Megmentették a középkori Lajosmizse utolsó lenyomatát

2026. 06. 26., 14:49
Átadták a Market Építő Zrt. által 2021-ben indított ROM Vándor örökségmentő program hetedik, megújult emlékhelyét, a Lajosmizse határában álló Pusztatemplomot. Az egyéves előkészítő és kivitelező munka eredményeként a 14. századi épületmaradvány szakszerű állagmegóvásával nemzeti kultúránk egy elfeledett, értékes darabja újulhatott meg, ezzel megmenekül a középkori Lajosmizse utolsó lenyomata.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 25 képet tartalmaz

A Pusztatemplomnak nevezett műemlék Lajosmizse, az egykori Árpád-kori Mizse falu templomának maradványa. A települést a 13-14. század fordulóján a kunok népesítették be, akik a vizenyős rétekkel és füves pusztákkal övezett vidéken találtak otthonra. A virágzó korszaknak azonban véget vetettek a történelem viharai: a mohácsi csata, majd a krími tatár csapatok 16. század végi harcai következtében a hely végleg elnéptelenedett, és a terület a török időkben is lakatlan maradt.

— Mizseszállásának volt egy középkori temploma. Azért is nagyon kuriózum, mert amikor elpusztult ez a település, évszázadokon át itt állt a pusztában, és amikor újratelepítették Lajosmizsét jászokkal, akkor ezt a templomot nem bontották el. Sajnos a legtöbb templomnak az építőanyag hiány okozta a vesztét és azért hordták őket szét. Itt valami miatt megkegyelmeztek, megkönyörültek és meghagyták ezt a romot a pusztában — nyilatkozott dr. Pánya István, Kecskeméti Katona József Múzeum osztályvezetője, földrajzkutató.


A 14. században épült Pusztatemplom a Felső-Kiskunságnak és Bács-Kiskun vármegyének a legismertebb, leglátogatottabb pusztai emlékhelye, s egyben a középkori Lajosmizse utolsó lenyomata. Ez a rom nem csak a lajosmizsei környék, hanem a teljes vármegye egyik különlegessége.

– „Bács-Kiskun megyében 119 település van, ebből összesen 4 olyan pusztai templommal rendelkező település van, aminek a határában ilyen turisztikai látványosság áll. Nekünk, itt Bács-Kiskun megyében nyilván van egy érzelmi és egy kulturális, egy művelődéstörténeti fontossága ennek a helyszínnek. Az, hogy ez most fel lett újítva, azért azt látni kell, hogy a 119 település közül Lajosmizsének ez egy óriási büszkeség – mondta dr. Pánya István.

A középkori templom romja most egy állagmegóváson esett keresztül a Market Építő Zrt. által 2021-ben indított ROM Vándor örökségmentő programnak köszönhetően. A munkálatokra szükség volt, ugyanis a falak el voltak válva több ponton, a fagy és a szél nagyobb kárt okozhatott volna benne.

A keletelt, gótikus stílusú, egyhajós rom jellegzetessége a sokszög alakú szentély, amelynek északi oldalán az egykori szentségtartó fülke, a templom négy szögletében pedig a boltindítások fészkei ma is láthatók. A templomot a helyiek által csak „darázskőnek” nevezett, jellegzetes lyukacsos mészkőből építették, amely sajátos karaktert kölcsönöz a romnak.

— Itt ennek a különleges köve, egy darázskő, amit megmondom őszintén, hogy már 100 fölött láttam ilyen műemlékeket, ilyet még nem láttunk. Ez kölcsönös egy karaktert, ennek a szelídsége, a tájképi jellege mindenképpen értékes volt. Nagyon időszerű volt a beavatkozás, mert tudtuk, hogy itt szakszerű állagmegóvás gyakorlatilag nem volt — mondta Belecz Péter, ROM Vándor programigazgató.


5 éve annak, hogy elindult a ROM Vándor program. A szakemberek elsődleges célja a rom tartós megóvása volt, a műemlék szakszerű állagbiztosítása mellett.

- A lajosmizsei Pusztatemplom a hetedik helyszínünk, idén ősszel már előkészítés alatt van, már a kivitelezést készítjük elő Mezőnyárádon, oda vándorol a program, az lesz a nyolcadik programhelyszín. Helyszínek vannak, terveink vannak. Évi 1-2 ilyen szakrális romemléket tudunk állagmegóvni, megmenteni - mondta Belecz Péter.

Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. alapító-vezérigazgatója a rendezvényen elmondta, hogy 2021-ben, a ROM Vándor program elindításakor stratégiai döntést hoztak: a több évtizedes működése alatt felhalmozott építőipari szaktudását, tapasztalatát és komplex erőforrásait egyedülálló módon állították egy a tevékenységük profiljába vágó közcélú ügy szolgálatába. Fekete Zsolt, Lajosmizse polgármestere pedig arról beszélt, hogy ez a réti mészkőből épült, kora gótikus templomrom múltunk csendes, mégis nagyon beszédes tanúja. Egy eltűnt közösség emlékét őrzi, és arra emlékeztet bennünket, hogy milyen mély gyökerekkel rendelkezik ez a vidék.

A templomromot Süveges István plébános áldotta meg.