Idegenvezetők jártak tanulmányúton Kecskeméten

2024. 03. 27., 09:21
Több mint 20 turistákat kalauzoló szakember látogatott el a napokban városunkba. A Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége által tagjaik számára szervezett tanulmányút résztvevői megtekintették a főtér nevezetes épületeit, megcsodálták többek között a nemrég felújított Városházát és a Nagytemplomot is. A csoport tagjai, köztük a MISZ elnöke és alelnöke, jól érezték magukat. Ígérték, továbbviszik Kecskemét jó hírét.

A Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége (MISZ) az elmúlt év novemberében már szervezett egy kecskeméti tanulmányutat tagjai számára. A résztvevők olyan jól érezték magukat, a hírös város gyönyörű épületei, az itt élők értékmentő munkájának látható eredményei oly mértékben lenyűgözték őket, hogy még el se hagyták Kecskemétet, de már megfogalmazták igényüket arra, hogy ez a kezdeményezés folytatódjon. A néhány hónappal ezelőtti kérés nem veszett feledésbe, az elmúlt hétvégére újabb tanulmányutat hirdetett meg a MISZ. A felhívásra még a korábbinál is többen jelentkeztek, szombat reggel 21 idegenvezető érkezett vonattal Bács-Kiskun vármegye székhelyére.

A népes csoportot, akik között ott volt a szövetség elnöke, Kratofil Zita és alelnöke, Caesar Éva is, az ismert kecskeméti idegenforgalmi szakember, Szörényi Mária fogadta a vasútállomáson. A vendégek bebuszoztak a főtérre, és előbb a Nagytemplomot, azután pedig a Városházát – a dísztermet és a látogatóközpontot –, valamint a Szabadság és a Kossuth tér további műemlékeit tekintették meg. A séta során az IBUSZ kecskeméti irodájának korábbi igazgatója színes, érdekes információkat osztott meg a látott épületekről, képzőművészeti alkotásokról, igazán élvezetessé tette ezáltal a főtéri „barangolást”. Ezt követően, rövid ebédszünet után, a Cifrapalotában kaptak tárlatvezetést a MISZ-tagok, végül pedig a Gaia Hotel igazgatója fogadta őket, mutatta meg nekik a szálloda szolgáltatásait.

„Nekünk, idegenvezetőknek fontos, hogy jól ismerjük a híres vidéki városokat, a történetüket és a látnivalókat – mondta Kratofil Zita. – Fontos, hogy folyamatosan továbbképezzük magunkat, tanuljunk újabb dolgokat, mint ahogy ezúttal is nagyon sokat tanultunk Szörényi Máriától Kecskemét városáról, a történetéről, a csodaszép Városházáról, annak díszterméről, a történelmi arcképcsarnokról, a Nagytemplomról, a Cifrapalotáról és a többi látnivalóról. Kecskeméti idegenvezető kollégák is csatlakoztak hozzánk, így módunk volt őket is megismerni és velük kicsit beszélgetni.”

A hírös városba érkezett vendégek – fiatalabbak és idősebb idegenvezetők egyaránt voltak közöttük – jól érezték magukat. A MISZ elnöke, Kratofil Zita az itt töltött nap élményeit így összegezte: „Nagyon jól éreztem magam Kecskeméten. Már a ’90-es évek óta járok ide rendszeresen turistákkal. Az egyik kedvenc magyar városom. Öröm volt látni, hogy folyamatosan újul és szépül a város, különösen a főtér, gyönyörű lett a Városháza, és a Nagytemplom felújítása is már hamarosan befejeződik. Csodaszép az új Gaia Hotel, és láttuk, hogy újabb kávézók is megnyíltak. Úgyhogy feltétlenül visszük majd Kecskemét jó hírét a kül- és belföldi turisták, az utaztató irodák felé. Sok csoport keres Budapesthez közel szép várost, érdekes programot. Kecskemét és környéke vonzó turisztikai célpont, hiszen egy szép séta után a városban a turisták továbbmehetnek egy pusztaprogramra. Ehetnek egy finom ebédet, belekóstolhatnak a puszta romantikus hangulatába is.”

Az idegenvezetők kecskeméti tanulmányútja ezúttal is úgy ért véget, mint néhány hónappal ezelőtt: a folytatás reményében. „Pont úgy váltunk el, mint az ősszel, hogy nagyon sok látnivaló van még Kecskeméten – mondta a jövőre nézve Szörényi Mária. – Én invitáltam őket, hogy jöjjenek vissza majd ősszel, egy újabb csoporttal. Ők meg fölvetették, hogy beleférhetne-e a majdani programba Zsigóné Kati népi iparművész, tojásdíszítő mester felkeresése, munkáinak megtekintése. Többen közülük ugyanis hallottak arról, hogy őt Dubajban a világ öt legjobb tojásdíszítője közé választották, Európában pedig a legjobbnak. Persze nemcsak a tojásfestés miatt érdemes visszatérniük, hiszen a zsinagógába is be lehetne menni és a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhelyt is fel lehetne keresni, hogy csak kettőt említsek Kecskemét egyedülálló értékei közül.”

„Valószínűleg lesz majd folytatás – mondta Kratofil Zita –, hiszen még nagyon sok a látnivaló: ott vannak a népművészeti kiállítások, a híres Kodály-életműgyűjtemény, majd ha ismét látogatható lesz, a zsinagóga, a Szórakaténusz Játékmúzeum és a hangszergyűjtemény, és jó lenne meglátogatni a lovasprogramok helyszíneit is.”

Varga Géza