Kecskeméten készült el a világ első vályogból nyomtatott szaunája
Alig hittem a szememnek, amikor beléptem az Egyetértés utcai ház udvarába a „szárazkapun” át. Egy óriási lábakon álló gépezet futurisztikus hangok kíséretében vályog nyolcasokat rajzolt a rusztikus kis kupola épületre. Mint kiderült, az utolsó percekben érkeztem. Már alig pár sor van hátra a nyomtatásból, és elkészül a világ első 3D nyomtatott vályog szaunája. Bihari Ádám, az épület tervezője, a projekt szellemi atyja mesélt különleges kísérletükről.
Mint elmondta, a petőfivárosi szauna nem az első munkájuk, Ökodome nevű alkotó csapatuk évről évre magasabbra teszi a lécet.
Ádám ugyan a fővárosban dolgozik, de Kecskemétről származik, ezért most szülei petőfivárosi házának udvarán építette meg csapatával a világ első 3D nyomtatott vályog szaunáját. Ez az épület több szempontból is előrelépés a tavalyi munkáikhoz képest.
– Ebben az épületben az volt a kihívás, hogy nemcsak kör alaprajzú, de a falai is dőlnek, metszetei befelé szűkülnek. Most próbáltuk ki a kupola épületformát, ami nem csak falszerkezet, hanem tetőszerkezet is egyben – magyarázza, miközben mögöttünk folyamatosan rajzolja a vályogvonalakat a hatalmas nyomtató.
Bár az épület két hét alatt készült el, a tervezési munka rendkívül összetett folyamat volt. Itt ugyanis nem elég, hogy az építész megtervezi az épületet, annak formáját, a nyílászárók tájolását.
Ettől kezdve azonban már minden ment, mint a karikacsapás. Még alapra sem volt szükség, elég volt egy tömörített kavicságy, és kezdődhetett a nyomtatás.
– A konkrét nyomtatási munka két hétig tartott, de ebben benne voltak az első bénázásaink is, ami egy fejlesztés esetében teljesen normális. Kerestük a keverékarányokat, a módozatokat, hogyan lehet tartós és stabil az épület – mutatja Ádám a falazatot, már az épületen belül. Azt mondja, most már hét-nyolc nap is elegendő lenne a szauna kinyomtatásához.
És hogy milyen előnyei vannak egy vályogból nyomtatott szaunának? Erről órákon keresztül tudnának beszélni a fejlesztők. Ők ugyanis hisznek abban, hogy a vályogépítészeté a jövő. Ezzel oldható meg, hogy a minőségi lakhatás bárki számára elérhető legyen.
– Meggyőződésünk, hogy az építőipar egyik kitörési pontja a 3D nyomtatás – szögezi le Ádám. – Ma már az orvosi műszerektől kezdve a speciális szerszámokig szinte mindent gyártanak 3D nyomtatóval, de az építőiparban is hatalmas lehetőség rejlik. Fejlesztésünk egyik legfőbb előnye az, hogy nagyon kevés emberrel lehet üzemeltetni. Elegendő néhány munkás, aki előkeveri, majd bedobja a gépbe az anyagot, plusz egy technikus, aki felügyeli, hogy a gép hardvere és szoftvere találkozzon. Manapság világszinten nagy probléma az építőiparban a munkaerőhiány, ez a technológia erre is megoldást jelentene. Mindemellett ez egy rendkívül környezetbarát, fenntartható technológia. A vályogépítészet beépített energiaigénye rendkívül minimális, lényegében csak a szállítása jár CO2-kibocsátással. De ha a helyszínről nyerjük, még ez is kiküszöbölhető – hangsúlyozza Ádám.
Ottjártunkkor fejeződött be a kéthetes munka, tapsvihar kísérte, amikor a nyomtató megrajzolta az utolsó vályogcsíkot a szauna tetején. Ezzel még nem készült el teljesen az épület. A falszerkezet kap egy külső vízlepergető vakolatot, majd bemeszelik. Ezután szerelik be a nyílászárókat, a sötétített szaunaablakokat, bent pedig egy fatüzelésű szaunakályha kap helyet.
Ádám azt is elmondta, hogy bár családja kertjében épülhetett fel ez a szauna, sokan használják majd. – Szeretnénk megosztani az élményt fejlesztőcsapatunk tagjaival, barátainkkal és támogatóinkkal is. Úgy tervezzük, hogy decemberben avatjuk majd fel egy ünnepi szaunaszeánsz keretében – újságolta Ádám, aki minket is meghívott erre a különleges alkalomra.