Megjelent a Hírös Históriák legfrissebb száma
A 68 oldal terjedelemben összeállított magazinban nyolc remek szerzőnk több, mint tíz újabb írását olvashatják. Olyan érdekességekkel találkozhatnak, amelyek nem olvashatóak egyetlen történelemkönyvben sem, hiszen szigorúan kecskeméti vonatkozásokat tárgyalnak. Ilyen téma többek között a már több számban is tárgyalt Ferenczy Idához kapcsolódó "történetcsokor" újabb szála, amely arra is megadja a választ, hogy a városunk számára is rendkívül fontos személy, az "ereklyés hölgy" milyen közéleti berkekben mozgott, kik vették őt kerül. Kiderül a cikkből például az is, hogy Falk Miksa hogyan került közvetlen kapcsolatba Ferenczy Idával.
De olvashatnak emellett Páter Károlyi Bernát egyébként is mozgalmas élete keretében bővebben a Kecskeméten eltöltött szolgálati évek kihívásairól, illetve Nagy István életműve kapcsán az első világháború és a művészet kapcsolatáról. És ha már első világháború, akkor egy olyan témát ajánlunk figyelmükbe, amely a mindenkori háborúk történetének egyik legborzasztóbb pillanatát és körülményeit mutatja be: a sorozások eseménytörténetét, amelyből bizony nem volt kiút. Sok-sok kecskeméti, ereje teljében lévő családapa és fiú vesztét jelentette egy értelmetlen háborúban.
Kecskemét gazdaság- és ipartörténeti kiválóságára is újabb "veretes" bizonyítékkal szolgál az az írás, amely a kecskeméti céhek története apropóján a kovácsok- és lakatosok érdekvédelmi szerveztének fejlődéstörténetébe nyújt betekintést. És hogy a két világháború közötti időszakból is hozzunk valamit: Ádám András kutatásainak eredményeként felbukkant a múlt homályából egy 1940. tavaszán kiadott életbiztosítási kötvény, amelyet Horthy Miklós kormányzóvá választásának huszadik évfordulójára bocsátották ki azok számára, akik a kormányzó megválasztásának napján születtek. Az évforduló kecskeméti eseményei mellett erről is olvashatnak.
Természetesen a jól megszokott módon ezen alkalommal is jelentkezik az évfordulók és a krónika rovat, ahol példának okáért Kacsoh Pongrátz és Latabár Endre kecskeméti kötődéseivel is megismerkedhetnek.
Keressék továbbra is a helytörténeti magazin nyomtatott változatát az újságárusoknál és Kecskeméti Médiacentrum szerkesztőségében!
Hajagos Csaba
felelős szerkesztő