Sikeresen szeretne pályázni? - Hasznos szakértői tanácsok a Napenergia Plusz Programhoz
2024. 01. 22., 17:10
Az első 24 órában már több mint 17 ezer előregisztrációs kérelem érkezett be a Napenergia Plusz Programra. Az új pályázattal akár 5 millió forint támogatást nyerhetnek el a családok ingatlanonként a modern napelemes rendszerek telepítéséhez. Közel 600 kivitelező kapott jóváhagyást a regisztrációhoz. Szakemberek azonban azt ajánlják, hogy még a pályázat benyújtása előtt keressünk vállalkozókat. Szakértőnk tanácsait foglaltuk össze a következő összeállításunkban!
A galéria 6 képet tartalmaz
A családok ingatlanonként akár 5 millió forint támogatás nyerhetnek el a napelemes rendszerek telepítéséhez. Január 15-e óta lehet benyújtani a pályázatot a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség honlapján keresztül. A pályázatnak köszönhetően napelemmel és energiatároló rendszerekkel gazdagodhatnak a családok. A költségek kétharmadának átvállalásával a háztartások kiadásai legfeljebb 10 év alatt megtérülhetnek.
Szabó Dániel, a Tokbox Kft. ügyvezetője villamosmérnök és villamos biztonsági felülvizsgáló is egyben. Elektromos kivitelezési vállalkozását 2020-ba egyéni vállalkozóként kezdte. A szolgáltatások bővülése miatt 2021-ben megalapította a Tokbox Kft-t. Cége teljeskörű támogatást nyújt a magas minőség mellett.
A Tokbox Kft vállalja:
- napelemes rendszerek teljeskörű kivitelezését (tervezéstől- beüzemelésig)
- napelemes szaktanácsadást
- Villamos Biztonsági Felülvizsgálatot (Érintésvédelmi és Erősáramú berendezések felülvizsgálója)
Amit biztosítanak:
- tanácsadás érthetően
- bizalom
- támogatás
- precizitás
- felmerülő nehézségekre és kérdésekre megoldás.
Miért éri meg napelemes rendszer telepítése?
Egy-egy háztartás kiszolgáltatottságát javítja a napelemes rendszerek kiépítése. Az elektromos kazán, a villany, a hőszivattyú, a klíma, a háztartási gépeink, mind-mind elektromos áramot igényelnek. Én azt szoktam mondani az ügyfélnek, ha a megtérülést is nézzük és sokallja a 9-10 évet, akkor gondoljon arra, hogy a fűtésre van kiváltása, viszont az áramra nincsen. Ha áramszünet van a hálózaton, akkor ezek az egységek képesek arra, – és most már az elosztói szabályzat engedélyezi – hogy bizonyos fogyasztókat, fagyasztó, hűtő-fűtésnek a keringetési szivattyúja szünetmentesen ellássa az otthonunkat. Tehát áramszünet esetén is működni fog. Tudunk világítani, fűteni és akár 10-12 óra áthidalható vele, míg máshol nem lesz áram
— tájékoztatott Szabó Dániel, a Tokbox Kft. ügyvezetője.
”
Ha valamelyik háztartás nem rendelkezik három fázissal, a pályázaton belül most az is elszámolható, így alkalmassá válik a napelemes rendszer befogadására. Egy átlagos nagyságú háznak a pályázatnak köszönhetően 1-2 millió Forint önköltségébe kerül a rendszer kiépítése.
Mit ad a Napenergia Plusz Program és a Tokbox. Kft?
- akár 5 millió Forint állami támogatás
- ingyenes pályázatmenedzsment
- minimum 10 év gyártói termékgarancia
- 10 év kivitelezői garancia
- rendszer telepítése után is szakmai és műszaki támogatás
Ki pályázhat?
- 18 életévét betöltötte és magyar állampolgár
- magyar adóazonosító jellel rendelkezik, a beruházás helyszínével megegyező állandó lakcím
- pályázaton induló ingatlanban legalább résztulajdonnal vagy haszonélvezeti joggal rendelkezik
- a pályázónak vagy meghatalmazottjának ügyfélkapus regisztrációval kell rendelkeznie
- pályázaton induló ingatlanban nincs bejelentve cég
Olyan vállalkozót keressenek, akiknek vannak referenciái és vegyék fel velük a kapcsolatot még a pályázatuk elbírálása előtt, mert a kivitelezők nagyon leterheltek már most. Hallgassanak meg több kivitelező véleményét, de minimum kettőt és hasonlítsák össze. Inkább kisebb céget válasszanak, aki kisebb mennyiséget lát el, mert ő biztosan el tudja látni ezt a mennyiséget, amit bevállal
— tanácsolta a Tokbox Kft. ügyvezetője.
”
Szabó Dániel ügyvezető azt is elmondta, hogy csak pozitív tapasztalatuk volt az eddigiek során. Lényegében az állami támogatással mind a villanyszámla, mind pedig az általános költségek csökkenthetők, így spórolni tud a háztartás.
