Áriaest és nemzetközi kurzus a Kodály Iskolában
Dr. Berislav Jerković a zágrábi zeneakadémián szerzett énekesi mesterdiplomát, tanári képzését Eszéken végezte, karmesteri diplomáját a Pécsi Tudományegyetemen vette át. Emellett posztgraduális képzéseken vett részt a Grazi Művészeti Egyetemen és Zágrábban, ahol doktori fokozatát is szerezte. Az Eszéki Művészeti Akadémia docense, a Zene- és Énektudományi Tanszék vezetője, többek között magánéneket, vezénylést és dalirodalmat tanít. Művészeti és tudományos konferenciák előadója, továbbá rendszeresen tart mesterkurzusokat és szakmai szemináriumokat énekeseknek, karmestereknek és kórusvezetőknek. Operaénekesként 1997-ben debütált, azóta a legismertebb szerepek többségét megszólaltatta. Az Amerikai Egyesült Államoktól kezdve Dél-Afrikán át Kínáig a világ számos országában lépett fel, neves karmesterekkel, énekesekkel és rendezőkkel dolgozott már együtt, de gyakran ad szólókoncertet is.
Magyar muzsikusokkal is élő kapcsolatot ápol, több ízben koncertezett Balatoni Sándor orgonaművésszel, fellépett a Duna Szimfonikus Zenekarral, a XXV. Európai Bordalfesztivál pécsi gálakoncertjének egyik szólistája volt, míg 2021-ben részt vett a Simándy József Énekverseny zsűrijének munkájában.
Az eszéki professzor az elmúlt években kecskeméti zenészekkel is kapcsolatba került. Németh-Nagy Johanna bő tíz évvel ezelőtt találkozott először vele. A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház énekművésze az azóta eltelt időszakra így emlékezett vissza: „Berislav Jerkovićcsal az általa rendezett »Lav Mirski« Nemzetközi Énekversenyen ismerkedtem meg 2013-ban, Eszéken. Ekkor még a Pécsi Tudományegyetem hallgatója voltam. Azóta számos alkalommal dolgoztam vele együtt, így például részt vettem a mesterkurzusán, ahol horvát dalok interpretálására tanított. Mindig figyelemmel kísérte a pályámat, két évvel ezelőtt Görögországban, Kréta szigetén Mozart: Figaro házassága operájában mint zenei vezető segítette a munkámat. Általa kapott meghívást Dubrovnikba a Kecskeméti Nemzeti Színházban tavaly bemutatott Menotti: A telefon című opera is, mely csodálatos élmény volt a számunkra! Profizmusa és muzikalitása mindig inspiráló a számomra.”
A horvát baritonnal való első közös munkájára, a kecskeméti színház produkciójának dubrovniki vendégjátékára Madarász Éva, a teátrum korrepetitora is örömmel tekintett vissza: „Berislavot közel egy éve ismerem, tavaly júniusban Dubrovnikban dolgoztunk először együtt. Közös előadásunk első részében – az ő felkérésének köszönhetően – a Kelemen László Kamaraszínházban pár hónappal korábban bemutatott és nagy sikerrel játszott, Cseke Péter rendezte operát adtuk elő. Az est második felében meg az általa vezetett Opera Pannonica Pergolesi egyfelvonásos vígoperáját, az Úrhatnám szolgálót tűzte műsorra. Az előadás szép sikert aratott, és már akkor felvetődött benne, bennünk egy közös kecskeméti hangverseny gondolata.”
Dr. Berislav Jerković vasárnap érkezett Kecskemétre. Az eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem professzora több közös próbát tartott Madarász Évával, a Kodály Iskola művész-tanárával, akivel azután hétfő este népszerű operaáriákat szólaltattak meg egy közös koncerten. A Magyar Örökség díjjal kitüntetett intézmény dísztermében megtartott hangverseny első perceiben Földi János igazgatóhelyettes köszöntötte a megjelenteket, majd a horvát zenepedagógus „tanítványa”, Németh-Nagy Johanna énekművész ismertette a nagy hírű operaénekes és zongoraművész kísérője életútját.
Ezt követően a neves bariton többek között Germont áriáját szólaltatta meg Verdi Traviata című operájából és a címszereplő áriáját Csajkovszkij Anyeginjéből. A hangversenyen felcsendült Puccini egyfelvonásosának ismert dallama, Gianni Schicchi áriája is, amely a jelen lévők egy részének ismerősen csenghetett, az operát ugyanis pár héttel ezelőtt a kecskeméti színház is bemutatta és azóta is műsoron tartja. Különösen nagy sikert aratott a torreádor monológja Bizet Carmenjéből, de hosszas ünneplést kaptak a Donizetti-áriák is. Valamennyi műsorszámot vastapssal köszönte meg a maroknyi, de annál inkább lelkes közönség, méltán. A kitűnő hangú vendég előadó, dr. Berislav Jerković mély átéléssel formálta meg a különböző karaktereket, partnerével, Madarász Évával egymást kiválóan értő párost alkottak. „Nagyon jó érzés volt együtt muzsikálni – mondta a koncert után Madarász Éva. – Berislav már a felkészülés során kifejezte a bizalmát felém és ezt a hangversenyen is mindvégig éreztem. Sokat segített a próbákon, kiváló ötleteket adott arra például, hogy a Puccini-áriában eredetileg megszólaló kórusokat hogyan szólaltassam meg, a torreádor-dalban az ismétlést miként oldjam meg stb. Mindaz, amit mondott, ahogyan együtt dolgoztunk, jó hatással volt rám.”
Dr. Berislav Jerković kedden kurzust tartott a Kodály Iskola magánének szakos növendékeinek. A horvát professzor két jelentős módszertani könyvet is kiadott már, melyek pályakezdő énekesek fejlődését segítik, így vélhetően hasznos tanácsokat adott a kecskeméti diákoknak.