Kiút az alkoholizmusból

Idén is megrendezik az Anonim Alkoholisták találkozóját

2023. 09. 27., 11:54
Hogyan ismerjük fel, hogy baj van az alkoholfogyasztásunkkal, és szakember segítségére van szükségünk? Mi történik akkor, ha a szakember segítségével sem sikerül a gyógyulás útjára lépni? Mikor kell kimondanunk, hogy problémánk van az alkohollal, és mennyi idő, míg egyáltalán belátjuk hibánkat? Ma Magyarországon 1 millióra becsülik az alkoholisták számát, ami azt jelenti, hogy a betegség majdnem minden 10. embert érint. Erre a problémára alakult meg már több évtizede az Anonim Alkoholisták csoportja. Ehhez képest csupán kétezer fő látogatja az országban működő nagyságrendileg 100 segítő csoportot. De hogy mekkora erő is kell ahhoz, hogy valaki beismerje a külvilágnak és főleg saját magának, hogy szenvedélybeteg? Erről az Anonim Alkoholisták (AA) két tagja mesélt.
Illusztráció (Forrás: pxhere.com)

Sokak lazítanak egy hosszú nap után, vagy akár egy családi összejövetelen egy pohár sörrel, borral, vagy akár rövid italokkal. Mégis Magyarországon nagyjából 1 millió olyan ember él, aki nem tud megálljt parancsolni az italok fogyasztásánál. Mindenkinek más és más a története, de mégis egy közös, gyógyulni akarnak az alkohol okozta rabságból. Ebben segít a Kecskeméten is működő Anonim Alkoholisták csoportja. Az Anonim Alkoholisták csoportja most október 6-8-ig tartja éves találkozóját. Emiatt kerestük fel őket, ketten pedig vállalták, hogy elmondják történetüket.

Andor elmondása szerint olyan mélypontra jutott, hogy már irányíthatatlanná vált az élete, és minden csak az alkoholról szólt. Először pszichológus szakember segítségét kérte, aki az AA csoportot javasolta számára. Mint mondta, először ő sem ismerte be a problémát, de mikor mégis elment egy ilyen gyűlésre, azonnal érezte, hogy jó helyen van. Azóta pedig egy korty alkoholt sem fogyasztott.

A csoport programja azt mondja ki, hogy az alkohollal küzdők alapvető problémája az egocentrizmus, és hogy az egyén nem vállal felelősséget tetteiért. Tamás 18-19 évesen már pontosan tudta, hogy alkoholista, de hogy ezt teljesen megértse, és mint mondta, hogy a lelke mélyéig komolyan is gondolja ezt a kijelentését, az csak sokkal később fogalmazódott meg benne. Az, hogy a szavakat tettek is kövessék, 35 évesen, sok harc és szenvedés után jött el Tamás számára.

Akkor érkezett el az életében egy olyan mélypont, amikor már azt gondolta, ennél nincs lejjebb. Ott akkor érezte azt, hogy valamerre másfelé kell, hogy vezesse az útja, majd végül bekerült az Anonim Alkoholisták közösségébe, ahol végre azt érezte, ezzel a problémával nincs egyedül. Hiszen az tudja megmutatni ilyen helyzetben a helyes utat, aki már szintén végigjárta. Tamás több mint 3 éve ezen az úton van, és mint mondta, egy boldog, teljes értékű, józan életet él és olyan jól érzi magát, mint még azelőtt sohasem.

Mint mondták, a csoportban teljes mértékben megértik egymást, megosztják felépülésük történetét, tapasztalataikat, élményeiket, amik által együtt tudnak a gyógyulás útjára lépni.

Andor elmondása szerint nagyon sokan úgy kerülnek be az Anonim Alkoholisták csoportjába, hogy előtte megjárják a kórházat és végül onnan javasolják számukra a csoportot. Andor elmondta, őt is egy hajszál választotta el attól, hogy kórházba kerüljön, de megelőzte ezt, és elment egy gyűlésre, ahol megoszthatták egymással történeteiket, aggodalmaikat vagy éppen problémáikat.

