Mi az az EPR? Kiket érint?
Online szakmai napot tartottak a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarában
A Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara online kedden szakmai napra várta azok jelentkezését, akik szerettek volna minél többet megtudni az EPR-ről, azaz a kiterjesztett gyártói felelősségről. Az érdeklődőknek, érintett piaci szereplőknek Sztruhár Imre, szakértő, a Green Tax Service Kft. ügyvezetője igyekezett átadni a legfontosabb információkat, határidőket. Az EPR-rendszerre szokás úgy hivatkozni, mint a fenntartható hulladékgazdálkodás pénzügyi motorjára.
A szakértő elmondta, tizenegy darab körforgásos terméket határoz meg a jogszabály. Szerepel köztük a csomagolás, elektromos és elektronikai berendezések, elemek, akkumulátorok, textiltermékek, és fából készült bútorok. Az érintettek feladatát azonban nehezíti, hogy hirtelen jött a szabályozás, amit az életbe lépést megelőzően már módosítottak és azóta is háromszor. Emellett nagy terhet ró a piaci szereplőkre, és a szabályok is nehezen értelmezhetőek.
Eddig 10 ezer kötelezett regisztrált, és a legóvatosabb becslések is egy 50 ezer kötelezettről szólnak, akik az EPR-ben érintettek. A szakértők arról is beszámoltak, hogy a korábbi termékdíj 85 milliárdos, míg az EPR 230-400 milliárdos éves terhet jelenthet a cégeknek. Ezáltal Európában az egyik legdrágább hulladékgazdálkodási rendszert fogjuk üzemeltetni annak érdekében, hogy az Unió által előírt hulladékgazdálkodási célokat teljesíteni tudjuk.