Közel 150 vármegyei tűzoltó segített az árvízi védekezésben

2024. 09. 30., 15:40
Részt vettek az árvízi védekezésben a Bács-Kiskun vármegyei tűzoltók is ott, ahol az önkormányzatok segítséget kértek. Hartán, Solton, Dunapatajon és Baján közel 150-en töltötték a zsákokat, fóliáztak, építettek nyúlgátat, magasították és erősítették a töltéseket. Baján a tetőzés után is a helyszínen voltak a katasztrófavédők, hogy a buzgárokat és a szivárgásokat megszüntessék.

34 Bács-Kiskun vármegyei tűzoltó érkezett szeptember 19-én Hartára, hogy segítsék az árvíz elleni védekezésben a helyieket. Közel 150 katasztrófavédő ment el azokra a településekre, ahol az önkormányzatok a segítségüket kérték.

- Szeptember 17-én minden vonalon megkezdődtek a szükséges megelőző és felkészítő munkák. Solton, Hartán, Dunapatajon és Baján a vízügyi szakmai vezető irányításával és a katasztrófavédelmi összekötőtisztek koordinálásával elsőleges feladat volt a homokzsákolás, fóliázás és a töltések magasítása 
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Kovács Andrea, a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Baján a Petőfi-sziget körkörös védelmét ellátó ideiglenes védmű kiépítését végezték, Solt, Harta és Dunapataj a nyárigáton védekezett, ahol töltésmagasítás és megerősítés, nyúlgát építése történt.

- Szeptember 18-ra Baja-Dunafürdő és a Nagy Pandúr-sziget kiürítése és lezárása megtörtént, oda csak a védekező erők és az azt biztosító gépjárművek hajthattak be. Az elöntött üdülőterületek zárása, valamint a terület őrzés-védelme folyamatos volt. A hét közepén a Nagy Pandúr-szigeten lévő nyári gátat meggyengítették az irányított és kontrollált elárasztás érdekében, ezzel enyhítve a víz okozta károkat
— hangsúlyozta Kovács Andrea.

Szeptember 19-én 136 hivatásos tűzoltó érkezett meg a védekező településekre, ahol önkéntes tűzoltókkal, mentőcsapatokkal, az önkormányzat munkatársaival és önkéntesekkel együtt végezték az árvíz elleni védekezést.

- 24 órás felügyelet mellett kollégáim figyelték az árvízi jelenségeket, amelyek gondot okozhattak volna a gát szerkezetében, ilyen pl. a buzgár megjelenése vagy a szivárgás. A 24 órás felügyeletet a tetőzés napjáig és ezt követően is ellátták a kollegáim. Előre bedeponált homokzsákok voltak odakészítve, hogyha megjelenik egy ilyen jelenség, akkor azonnal tudják kezelni a helyzetet
— mondta a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Szeptember 23-án este 925 centiméteren tetőzött a Duna Bajánál. Vármegyénkben a védművek megerősítése felhasznált homokzsákok száma több mint 150 ezer darab. Azon a napon, amikor a legtöbben dolgoztak egyszerre a gátakon a létszám megközelítette az 1200 főt.