Újabb kihívások előtt a magyar mezőgazdaság - Portfolio Agrárium 2024 Konferenciát rendeztek Kecskeméten

2024. 03. 19., 12:19
Kecskeméten tartotta meg Agrárium 2024 Konferenciáját a Portfolio Csoport ma a Four Points by Sheraton Hotel és Konferenciaközpontban. Az ország egyik legrangosabb szakmai eseményének célja, hogy információkat nyújtson minden olyan fontos változásról, amely meghatározza az agrárpiaci szereplők eredményes gazdálkodási-üzleti tevékenységeit. Az eseményen Nagy István agrárminiszter elmondta, a magyar gazdatársadalom révén a mezőgazdaság és élelmiszeripar az előtte álló kihívásoknak meg tud felelni.
Fotó: Molnár H. Boglárka
A galéria 23 képet tartalmaz

A magyar gazdatársadalom kitartásával, tudásával és erőfeszítéseivel a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar az előtte álló kihívásoknak meg tud felelni, és meg tudja találni azokat a válaszokat, amelyekkel biztosítható Magyarország élelmezésbiztonsága és minél magasabb arányú exportteljesítménye. Ezt Nagy István jelentette ki ma a Portfolio Csoport Agrárium 2024 Konferenciáján. Az agrárminiszter a Four Points by Sheraton Hotel és Konferenciaközpontban elmondta, az agrárgazdaság teljesítményének volt köszönhető, hogy "a tavalyi esztendőben a magyar gazdaság nem csúszott recesszióba, tehát méltán lehet büszke a magyar gazdatársadalom". Hangsúlyozta, a kitűzött cél, hogy az agrár- és élelmiszeripar exportteljesítménye 2030-ra 10 milliárd euróról 15 milliárd euróra nőjön, miközben tavaly már rekorddal, 13,8 milliárd euróval zárt.

- 2023-ban új rekordot könyvelhettünk el, ami a gazdálkodók számára gyakran a talpon maradást jelentő kifizetett agrártámogatásokat illeti: a sikeresen igényelt támogatások mértéke meghaladta az 1400 milliárd forintot
— mondta a rendezvényen Nagy István agrárminiszter.

A tárcavezető az idei évről elmondta, hogy hivatalosan is meghirdették az első pályázati felhívást, a Natura 2000-es gyepterületekhez kapcsolódó kompenzációs támogatáshoz kapcsolódóan.

- Gőzerővel zajlik további több mint 30 felhívás előkészítése a szakma aktív bevonásával. Ennek köszönhetően hamarosan megismerhetőek lesznek a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások első pályázati felhívásai, amelyek magában foglalják az élelmiszerfeldolgozás, a takarmányipar, a kertészet és az állattartás beruházásait segítő felhívásokat. Ez mintegy 200 milliárd forintos kerettel lesz meghirdetve, 50 milliárd a kisebb, a kézműves termékeket előállító üzemek számára, és 150 milliárd pedig a nagy, komplex beruházások számára. És ez csak az első ütem, ezt évente szeretnénk ismételni egészen 2027-ig
— fogalmazott beszédében az agrárminiszter.

Nagy István közölte, továbbra is úgy számolnak, hogy az év végén jöhet egy újabb beruházási pályázati csomag meghirdetése, amely többek között a precíziós gazdálkodást vagy éppen terménytisztítás-szárítás technológiai megújulását segíti.

- Tavaly április 20-tól csaknem 165 ezer egységes kérelem érkezett, immár az új uniós szabályok alapján. Az, hogy tavalyi év október közepe óta ez év március 7-ig 150 ezer gazdálkodó jutott hozzá 15 jogcímen 355 milliárd forinthoz az első pilléres jogcímek tekintetében, valamint, hogy ezen felül az egységes kérelmek keretében kezelt II. pilléres konstrukciók keretében is már 90 milliárd forint ott van a gazdáknál, fontos fegyvertény
— tájékoztatott a rendezvényen a kormány képviselője.

Az agrárminiszter az európai gazdatüntetések eredményeit illetően elmondta, hogy az Európai Tanács jelenlegi, belga elnöksége összegyűjtötte az összes uniós tagállam javaslatait a Közös Agrárpolitika támogatásokhoz kapcsolódó adminisztratív terhek csökkentése érdekében, amelyhez Magyarország 45 módosítási javaslatot nyújtott be.

- Az Európai Bizottság március 15-én nyilvánosságra hozta hivatalos javaslatcsomagját a Közös Agrárpolitika uniós szabályainak megváltoztatására. A javaslatok legnagyobb része, ahogy az várható volt, a feltételesség szabályainak könnyítését célozza. Emellett a tagállami KAP stratégiai tervek módosítási lehetőségének könnyítése, a környezet- és klímavédelmi jogszabályok módosulása esetén annak kötelező felülvizsgálati kötelezettségének enyhítése került a csomagba
— mondta Nagy István.

A miniszter fontos eredménynek nevezte, hogy a javaslatcsomagban foglalt elemek több fontos, magyar részről is megfogalmazott kérést is teljesítenek. Nagy István kitért arra is, hogy szükséges az élelmiszerpazarlás elleni fellépés erősítése is, valamint hangsúlyt kívánnak fektetni az alkalmazkodáshoz nélkülözhetetlen agrár- és élelmiszeripari kutatások ösztönzésére is.