Városi Ifjúsági Párbeszéd Napot rendeztek az Ifjúsági Otthonban
November 20-a a Gyermekjogok Világnapja, ezen a napon tartotta közösségi programját, a Városi Ifjúsági Párbeszéd Napot a Kecskeméti Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat. A rendezvényen a diákszervezet egy hónapja megválasztott elnöke, Kovács Adél köszöntötte a jelenlévő fiatalokat és a délelőtti kerekasztal beszélgetésre meghívott vendégeiket, Engert Jakabné alpolgármestert, dr. Aáry Tamás Lajos oktatási jogok biztosát, Gál Zsombor önkormányzati képviselőt, Csáky Tibort, a Katona József Gimnázium igazgatóját, valamint a kerekasztal beszélgetés moderátorát Kovács Pétert, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnökét. Mint a rendezvényen elhangzott, az elmúlt három hónapban ifjúságkutatást végzett a 18-25 év közötti korosztály körében a városvezetés. A kezdeményezésnek köszönhetően olyan gondolatok fogalmazódtak meg, melyeket az önkormányzat fel szeretne karolni.
A képviselő szerint példaértékű Kecskeméten a városvezetés ifjúsággal való kapcsolata. A Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke pedig országosan is példaértékűnek nevezte a kecskeméti ifjúsági találkozókat.
A rendezvényen ott volt Dr. Aáry Tamás Lajos jogász, aki 25 éve az oktatási jogok biztosa és ezalatt többször is részt vett Kecskeméten ifjúsági találkozón. A biztos szerint Magyarországon a jogszabály nagyon korán rögzítette, hogy legyenek az iskolákban diákönkormányzatok. Szerinte jó vezető válik azokból, akik részt vesznek a diákönkormányzatok vezetésében, de hangsúlyozta a pozitív szemléletet és azt is, hogy a kudarcok ellenére is menni kell előre.
Engert Jakabné alpolgármester az ifjúsági ügyeket felügyeli Kecskeméten. Mint elmondta a városvezetés nyitott, aktív kapcsolatot tart fent az ifjúsági szervezetekkel. Az alpolgármester a rendezvényen saját ifjúsági közösségi munkájának emlékét is felidézte.
Csáky Tibor igazgató a Katona gimnázium diákönkormányzatának hatékony működését méltatta az eseményen, kiemelve a jelenlegi elnök rátermettségét, aki minden egyeztetésükön udvariasan, tiszteletteljesen, határozottan megfogalmazva foglalja össze, hogy az iskolai üléseken milyen javaslatok születtek.
Hogyan működik a diákönkormányzat? Hogyan születik egy döntés? Milyen folyamatok előznek meg egy döntést? Miért jó az, ha a fiatalok kifejtik a véleményüket? Diákönkormányzatok létrejöttének milyen jogszabályai vannak? Többek között ilyen kérdésekről folyt diskurzus a kerekasztalbeszélgetésen, ahol lehetőség volt a középiskolásokat és egyetemistákat foglalkoztató aktuális kérdések valamint ötleteik felvetésére is.
Kovács Adél a Kecskeméti Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat elnöke a feladatokról és jövő évi tervekről beszélt stábunknak.
A Városi Ifjúsági Párbeszéd Napon 11.00 órától a szimulált ülés programsorozatban abba nyertek betekintést a résztvevők, hogy miként működik egy közgyűlési bizottság. A nap folyamán nem maradhatott el a jégtörő játék sem.