A Napenergia Plusz Pályázat előregisztrációval indul, amit a pályázónak kell megtennie. A támogatónak 15 munkanapja van, hogy elbírálja a kérelmet. Pozitív elbírálás esetén a pályázónak ki kell választania a jóváhagyott kivitelezők közül egyet vagy akár többet. Kivitelezőknek a felkérésre ajánlatot kell beadniuk előzetes felmérés alapján. Az ajánlatok alapján kiválasztott kivitelezőnek kell a pályázatot benyújtania, melynek két fő része a támogatottal kötött szerződés és a szolgáltató felé benyújtott napelemes kiserőmű igény igazolása
— ismertette a folyamatot az ügyvezető.
”
Fontos tudnivaló még ezeken kívül, hogy a kivitelezőnk tapasztalt legyen és ügyeljen a beépített anyagok minőségére is. A napelemes rendszereknek esetében tűzveszélyesek lehetnek azok, amelyek nem minőségi anyagból készülnek és nem megfelelően szerelnek be.
Mindenképpen olyan kivitelezőt válasszunk, aki minőségi anyagokkal dolgozik. 10 év garanciát kell vállalnia mind az inverterre, mind a tárolóra, valamint a szerelésre. Nagyon fontos, hogy 10 éven belül érvényesíthető legyen a garancia és ne egyszerűbb márka képviselt terméke legyen a beépített termék. Még ha olcsóbb is, nem biztos, hogy hosszútávon megéri. A másik a biztonság, amire jó ügyelni. A kivitelezőtől mindenképpen kérjük el a villamosbiztonsági felülvizsgálatot, valamint a felülvizsgálati eredmények dokumentációját. Ezt alapvetően köteles megtenni, viszont mi ellenőrizzük le. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy megfelelő, akkor akár külső szakértővel nézessük át a dokumentumot vagy akár az egész rendszert. A házunk a legfontosabb lényegében mindannyiunk számára és senki nem akar anyagi kárt, pláne nem életet kockáztatni
— figyelmeztetett a szakember.
”
A napelemes rendszer tárolóval történő beszerelése két napot vesz igénybe beüzemeléssel és átadással együtt. A bekapcsoláshoz a kivitelezőnek készre kell jelenteni a szolgáltatónál. Ezt követően a szolgáltató kimegy a helyszínre, ellenőrzi a megvalósítását, az inverter típusát és ha mindent rendben talál és a beadott terveknek megfelelően készült el a projekt, akkor vagy a villanyóra átprogramozásával vagy a villanyóra cserélésével beüzemeli. Ennek az átfutási ideje általában egy hónap.
Én alapvetően villamosmérnök vagyok, villamosbiztonsági felülvizsgáló és villanyszerelő, így ezeknek az ismeretében tudok segíteni. Az inverternél fontos, hogy vannak speciális szakmai tulajdonságai, elsősorban a hálózat aszimmetria kezelés. Mindenképpen olyan invertert válasszunk a kivitelezőnktől vagy olyat kérjünk, ami ezt tudja kezelni. A szakértő vagy kivitelező fogja tudni, hogy mi ez pontosan. Az az inverter, ami nem tudja kezelni azzal több lesz a veszteségünk, úgymond a felesleges energia, amit megtermel a rendszer és visszatáplálunk a hálózatba. A szolgáltatónak is ebben a pályázatban az az érdeke, hogy ne tápláljunk vissza, hanem úgymond önellátásra törekedjünk. Nekünk is, mint kivitelezőknek az a célunk, hogy a felmérés alapján meghatározzunk egy olyan rendszert, amivel a ház önellátása biztosított vagy kicsit túlméretezett a jövőbeli szokások miatt. Igaz, hogy minden energia hatékony viszont egyre több eszköz, berendezés van a házunkban és hogyha később akár akarunk fejleszteni klímákkal vagy akár egy elektromos autóval a fogyasztásunk megnő, így érdemes túlméretezni ezeket a rendszereket. Nyilván a pályázat ad egy keretet, minimum 4 KW-os és maximum 5 KW-ig terjedhet az inverter teljesítménye, 120%-os napelem túlméretezéssel. Ami azt jelenti, hogy maximum 6 KW-os napelem mehet fel a tetőnkre és 7,5 KW-10 KW/h-ig történő tároló beépítését engedélyezi a pályázat
— tájékoztatott az ügyvezető.
”
A Tokbox. Kft. előre kidolgozza az Önök számára megfelelő rendszer ajánlatát és megírja a szerződéstervezetet, hogy a pozitív elbírálás után rögtön ki tudja ajánlani a hivatalos felületen keresztül a rendszert és ha megfelelő, aláírják a szerződést.
Fontos tudni, hogy a maximális támogatható projektek darabszáma: 15160 db.
Bármilyen kérdésük merül fel vagy szeretné meggyorsítani az esélyeit, keresse a Tokbox. Kft-t weboldalán ITT vagy a Facebook oldalán ITT!
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlapon - kizárólag a felhasználói élmény fokozásának érdekében - ún. sütiket alkalmazunk. A hírportál használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom