Ilyen volt az Orgonák éjszakája Kecskeméten

2023. 08. 07., 20:54
Számos településhez hasonlóan, augusztus 5-én, Kecskeméten is megrendezte a Filharmónia Magyarország az Orgonák éjszakája című programsorozatot. Ezúttal négy helyszínen, a Református templomban, a Barátok templomában, a nagytemplomban és az evangélikus templomban hallgathattak orgonazenét a hangszer szerelmesei.

Egy könnyed séta keretében négy helyszínen volt módjuk orgonazenét hallgatni mindazoknak, akiket lenyűgöz a hangszerek királynője.  Stábunk a Barátok templomába és a Nagytemplomba jutott el a program során. A Barátok templomában Pálúr János orgonaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára és Pálhegyi Máté fuvolaművész közös improvizációs koncertje volt hallható. Improvviso című műsorukban Widor 5., f-moll orgonaszimfóniája mellett Alain: Három tétel fuvolára és orgonára című műve hangzott el, majd az előadóművészek közös improvizáciuót is bemutattak. Pálúr Jánost, aki a zeneakadémián tanítja is az improvizációt, az előadásmód jellegzetességeiről kérdeztük.

- Az improvizáció tanítás az tulajdonképpen egy befeszülés nélküli együttlét a zene fölött a hangszerrel. Fantasztikus távlatok nyílnak így. Én úgy tanítom az improvizációt, hogy próbálom felmutatni a lehetőségeket, és az együttgondolkodást, befeszülés nélkül.
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Pálúr János orgonaművész. 

A 20 órától a Nagytemplomban folytatódó, Homokba rajzolt dallamok című programban Mészáros Zsolt Máté orgonaművész adott hangversenyt Vizin Viktória énekművésszel közösen. Először Mészáros Zsolt Máté orgonaművész koncertnyitánya hangzott el Kodály Zoltánra emlékezve, majd Liszt Ferenc művei következtek. A Kecskeméten felnőtt, nemzetközi hírű, és hosszabb ideje már Chicagóban élő Vizin Viktória énekművész az est programját közösen állította össze az aktív Liszt-kutató orgonaművésszel.  A nagy magyar szerző művei mellett Dohnányi Ernő, Respighi, továbbá Richárd Wágner és Mahler műveit élvezhette még a Nagytemplom közönsége.

A hangverseny különlegessége volt, hogy minden elhangzó darabhoz látványos homok-animációt készített élőben, a helyszínen Végh Lajos animációs művész. Az orgonák éjszakájáról a jövő keddi Múzsa magazinban láthatnak majd hosszabb összeállítást.