A makacsság, a konokság vagy az önközpontú gondolkodás, az minden bajunk forrása. Pont emiatt mindenkinél máskor jön el ez az idő. Van, aki megspórolja magának az utolsó évek szenvedését, van, aki nem spórolja ezt meg. Én elmentem a falig és onnan már tényleg nem volt más döntés. Valójában ott hajszálon múlott ez a beismerés, hogy cselekedjen az ember. Mert a beismerés az egy nagy dolog és tényleg nagyon sokat követel az embertől, de még mindig kevés. Amíg ezt nem követik tettek, addig nem történik a valóságban semmi. Azzal, hogy én leteszem a poharat, holnap még ugyanaz a rossz gondolkodású ember maradok, hiszen csak annyi történt, hogy letettem a poharat. A gyakorlatban semmi nem történt, mert ha ilyen pofonegyszerű lenne, akkor vajon miért ittam 20 évig? Tehát folyamatosan rá kell jönni azokra a motivációkra, amik az én ivászatomat mozgatták. Amíg ezekre nem derítek fényt, addig a problémának az írmagját nem tudom kiirtani, és nem is fogom megtalálni a felépülésnek a valódi útját
— mesélte Tamás.

A csoportba kerülés után elkezdődik a munka a "12 lépés és hagyomány" programmal, amelynek legelső lépcsője az alkoholizmus beismerése. Ezt követően megtalálják a náluk nagyobb erőt, majd személyes lelki leltárt készítenek, ezután pedig jönnek azok a lépések, melyekkel beismerik ismerőseiknek, családtagjainak a problémát. Végezetül pedig karbantartó lépések következnek, köztük a folyamatos napi imádság és a lelki leltár.

1935 óta sok millió embernek segítettek már az Anonim Alkoholisták csoportjai, valamint a találkozók. Aki azt érezné, hogy elakadt vagy problémában szenved, és úgy gondolja, hogy számára már minden kudarcot vallott, annak érdemes elmenni és megnézni, természetesen anonim módon, hogy hogyan is működik egy ilyen csoport vagy éppen a találkozó.

Nekem is volt hasonló gondolatom. Pár hónapja akkor már józan voltam és úgy éreztem, hogy mindenre képes vagyok. Úgy gondoltam, akár már nyugodtan ihatnék is, mert én már meggyógyultam, de sajnos be kell látni azt, hogy ebből nem lehet meggyógyulni. Ha én újból a pohárhoz nyúlok, akkor újból inni fogok, nem fogok tudni ugyanúgy normálisan inni, mint egy átlagos ember, hogy megiszom egy pohár sört és utána azt mondom, köszönöm szépen. Én ezt nem tudom mondani. Nekem ezt a második, harmadik, sokadik pohár követi. Nyilván az ember, ha ezt érzi, az azt jelenti, hogy újból el kell mennie gyűlésre. Ezt nem szabad abbahagyni, mert az visszaeséshez vezethet
— mondta Andor.

Magyarország világelső az alkoholbetegek lakosságarányos számát illetően. Az országban élők ugyanis mintegy tizede küzd az alkohollal. Már 15 éves kortól fellelhető ez a probléma egészen idős korig. Fontos, hogy nemcsak az itallal küzdők, hanem a környezetükben élő családtagok, barátok is komoly harcot vívnak, mivel ha segíteni próbálnak nekik, a reakció szinte garantált.

Az Anonim Alkoholisták következő találkozóját október 6. és 8. között szervezik meg immár 23. alkalommal Kecskeméten, a helyszín a Piarista Iskola lesz. A tapasztalatok alapján nagyjából 5-600 résztvevőre lehet számítani. A regisztrációs díj 1.500 forint, azonban ez nem kötelező. A messziről érkezőknek szállást és étkezést is biztosítanak a szervezők. Az alkalomra várják az alkohollal küzdőket, de a családtagokat és barátokat is egyaránt.

A programról és a találkozóról részletes információkat az anonimalkoholistak.hu oldalon olvashatnak.