Megkezdte működését Kecskeméten a demenciával élők nappali intézménye

2025. 01. 16., 18:01
Január 2-án kezdte meg működését Kecskeméten a demenciával élők nappali intézménye. A helyszín nem ismeretlen, hiszen a Fecske utca 20. sz. alatt, a szenvedélybetegek és a pszichiátriai betegek nappali ellátását is végző Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat látja el telephelyén, immár kibővített épületben a demens nappali ellátást is.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 9 képet tartalmaz

A demencia nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak. Fő ismérve a memóriaromlás, amely mellett felléphet személyiségváltozás, beszédzavar, az absztrakt gondolkodás károsodása vagy az ítélőképesség károsodása. Főként az idős korosztálynál jelentkezik, elsősorban a nőknél.

Szombatiné Lenke Márta édesapja január 4-én került a demenciával élők nappali intézményébe a Memória Pont tanácsadó segítségével, ennek történetébe avatta be stábunkat.

- Vidéken laktam édesanyámmal, egy évvel ezelőtt anyukám elhunyt és úgy gondoltuk a testvéremmel, hogy behozzuk ide, mert mindketten kecskemétiek vagyunk. Úgy gondoltuk, hogy itt könnyebben el tudjuk látni, de közben sajnos nappalra is egyedül maradt. Időnként mentünk látogatni és tapasztaltuk , hogy többször elesett. illetve a szomszédok szóltak, hogy nem lehet nappalra egyedül hagyni. Felvettük a kapcsolatot a Memória Pont tanácsadójával, aki megállpította, hogy elsőfokú demens. Láttuk, hogy nem maradhat nappalra egyedül és kerestük a megoldást, törtük a fejünket és úgymond egy isteni segítség, megjelent ez a memória tanácsadó hölgy, aki felvette a kapcsolatot a demens nappali ellátó munkatársával és felvételt nyert. Nagyon örülünk neki, mert sokkal jobb így
— nyilatkozta a Kecskeméti Médiacentrumnak Szombatiné Lenke Márta.

Az asszony azt is elmesélte, hogy milyen változásokat hozott demenciával élő édesapja életébe már ilyen rövid idő alatt is az, hogy a demens nappali ellátóba jár.

- Reggel készül, felöltözik és jön. Van egy motiváltsága, nagyon szereti itt a kis csapatot, olyan, mint egy kis család. Jól érzi magát, mesél nekünk róla, hozta haza, amit készítettek, mert itt állapotának megfelelően foglalkoznak is velük. Otthon nagyon nehezen evett, nem akart enni, itt mindent megeszik, együtt ebédelnek. Olyan, mint egy nagy család. Ebéd után mindig lepihen, úgyhogy nagyon sok pozitív hatást látunk nála
— árulta el Szombatiné Lenke Márta.

Önkormányzattól megkapott épületben, jelenleg 4 terápiás munkatárssal dolgoznak a nappali ellátóban. Ha elérik a teljes létszámot, ami 40 ellátottat jelent, őket 9 fő fogja segíteni.  A munkatársak alapvetően szociális munkás végzettséggel kell, hogy rendelkezzenek mondta el Molnár Ferenc intézményvezető, de szakmai program szerint pedagógus is lehet, pl. óvodapedagógus, azonban mindenkinek meg kell szereznie a speciális demencia gondozói végzettséget is mert sajátos módszertant igényel a demens betegekkel való foglalkozás.

- A működési engedélyünk 40 ellátottra szól. Ez gyakorlatilag úgy fog kinézni, hogy naponta 15-20-25 fő ellátott fog megjelenni, az ő foglalkoztatásukra vagyunk felkészülve. Ehhez természetesen több ellátottal köthetünk majd ellátási szerződést, hiszen nem mindennap jönnek be. A bekerülésnek a feltétele, hogy valamilyen demencia kórképpel rendelkezzen már az ellátott, de ez nem kizáró ok. Ha a családtagoknak van egy gyanújuk vagy már egyértelműen mutatkoznak a betegség jelei, de még nincs orvosi diagnózis, akkor is várjuk a hozzátartozókat és tudunk segíteni abban, hogy az egészségügyi ellátásba hogyan lehet bekerülni. De alapvetően demencia diagnózissal élőket várunk, olyanokat, akik még önellátóak. Ha ezt most lefordítom a kórképek nyelvére, akkor enyhe demenciával élő vagy középsúlyos demenciának még a jobbik végén lévő betegek, akik önellátásra képesek, önálló mosdóhasználatra képesek vagy kis segítséggel, de önállóan étkeznek.
— mondta stábunknak Molnár Ferenc, a Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat intézményvezetője.

