Jókaira emlékeztek halálának évfordulóján

2024. 05. 08., 20:08
Százhúsz évvel ezelőtt, 1904. május 5-én halt meg Jókai Mór, aki sok szállal kötődött Kecskeméthez is. Ezért is emlékezett meg az íróról ma délután a Katona József Emlékház baráti köre, a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság.

A koszorúzással egybekötött megemlékezést a Jókai utca 8. szám alatt található emléktáblánál tartották. Itt állt egykor Gyenes Mihály erdőmérnök háza, ahol Jókai kosztot és kvártélyt kapott 1842-44-ig, amíg jogot tanult a református főiskolán. Székelyné Kőrösi Ilona történész, a Katona József Emlékház vezetője idézte fel az ünnepségen Jókai kecskeméti kötődéseit. Mint elmondta, az írói barátai között tudhatta Muraközi Jánost is. Itt szerzett élményei írói munkásságára is jelentős hatással voltak. Visszaemlékezései szerint a legboldogabb diákéveit töltötte itt.

Amikor 1888-ban már a nemzet ünnepelt írójaként látogatott Kecskemétre, díszlakomát adtak tiszteletére a régi városháza közgyűlési termében. Itt köszönte meg mindazt, amit a várostól kapott. A kecskemétiek életében is adóztak írói nagysága előtt, a Jókai utca 8. szám alatt már 1904-ben emléktáblát kapott. Halála után is nagy tisztelet övezte. Kada Elek polgármester dísztáviratot küldött fiatal özvegyének, Nagy Bellának, és a helyi sajtó is megemlékezett az elhunyt íróról. Temetésén részt vett Kecskemét küldöttsége, többek között Sándor István főjegyző is – hangzott el az ünnepségen.

Második szülővárosának tartotta Kecskemétet

„Nem ok nélkül nevezem Kecskemét városát második szülővárosomnak, mert valóban szellemi énemet e város szülte. Mikor tegnapelőtt — azt hiszem, tegnapélőtt volt — 46 évvel ezelőtt e városba jöttem vézna testtel és akkor még a francia iskolák túlfeszített romantikus irányával eltelve, mondhatom, testben-lélekben betegen,- inkább keresve a halált, mint az életet: hát akkor, uraim, itt találtam fel azt az új földet, amelyen folyvást járok múzsámmal együtt; itt tanultam megismerni a magyar népéletet, a valódi magyar humort, amelynek, hogy azt a. kevés sikert elértem, köszönöm-..." 1 Így foglalta össze Jókai, a nemzet ünnepelt írója 1888-ban Kecskeméten időzvén, egy tiszteletére rendezett banketten azt a hatást, amelyet Kecskemét, a Kecskeméten töltött két jogászév tett rá.