Kecskeméti zeneszerzőt ünnepeltek az Újkollégiumban

2025. 03. 31., 15:33
A 40. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál utolsó napján rendezték meg Kovács Levente orgonaművész, zeneszerző, az M. Bodon Pál Zeneiskola zongoratanára szerzői estjét. Az Újkollégiumban megtartott koncerten a hírös városban született és jelenleg is itt élő és alkotó komponista műveit forró ünneplésben részesítette a szép számú közönség. A zeneszeretők vastapsa kísérte az elhangzó kompozíciókat, így például az Időkapu című darabját, amely 2023-ban a 24. Weimari Kortárszenei Fesztivál Nemzetközi Zeneszerzőversenyen „akuzmatikus zene” kategóriában 3. díjat nyert.

A szerzői est első perceiben Nemes Dóra, az ünnepi alkalom háziasszonya előbb meleg szavakkal köszöntötte a megjelenteket, majd az Újkollégium dísztermének múltját felidézve – Bartók Béla és Kodály Zoltán több művének ősbemutatóját is itt tartották meg – örömmel konferálta föl, hogy az évtizedekkel ezelőttiekhez hasonló élményben lesz részük a kecskeméti zeneszeretőknek: Kovács Levente művei közül többet is először hallhat majd a nagyérdemű. Az M. Bodon Pál Zeneiskola igazgatóhelyettese a hangverseny fő apropóját is megosztotta a jelenlévőkkel: „Kovács Levente kecskeméti orgonaművész és zeneszerző a közelmúltban rendkívüli szakmai elismerésben részesült: a 24. Weimari Kortárszenei Fesztivál Nemzetközi Zeneszerzőversenyén 2023-ban az »akuzmatikus zene« kategóriában az Időkapu című művével 3. díjat nyert. Ennek a korhatár nélküli világversenynek a nívóját jelzi, hogy ebben a kategóriában az első díjat a Bécsi Zeneakadémia egyik zeneszerzés professzora: Katharina Klement nyerte.” Végül Nemes Dóra felhívta a teremben helyet foglalók figyelmét arra is, hogy a zeneszerzőt a magyar költők versein kívül a hazai képzőművészek alkotásainak képi világa szintén megihlette, ezek közül néhányat a színpadra is kihelyeztek. Így garantálták a szervezők, hogy „a magyar festészet, költészet és a zene szinergiájának izgalmas élményében legyen része a közönségnek”.

A világ legtehetségesebb orgonaműszerzői közt említik.

Kovács Levente 1979. december 14-én Kecskeméten született. Zongorázni Cseri Győző Gáborné Hatvani Piroska tanárnőnél kezdett a Kodály Iskolában. A Kecskeméti Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában érettségizett, főtárgy tanárai Révész László és Pusker Imre voltak. Felsőfokú tanulmányait orgonaművész, egyházzene, zongora és szolfézstanári szakokon a Győri Zeneművészeti Főiskolán, a Szegedi Tudományegyetemen és a Stuttgarti Zeneakadémián végezte. Zeneszerzői talentumát először dr Kálmán Lajos zeneszerző, népzenekutató, Kecskemét Város Díszpolgára fedezte fel, akitől az első orgonaórákat kapta. Szakdolgozatát mesteréről,„Dr Kálmán Lajos egyházzenei munkássága” címmel írta meg. Később zeneszerzést prof. Caspar Johannes Walternél, Barabás Árpádnál és Olsvay Endrénél tanult. Zeneszerzői érdeklődésének középpontjában az akuzmatikus és a kamarazene, valamint Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas költő verseinek megzenésítése áll. Több alkalommal részt vett Jean Guillou nyári mesterkurzusain, aki „Colloques” című könyvében a világ legtehetségesebb, orgonára komponáló zeneszerzői közt említette őt. 2008 óta a Kecskeméti M. Bodon Pál Zeneiskola tanára, 2016-tól hét éven át a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház zenekarában is közreműködött. Hangszertörténeti kutatással is foglalkozik, témája: „Bakos Károly és fia ceglédi orgonaépítők élete és munkássága 1843–1914.” Már fiatalon, 1995-ben Weimarban egy ifjúsági zeneszerzőverseny 1. díjasa lett. 2007-ben a temesvári kortárszenei orgonafesztiválon is szép eredményt ért el, maximális pontszámmal „Excellent” minősítést kapott. Elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia arany oklevelét és a Magyar Köztársasági Ösztöndíjat is. 2014-ben a Magyarországi Evangélikus Egyház Reformációi Emlékbizottsága által kiírt országos kórusműpályázaton „Krisztus feltámadt” című művével 3. helyezett lett, míg 2023-ban a 24. Weimari Kortárszenei Fesztivál Nemzetközi Zeneszerzőversenyen „akuzmatikus zene (szintetikus hangkeltés)” kategóriában szintén 3. díjat nyert.

