Zöldek a zöldben: civil piknik az Erdőparkban
Másfél évvel ezelőtt a Zöld Küldetés Egyesület lehetőséget kapott arra, hogy a Kecskeméti Fürdő mögötti tó mellett létrehozzon egy mintaterületet, ami menet közben mutatja be, hogy él a természet, ha hagyják, és csak természetközeli megoldásokat alkalmaznak a fenntartók. Ez lett az Erdőpark, élhető világunk modellezése nagyon kicsiben. Nem véletlen, hogy itt rendezték meg szombaton az I. Zöld Civil Pikniket.
A házigazda Zöld Küldetés Egyesület mellett a Magyar Kerékpáros Klub kecskeméti területi csoportja, a Szatyor Egyesület, a KINCS Kecskeméti Nagycsaládosok Egyesülete, a Szívvel a Vacsiközért Egyesület (Szilva) Egyesület és a Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület képviseltette magát. A szervezetek tagjai és önkénteseik gondoskodtak arról, hogy igazi családi napot varázsoljanak az Erdőparkba, ahol kicsik és nagyok egyaránt jól érzik magukat, miközben sokkal többet visznek magukkal haza, mint amivel jöttek. És ez nem feltétlen a termelői zöldségekre, gyümölcsökre, szörpökre, a szendvicsekre és süteményekre értendő, hanem a szellemi munícióra.
A résztvevők, beszélgetések formájában, megismerkedtek az Erdőpark-koncepcióval, az Erdőpark másfél éves történetével, élelmünk és életminőségünk kapcsán a bevásárlóközösségekkel és a városi agrár-lehetőségekkel, és beszélgetések zajlottak a klímaváltozás következményeiről ugyanúgy, mint a vízmegtartás jelentőségéről. Az esemény alatt Komlósi Amina tartott könyvbemutatót, de volt közös séta is, aki pedig szeretett volna belekóstolni a közösen végzett munkába megtehette faültetés keretében.
Az Erdőparkról Kőváriné dr. Bartha Ágnes nyugdíjas szakértővel, az Agroökológia Hálózat Egyesületet kecskeméti képviselőjével beszélgettünk. Elmondta, az Erdőpark Kecskemét első olyan közösségi tere, ami civil kezdeményezésből indult a város egyetértésével, amihez persze elengedhetetlen volt a BÁCSVÍZ Zrt. hozzájárulása és segítő szándéka. Szarvascsorda által használt, túllegelt terület volt, amikor a Zöld Küldetés Egyesület megkapta a lehetőséget, arra, hogy itt egyszer egy erdős parkot alakítsanak ki. Másfél évvel ezelőtt volt az „alapkőletétel”, erdőmérnökök tervezték meg azt, milyen növények legyenek itt, és hogy nézzen ki a terület.
- Ez egyben egy társadalmi kísérlet is arra, hogyan hozható létre az együttműködés, hogy lehet elérni, hogy az emberek szabadidejüket áldozzák fel jövedelmi remény nélkül. Közösségi tevékenységből közösség által elismert érték teremtődik. Akik ide kijönnek, megváltozik a szemléletük, szép lassan átalakul a hozzáállásuk dolgokhoz. Nem csak a természethez, a környezethez, hanem sok mindenhez. A kommunikációjuk javul, empatikus képességeik nőnek. Csomó olyan hozzáadott érték van, ami önmagában sem jelentéktelen, ha pedig mindezt egy csokorba kötjük, akkor azt mondom, jó helyen vagyunk. A legjobb emberekkel a legjobb célokért – mondta Kőváriné dr. Bartha Ágnes. Hozzátette: akik ide kijárnak szombatonként, már barátok, anélkül, hogy ezen a találkozáson kívül bármilyen kapcsolatuk lenne az életben.
Az Erdőpark kapuja szombatonként 9-től délután 1-ig van nyitva, az jön ide, aki szeretne. Van, aki csak kijön, körülnéz, élvezi, hogy a természetben van, aztán hazamegy, de olyanok is vannak, akik már első alkalommal megkérdezik, miben tudnak a következő héten segíteni. Lehet, hogy ezektől a találkozásoktól, az itt végzett munkától még nem fog megváltozni a város klímája, de hogy a fejekben valami megváltozik, az teljesen biztos. Az pedig hosszútávon meghozza majd a gyümölcsét.