Rekordszámú magyar alkotás kapott meghívást az Annecy-i Nemzetközi Animációs Fesztiválra

KÖZLEMÉNY
2023. 04. 30., 09:21
Rekordszámú magyar alkotás - köztük a a Kecskemétfilm gyártásában készült Toldi mozifilm kapott meghívást a június 11-én kezdődő Annecy-i Nemzetközi Animációs Fesztiválra, amelyen Gauder Áron Kojot négy lelke című filmje a fő versenyprogramban indulhat az Annecy Kristályért - tájékoztatta a Nemzeti Filmintézet az MTI-t.

Az NFI pénteki közleménye szerint évtizedek óta nem volt példa arra, hogy ilyen nagy számban szerepeljenek magyar alkotások a világ egyik legjelentősebb animációs seregszemléjén. A június 11. és 17. között megrendezendő nagyszabású animációs esemény válogatását pénteken jelentették be a szervezők. A közlemény szerint az idei fesztiválra 112 országból 3370 nevezés érkezett. A Kojot mellett a magyar alkotások közül a Contrechamp versenyben lesz látható a Műanyag égbolt, a Toldi és a cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült Tomi, Polli és a ház szelleme című bábanimáció.

A rövidfilm válogatásokat Buda Flóra Anna, Mira Kristóf Zénó és Tóth Luca animációi gazdagítják - közölte az NFI. A fődíjért versenyző Kojot négy lelke, Gauder Áron új filmje a hazai mozikban jelenleg is látható. A rendező 2005-ben Annecy-ban már elnyerte a fesztivál fődíját, akkor a Novák Erikkel közös Nyócker! című vígjátékért. A Kojot négy lelke egy, a klímaválság kérdéseit feszegető, különleges látványvilágú indián történet, amelyben az olajvezetékek miatt kerül szembe egymással a nagyvállalat és az őslakosok. Az animáció Kojot kalandjain keresztül hozza közel a nézőkhöz az indián bölcsességet és megmutatja, hogy a múlt tapasztalataira hallgatva könnyebb a jövőt jó irányba állítani - olvasható a tájékoztatóban.

Annecy-ban láthatja először a külföldi közönség a Kecskemétfilm gyártásában készült, Arany János elbeszélő költeményét feldolgozó Toldi mozifilmet, Jankovics Marcell utolsó alkotását, amelynek társrendezője Csákovics Lajos, producere Mikulás Ferenc volt. A Műanyag égbolt című, magyar-szlovák koprodukcióban készült sci-fi-t először az idei Berlinálén mutatták be. Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta rendezőpáros első mozifilmje egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Mint írják, az alkotók a rotoszkóp technika segítségével leforgatott jelenetekben kockáról-kockára rajzolták át a film szereplőit, hogy legapróbb rezzenéseik is láthatók legyenek. A karaktereket körülvevő 3D-s világ a nézőket látomásszerű utazásra viszi a jövőbeli Magyarországon és Szlovákiában.

Az NFI támogatásával készült a Tomi, Polli és a Ház Szelleme című cseh-szlovák-magyar koprodukciót szintén Annecy-ban láthatja először a nemzetközi közönség. A stop-motion technikával készült bábanimáció Filip Posivac cseh rendező első egész estés mozifilmje, amelynek vezető animátora Papp Károly Kása, hangmestere Lukács Péter Benjamin, zeneszerzője Balázs Ádám volt. A családi mesefilm történetében karácsony közeledtével fény és sötétség csap össze egy ódon bérházban, ahol Tomi, a különleges kisfiú és barátja, a bérház új lakója, Polli élnek át izgalmas kalandokat és közös erővel felderítik a ház szellemének rejtélyét. A májusi cannes-i világpremiert követően Annecy-ban is versenybe száll Buda Flóra Anna 27 című, a Boddah gyártásában, francia koprodukcióban készült rövidfilmje, a vizsgafilmek versenyében indulhat Mira Kristóf Zénó Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen készült alkotása, a Fox Tossing, és látható lesz Tóth Luca Superbia című, 2016-ban Cannes-ban bemutatott rövidfilmje is - áll a közleményben.