A bevezető gondolatokat követően az ünnepelt zeneszerző műveit hallgathatta meg a szép számú közönség. Előbb Kovács Levente lépett a zongorához, és a Mendelssohn Dal szöveg nélkül című zongorasorozat ihlette darabját, a Musical Greetings for Piano Solo-t játszotta el. A mai popdal-stílus alapján született mű után különböző kamaraformációkban a kecskeméti alkotó szerzeményei, így például egy marimbára íródott virtuóz darab, a Látó Richárd emlékére komponált Gyászzene, egy impresszionista és filmzenei hatást sugárzó fuvola-zongora duó, valamint egy dzsesszballada csendült fel.

A jelenlévők több ősbemutatónak is részesei lehettek. Először hangzott el Kovács Levente Csíkmegyei népdalcsokor című műve – amelynek forrása M. Bodon Pál gyűjtötte anyag volt –, egy Damó István-kép, A megnyugvás ösvényein inspirálta zongorafantázia (a Kocséron élő grafikusművész személyes jelenlétével is megtisztelte a hangversenyt), valamint a vasárnapi alkalomra komponált háromtételes darab, A lírikus epilógja. Utóbbi műsorszám esetében egy különleges összművészeti „csemege” született, hiszen Bodri Ferenc neves kecskeméti festőművész Babits Mihály egyik legszebb verséhez készült grafikája ihlette, és szerzője a terem rendkívül jó és különleges architektúráját is figyelembe vette. A művek megszólaltatásában Kovács Leventét, aki zongorán és szintetizátoron játszott, az M. Bodon Pál Zeneiskola tanárai, illetve fiatal művészek – többen közülük az intézmény korábbi diákjai voltak – segítették: Horváth Brigitta (fuvola), Kuna Bence (kürt), Kuna Lajos (harsona), Lauer Zsolt (harsona), Molnár Fanni (fuvola), Molnár Pál (alt szaxofon), Palotás Gábor (marimba) és Szőke Diána (ének).

A szerzői esten – magyarországi bemutatóként – elhangzott a weimari díjazott mű, a The Gate of Time (Időkapu) is. Az akuzmatikus kompozíciót, melynek lényege, hogy hangszórókról szól a zene, ami stúdióban készült és előadó nincs jelen, Kovács Levente készítette különböző professzionális  szintetizátorokon, a hangmérnök Magi Krisztián volt.

Időkapu.

Nemzetközi díjat szerzett alkotásának koncepcióját Kovács Levente így összegezte: „A mű témája folyamatelemzés; kísérlet az Idő egyidejűleg lineárisan és cirkulárisan haladó érzetének zeneműben történő leképezésére. A Föld önmaga körül forog és a Nap körül kering. A lineáris idő (a történet) pedig kronologikusan halad előre. Az égitestek mozgásából fakadó körforgó-keringő idő érzetét a zongora gépiesen haladó (objektív) szólama; az egyenes vonalon haladó idő érzetét pedig a többi improvizatív (szubjektív) hatású szólam fejezi ki. 2 Föld-évet 10 perc zenébe sűrítve szemlélhetünk, ahogyan azt egy űrhajóból, avagy az »idő kapujából« látnánk. A mű konstrukciója szikár perpetuum mobile zene: 12 szekvenciálisan kromatikusan lefele haladó, önmagába visszatérő akkordpár. Az időkapu kulcsa az oktáv hangköz. A szinte észrevétlen oktávugrásokkal (ezekkel szólamkeresztezéseket eredményezve) lehet átosonni a téridő titok-kapuján, s így tágul ki, majd húzódik össze a zenei tér frekvenciaspektruma és dinamikája. A csúcsponton hangsúlyozott G hang a »Gravitációt« szimbolizálja. A mű 5 szólamú hangszerelése az »öt elem rendszere« ősi hagyományát követi és szimbolizálja. A föld a zongora; a levegő, a víz, a tűz 3 teljesen különböző szintetizátor, a Quintesszencia, vagyis az Élet pedig egy emberi hang, ami már sajnos sárkány-hörgéssé torzult.”

A legnehezebben kivívható sikert – hiszen ősi igazság: senki sem próféta a saját hazájában, sehol sincs kevesebb becsülete az embernek, mint éppen otthon, rokonai, kollégái, ismerősei körében –, szűkebb hazája, Kecskemét zeneszeretőinek elismerését nyerte el vasárnap délután Kovács Levente. A 40. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál keretében megtartott szerzői estjére nemcsak sokan voltak kíváncsiak, de a megjelentek csaknem mindegyik művét kitörő örömmel, lelkes tetszésnyilvánítással fogadták. A közöttünk élő és alkotó komponista évek-évtizedek óta bizonyítja kivételes kvalitásait. Talán most már úgy is lehetne említeni, hogy ő korunk legtehetségesebb, kamarazenét komponáló zeneszerzőinek egyike.