Visszatekintés – Lőrincz Győző keramikusművész retrospektív tárlata
A hazai kerámiaművészet egyik nagy öregjének, Lőrincz Győzőnek nyílt kiállítása április 5-én a Nemzetközi Kerámia Stúdió Kápolna Galériájában. Az 1940-ben született, 83 éves alkotó komoly szerepet vállalt a hazai kerámiaművesség megújításában. Eredetileg Borsos Miklós tanítványa volt díszítőszobrász növendékként az Iparművészeti Főiskolán, de, mert a mesterét politikai okok miatt eltávolították a főiskoláról, Lőrincz Győző is váltott, és végül keramikusként végzett a mai Moholy Nagy Művészeti Egyetemen. Lőrincz Győző több mint 60 éve dolgozik töretlenül.
Ott volt alapítóként az első siklósi kerámia szimpóziumon, jó kapcsolatot ápolt a kecskeméti műhellyel és Probstner Jánossal személyesen is. 1968-tól 2007-ig művészetpedagógusként is működött a Képzőművészeti Gimnáziumban, az úgynevezett Kisképzőben. Nem csak a kerámia tanszak vezetője, de az intézmény művészeti igazgatóhelyettese, és két éven át első számú vezetője, igazgatója is volt. A jelenleg alkotó művészgenerációnak több nemzedéke került ki a keze alól, keramikusok, szobrászok és grafikusok egyaránt. Lőrincz Győző művészete unicum, nem is sorolták be sehova. Nem készít tárgyakat, edényeket, inkább tekinthetjük őt autonóm szobrásznak, aki mégis a kerámiában találta meg a mondandójának leginkább megfelelő médiumot. Általában sorozatokban gondolkodik, ami különlegessé és egyedivé teszi a munkásságát.
Lőrincz Győző Visszatekintés című tárlata a tér szűkössége ellenére közel teljes keresztmetszetet mutat be az életműből. Érthetően nincsenek itt a nagyméretű, vagy eleve köztérre szánt munkái, de nevezetessé vált ciklusai, sorozatai, mint például a Meditációk vagy a Fejek képesek rá, hogy a gazdag életmű relatív teljességét reprezentálják. Az április 21-ig látogatható tárlatról hosszabb összeállítást láthatnak a KTV április 11-i Múzsa magazinjában.