Az intézmény célja a betegség előrehaladásának lassítása. A demencia nem gyógyítható, nem visszafordítható, legfeljebb lassítható. Az viszont nagyon fontos, hogy meddig marad valaki önálló életvitelre képes. A foglalkozásokat amennyire lehet, egyénre szabják 8-10 fős csoportokban végzik majd. Kreatív, memória-fejlesztő foglalkozások mellett vannak szabadidős és terápiás foglalkozások is.

- Állatasszisztált terápia többi szolgálatunkban nagyon népszerű a betegek körében. Egy kutyás terápia nagyon-nagyon segíti a korlátozott kommunikációjú ellátottakat az érzelmek kifejezésében, a kapcsolatok megélésében, átélésében. Az állat az egy nagyon jó közvetítő ember és ember között. Az ellátott megélheti pl. azt ,hogy ő képes irányítani . A terápiás kutya azt teszi amit éppen a feladatban tennie kell és az ellátott megélheti azt, hogy ő irányít, hogy őt megértik, hogy az ő üzenetét úgymond a kutya viszi a másik emberhez a kutya el tudja hozni a másik ember üzenetét.”
— nyilatkozta Molnár Ferenc.

Jelenleg 5 ellátott van a fecske utcai nappali intézményben, 70-80 év közöttiek, akik nagyon nyitott kis közösséget alkotnak mondta el a részlegvezető.

- Heti témánk az állatok téli élete. Hozzánk így most közelebb állnak a madarak, próbáljuk őket becsalogatni a kertbe, kihelyeztük a madáretetőket, de eddig még nem jöttek enni, de volt aki hazavitte a madáretetőjét és mondta, hogy otthon a gerlék már odataláltak. A férfiaknak próbáltam olyan elfoglaltságot választani, ami hasznos is, kicsit igénybe eszi a kézügyességet, úgyhogy nagyon-nagyon kitartóan, lelkesen vettek részt. Előtte megnéztünk egy kis videót a madaraknak a téli életéről, etetéséről, madárfajokról, kis dalos feldolgozást is hallgattunk, verseket idéztünk. Nekem nagyon megható volt, hogy a Cinege cipőjét elmondtuk és mindenki mondta, emlékezetek rá így a régi időkből a Móra Ferencnek a versére
— mondta Mongyiné Dóczi Noémi, az intézmény terápiás munkatársa.

Idősek nappalijaként is működik az intézmény, ahova délelőtt ingyenes foglalkozásokkal várják az időseket, de fő cél, hogy ott is a potenciális demenseket szólítsák meg. Lehetőség van így arra is, hogy a hozzátartozó elhozza a demencia jeleit mutató, de a betegséget hárító idős családtagját.

Igyekeznek az ellátottak számára egyéni igényeiket kiszolgálni, pl. ebéd után le lehet pihenni, pihenőszobák állnak rendelkezésre, de akár haza is lehet menni.

A későbbiekben szállító szolgálat megszervezését is tervezik, mely során kisbusz jár körbe felvenni a betegeket, saját ajtótól-az ellátó ajtajáig az ellátottakat szállítják igény esetén, így akár ebéd után is haza tudják vinni őket.

- A hozzátartozóknak azt mondanám, hogy mindenki érzi, minden család érzi, hogy mikor ér a teljesítőképessége határára. Tehát mikor jut el oda egy család , hogy felmerül a kérdés, hogy nincs jól megoldva az idős családtag biztonsága, a nappali foglalkoztatása, az aktivitása. Esetleg lehet, hogy még biztonságban látják a hozzátartozót, de azt látják, hogy egyre inaktívabbá válik pl. csak ül a tv előtt vagy túl sokat alszik és akkor felmerül a kérdés, hogy talán jó lenne, hogy az állapotromlás fékezésére aktívabb legyen, közösségben legyen, valamit végezzen, kreatív tevékenységet végezzen, de talán a legfontosabb az, hogy közösségben legyen. A Memória pont is közvetít olyan ellátottakat, akiknek erre van szükségük, de közvetlenül is lehet nálunk jelentkezni. Van egy kollégám, a részlegvezető kolléganő, az ő egyik feladata, hogy fogadja az érdeklődőket, korrekt tájékoztatást ad a szolgáltatásainkról a bekerülési feltételekről és egész egyszerűen telefonon kell egy időpontot egyeztetni és munkaidőben egy beszélgetésre várjuk a hozzátartozót
— hangsúlyozta Molnár Ferenc, a Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat intézményvezetője.

A mintegy 300 négyzetméteres épületegyüttes kamerával felszerelt, a szabadidős foglalkozások helyszínét biztosító udvar kerítéssel határolt, így biztonságban tudhatják demenciával élő, nappali ellátásra szoruló idős hozzátartozóikat az intézményi ellátást igénylő családok.