Új eljárást vezettek be a kecskeméti invazív kardiológián

2024. 02. 26., 09:25
Új eljárást honosított meg a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban dr. Berta Balázs Ph.D, az Invazív Kardiológiai Osztály osztályvezető főorvosa, melynek segítségével az eddig nehezen megnyitható koszorúér elzáródásokat tudják helyreállítani.
A képek nem a cikkben szereplő beavatkozás során készültek

– A régóta fennálló teljes szívkoszorúér elzáródások (röviden: CTO) katéteres úton történő megnyitása nehezebb feladat a koronária szűkületek tágításához képest, emellett különleges eszközparkot és felkészültséget igényel. Ezen a téren egy új eljárás vált elérhetővé Kecskeméten - újságolta dr. Berta Balázs, aki az első ilyen jellegű beavatkozást végezte Kecskeméten.

– Az új eljárás lényege, hogy a koszorúér elzáródást nem elölről „fúrjuk át” egy vékony vezetődróttal, hanem az ép erek felől, hajszáleres kapcsolatokon keresztül, hátulról. Sikeres átjutást követően a speciális, hosszú drótot az ép ér felől a hajszálereken, majd az elzáródáson át, az ellenoldali, külvilágba vezető katéteren vezetjük ki. A hátulról átfúrt vezetődróton ezt követően már a szokásos irányból fejezzük be a koszorúér feltágítását és stent beültetését. Ezt a technikát „retrográd CTO megnyitásnak” nevezik. Sok esetben ez az egyetlen megoldás, ha a régi elzáródás megnyitása a szokásos irányból lehetetlen. Ez eddig csak a Szegedi Egyetemen volt elérhető régiónkban.
— mutatta be az eljárás lényegét az osztályvezető.

Az első ilyen beavatkozást Kecskeméten 2024 februárjában egy 74 éves férfibetegen végezték el az Invazív Kardiológiai Osztály DSA laborjában, a kétórás műtét sikeresen, szövődménymentesen zárult.

Az eljárás során csupán a két csuklón kellett egy-egy kis szúrást ejteni - egy bemeneti és kimeneti pontot biztosítani - majd a beavatkozás végén nyomókötéssel ellátni. A beteg mindvégig ébren volt, és panaszmentesen viselte a beavatkozást, fél óra múlva már felkelhetett, harmadnap haza is ment.

Az új eljárás tovább szélesítette a kecskeméti kórházban elérhető minimál invazív eljárások széles körét: az éren belüli képalkotók használatát, extrém meszes szűkületek fúrással történő (rotabláció) vagy ultrahangos ballonnal történő (Shockwave) tágítását.

Hosszú előkészítés után vált lehetővé az új eljárás bevezetése

A korszerű technikai megoldás alkalmazását számos szakmai továbbképzés és tanulmányút előzte meg, például a Szegedi Egyetem Kardiológiai Klinikáján és a németországi Darmstadtban. Két speciális, ehhez a technikához nélkülözhetetlen vezetődrótot is be kellett a kórháznak szerezni. Egy standard drót 190 cm, ehhez a beavatkozáshoz 330 cm drót kellett. A régi elzáródások megnyitásához szükséges további speciális eszközök eddig is elérhetőek voltak az intézményben.

Az eljárás a betegnek gyógyulás és lehetséges szövődmények szempontjából is kedvezőbb.

Dr. Berta Balázs Ph.D. 2020 óta a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Invazív Kardiológiai Osztályának osztályvezető főorvosa. Tíz évet a Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinikán dolgozott, majd négy évet Hollandiában töltött, onnan érkezett családjával Kecskemétre. Számos elképzelése, szakmai terve van, folyamatosan képzi magát nemzetközi tanulmányutakon.

Az osztályán elvégzett beavatkozások száma pedig 2023-ban meghaladta a koronavírus járvány előtti időszakban, 2019-ben elvégzett beavatkozások számát is, melyben oroszlánrésze volt a szakdolgozói csapat és az orvosok odaadó munkájának.