurie, Zendaya, Cate Blanchett, Jude Law, Angelina Jolie és Adrien Brody forgatott hazánkban. A közelmúltban olyan világszerte népszerű alkotásokat forgattak Fóton, mint a V. Henrik, a Vaják és Az utolsó királyság.
A fóti bázis kapacitását ötszörösére növelő fejlesztés keretében Magyarország egyik legnagyobb, 5 ezer négyzetméter alapterületű, 18 méter belmagasságú filmstúdiója is megépült. A négy új műteremből kettő-kettő összenyitható, és nagy volumenű produkciók igényeit párhuzamosan is ki tudja szolgálni.