Totálkár a gyümölcstermésben – az évszázad legszomorúbb időszakával szembesültek a termelők

2025. 05. 15., 15:57
Az évszázad legnagyobb fagykárával néznek szembe a hazai termelők idén. Ezt állítja az általunk megkérdezett szakember. A tavaszi -8 fok ellen sajnos lehetetlen védekezni, így a hazai kajszi, cseresznye, őszibarack és a birs is teljes mértékben károsodott.

Egy darab kajszibaracktermés nem található ezen az ötven hektáros ültetvényen. Pedig május közepén már borsó méretűnek kellene lenniük. Bűdi Zsolt, a Bács-Zöldért Zrt. ügyvezetője azt mondja, az évszázad fagykárával szembesülnek a termelők idén. 

– Cseresznyéből totálkár sajnos a kecskeméti régióban, kajszibarackból teljes fagykár, őszibarackból teljes fagykár, és a nektarinból úgyszintén és sajnálatos módon még a birs is teljes mértékben károsodott, ilyen soha nem volt. Harmincöt éve dolgozom és telepítünk ültetvényeket...
— mondta el Bűdi Zsolt Attila, a Bács-Zöldért Zrt. tulajdonos vezérigazgatója.

A birs viszonylag későn virágzik, így általában jól túléli a koratavaszi fagyokat, de idén még ez a gyümölcs is elfagyott. Az előrejelzések -4 fokot mondtak, ám -8 fokos hajnali fagyok voltak. Bár mindent megtettek, ilyen hideg ellen sajnos nincs olyan technika, amivel védekezni tudnának.

Ezt szó szerint nehéz túlélni. Fizikailag is, pszichésen is nehéz feldolgozni, és hát anyagilag is nyilvánvalóan. Mintegy 150 hektár csonthéjasnak a megsemmisülését eredményezte a fagy. Szilvánk maradt, a szilvasorunk néhány tagja viszonylag jól viselkedett, és egy pici szakma: most látjuk, hogy melyek azok a fagyra kevésbé érzékeny fajták, amelyeket a jövőben mindenképpen előtérbe kell, hogy kerüljenek.
— tette hozzá a vezérigazgató.

A szakember szerint Magyarországon egyedül a Balaton környéki régióban maradt meg némi gyümölcs, egyébként a csonthéjas gyümölcsök vonatkozásában szinte totálkárról beszélünk, és ez az európai viszonylatban is hasonlóan komoly kihívásokkal szembesíti a termelőket.