Zenés utazás a fuvola vezetésével

2023. 11. 25., 20:09
Közel 400 év muzsikája csendült fel péntek este az M. Bodon Pál Zeneiskola dísztermében. Miklósné Faragó Csilla fuvolaművész évszázadokon átívelő utazásra hívta meg a zeneszeretőket. A házigazda intézmény vezetője Telemann 18. század eleji művétől Bartók Béla 20. századi kompozíciójáig a zeneirodalom ismert és kevésbé ismert darabjait szólaltatta meg. Az est során Gémes Adrienne zongoratanár és a Novum Kamarazenekar működött közre, az elhangzó zeneművek között Pappné Gyalus Erika osztott meg hasznos és érdekes zenetörténeti információkat a közönséggel.

Az Utazás a zene szárnyán címmel szervezett hangverseny első perceiben Pappné Gyalus Erika köszöntötte az intézmény dísztermében szép számban megjelent zeneszeretőket. A Kecskeméti M. Bodon Pál Alapfokú Művészeti Iskola csellótanára elmondta, hogy az est során „együtt fogunk utazni a zene szárnyán, a zene világában, és a vezetőnk egy fuvola lesz, és az ő társa, maga a fuvolaművész. A fuvolára írt művek repertoárja igen gazdag, ebből hallhatunk ma este egy kis ízelítőt.”.

Ezt követően az est szólistája a már a pódiumon helyet foglaló Novum Kamarazenekar elé lépett – Pappné Gyalus Erika, az együttes művészeti vezetője is kezébe vette a hangszerét –, és Miklósné Faragó Csilla fuvolaművész vezetésével kezdetét vette az „utazás”. A következő mintegy másfél órában közel 400 év muzsikájában gyönyörködhettek a jelenlévők. Először Telemann a-moll concertójának négy tételét játszotta az M. Bodon Pál AMI intézményvezetője, azután a zeneirodalom egyik legszebb, legtöbbet játszott fuvoladarabját, Gluck Orpheusz és Eurüdiké című operájának legszebb részletét, a Boldog lelkek táncát szólaltatta meg. Ez utóbbi darabban és a koncert további perceiben már Gémes Adrienne zongoratanár volt a partnere.

Az est során két kevésbé ismert francia zeneszerző, a 19. században élt Paul-Agricole Genin darabja, a Velencei karnevál, valamint a 20. században alkotott Eugene Bozza Olasz fantáziája is felcsendült, illetve két világhírnevet szerző komponista műveit, Szergej Rahmanyinov románcát, a Vocalise-t és Bartók Béla Román népi táncok című alkotását hallgathatta meg a nagyérdemű. Valamennyi darabot vastapssal köszönt meg a közönség, ám ez utóbbi mű, csakúgy mint az intézményben egy évvel ezelőtti koncerten elhangzott Bartók-darab, a Román kolinda dallamok – melyet az M. Bodon Pál Zeneiskola egykori növendéke, Fülei Balázs Liszt Ferenc-, Artisjus- és Junior Prima-díjas zongoraművész szólaltatott meg – különösen nagy sikert aratott. A jelenlévők zajos ovációja után még két művet játszott Miklósné Faragó Csilla és Gémes Adrienne, előbb Gabriel Fauré fuvolára és zongorára írt Fantáziáját, majd ráadásszámként Valerij Saparov Tangóját.

A hangverseny ki nem mondott egyik célja a köszönet volt, Miklósné Faragó Csilla ezzel a koncerttel szerette volna megköszönni édesanyjának és édesapjának a tőlük kapott eddigi támogatást, ám szülei betegség miatt nem tudtak eljönni a hangversenyre, így csak felvételről láthatják majd a szép műsort.

Az est másik célja azonban valóra vált, a résztvevők adományaikkal az iskola egyik növendékének barcelonai műtétét támogathatták. A mozgásában akadályozott Horváth Kincső felépüléséért szól majd a zene december 16-án is, a „középkori világzenét” játszó Bordó Sárkány együttes koncertjén felajánlott összegeket is a majdani kezelés költségeire fordítják. A jótékonysági hangverseny 17 órakor kezdődik majd az ÁZI-ban.