Tumorjelölő klipeket adományozott a betegek számára a Bács-Kiskun Megyében a Rák Ellen Alapítvány

2024. 08. 08., 09:50
Több mint egymillió forint értékű tumorjelölő klipet adományozott a Bács-Kiskun Megyében A Rák Ellen Alapítvány - jelképesen a MaMMa Egészségügyi Zrt. kecskeméti centrumán keresztül - a betegek számára, melyet Dr. Horváth Zsolt MSc, PhD. a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Onkoradiológiai Központjának osztályvezető főorvosa, az alapítvány kuratóriumi elnöke adott át a legutóbbi intézményi emlő onkoteam értekezlet keretén belül - adta hírül közösségi oldalán a megyei kórház.
A képen az onko emlőteam tagjai: (balról jobbra): Dr. Ambrózay Éva, Prof. Dr. Cserni Gábor, Dr. Serfőző Orsolya, Dr. Sinkó Mária, Dr. Venczel László, Dr. Boda Éva, Dr. Szabó Zoltán, Dr. Horváth Zsolt

A támogatott betegek nevében Dr. Ambrózay Éva vezérigazgató-helyettes, orvos-igazgató és Dr. Serfőző Orsolya, a MaMMa Zrt. kecskeméti centrumának vezetője köszönte meg az adományba kapott egyszer használatos eszközöket.

„A tumorjelölő klipeket az előkezelt betegek daganataiba tesszük bele, ezzel pontosan lehet látni, hogy hol volt a daganat, akkor is, ha az teljesen eltűnik a kezelés hatására, illetve ezek segítségével a terápia hatékonyságát is tudjuk figyelni”- mutatta be az eszközt Dr. Horváth Zsolt onkológus főorvos.

„A kapott eszköz tulajdonképpen egy klippel töltött fecskendő, melynek segítségével a kezelés megkezdése előtt, ultrahang vezérelt módszerrel juttatjuk be a daganatba a jelölőt. Ez azon betegek esetében történik, akik műtétet megelőzően kezelésben részesülnek” – folytatta az adomány bemutatását Dr. Serfőző Orsolya radiológus.

„Ez a módszer nemcsak az onkológusok, de a sebészek és a szövettani vizsgálatokat végző patológusok munkáját is segíti. Ennek köszönhetően meg lehet határozni, hogy volt a daganat, így esetenként nem szükséges az egész emlőt eltávolítani a mikroszkópos feldolgozáshoz” - mondta Prof. Dr. Cserni Gábor egyetemi tanár, az MTA doktora, a Patológiai Osztály osztályvezető főorvosa.

A beavatkozás a biopsziához képest többletfájdalommal nem jár, így a kapott adomány orvosnak, betegnek is egyaránt korszerű segítség.