Sokkoló statisztika: Magyarország az EU- rangsor végén áll azok arányában, akiknek minden foguk megvan

Magyarországon még mindig sokan úgy gondolják: az időskori fogvesztés természetes folyamat. A statisztikák azonban jóval riasztóbb képet mutatnak. A magyar felnőtteknek csak kis része rendelkezik az összes természetes fogával, idősebb korban pedig egyre gyakoribb a részleges vagy teljes fogatlanság. Dr. Szabó László szerint a probléma nem új keletű, és bár a modern fogászat ma már számos megoldást kínál, az igazi kulcs továbbra is a megelőzés.
A fogak elvesztése nem egyik napról a másikra történik. A folyamat gyakran gyerekkorban kezdődik: a cukros ételek, italok, a nem megfelelő fogmosási technika és az elmaradó kontrollok már a tejfogaknál is problémát okozhatnak. A maradó fogaknál pedig különösen fontos lenne a korai védelem, például a barázdazárás és a rendszeres ellenőrzés. Felnőttkorban a szuvasodás mellett egyre nagyobb szerepet kapnak az íny- és fogágybetegségek.

A fogorvos szerint ezért nem elég csak akkor szakemberhez fordulni, amikor már fájdalom jelentkezik. A rendszeres szájhigiéniai kezelés nemcsak esztétikai kérdés: segít eltávolítani a fogkövet, ellenőrizni a fogmosási technikát, és időben felismerni azokat az elváltozásokat, amelyek később fogvesztéshez vezethetnek.

Ha a fogvesztés már megtörtént, ma már nem csak a hagyományos kivehető fogsor jelenthet megoldást. Az implantáció a modern fogászatban mindennapos eljárássá vált: bizonyos esetekben a fogsort miniimplantátumokkal lehet stabilabbá tenni, máskor pedig rögzített pótlás készülhet. A legfontosabb azonban az, hogy a páciens ne várjon túl sokáig, mert a foghiány miatt az állcsont is sorvadni kezdhet. Dr. Szabó László szerint a legfontosabb üzenet, hogy a fogvesztést nem szabad sorsszerűnek elfogadni. A rendszeres kontroll, a professzionális szájhigiéniai kezelés, a tudatos táplálkozás és az időben megkezdett kezelés sok esetben nemcsak a fogakat, hanem a csontállományt is megmentheti.