Ilyen volt a Művészetek Főutcája Kecskeméten
Kecskemét új összművészeti fesztiválja, a Művészetek Főutcája egész hétvégén változatos programokkal várta az érdeklődőket. Cseke Péter teátrumigazgató egyben az Magyar Művészeti Akadémia kecskeméti regionális munkacsoportjának elnöke a szombati megnyitón elmondta, a fő célja a művészeti akadémia kilenc tagozatában zajló színvonalas és sokrétű munka bemutatása a nagyközönségnek. Kiemelte, nem volt egyszerű feladat összehangolni a kilenc művészeti ág képviselőit egyetlen hétvégére, de végül sikerrel jártak, és a rossz idő sem csorbíthatja a fesztivál hangulatát.
A megnyitón a színházat megtöltő közönség a Kodály Iskola két produkcióját is megnézhette: elsőként Palotás Gábor ütőhangszeres tanár öt tanítványával adott elő két hagyományos - egy spanyol-marokkói és egy közép-afrikai - darabot, majd a Durányik László vezényelte Miraculum Leánykar kápráztatta el a közönséget, műsorukon többek között három népdalfeldolgozással és Kodály Nagyszalontai köszöntőjével. A kodályosokat követően Eszenyi Enikő és Járai Máté mutatott be ízelítőt decemberben debütáló Élet rapszódia - Felkínálom című új darabjukból, Mester Dávid nagyszerű zongorakíséretével.
Eszenyi Enikő a színpadon elmondta, nagy öröm számára, hogy most először előadóművészként állhat a kecskeméti pódiumon, eddig ugyanis csak rendezőként mutatkozhatott be az itteni publikumnak a 2021 végén bemutatott Cirkuszhercegnővel. Az est zárásaképpen a Felhangolva című előadást láthatta a közönség Kovács Lehel rendezésében. A Művészetek Főutcája programjai már a megnyitó előtt elkezdődtek.
A magyar és magyarországi szentek életútja, tevékenysége évszázadokon keresztül egyik legfontosabb kapcsolódási pontjaink voltak az európai kultúrához, egyfajta láthatatlan diplomáciai hálózatot biztosítva Skóciától Bizáncig, Portugáliától Lengyelországig. Az utóbbira jó példa Árpád-házi Szent Kinga és Anjou Szent Hedvig élete, mely szentekről tárlat nyílt szombat délután a Cifrapalotában az Ars Sacra Fesztivál és a Művészetek Főutcája alkalmából, mely utóbbi szervezője köszöntötte a vendégeket.
A kiállított 18 alkotás a 800, illetve a 650 éve született két szentet legendáin, életfelfogásán, erényein, részben napjainkra is tanulságul szolgáló életútjukon keresztül mutatja be a Kecskemétre látogatóknak. Az alkotások közül 13 újonnan született, míg 5 művet a Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálékhoz kapcsolódó múzeumi gyűjteményből emeltünk ki.
A tárlat október 30-ig tekinthető meg a Cifrapalota 1. emeletén. A kiállítás kurátorai Kelecsényi Csilla Ferenczy Noémi-díjas textil- és képzőművész, egyetemi tanár, MMA rendes tagja és ifj. Gyergyádesz László voltak.
Az eső miatt minden programot áthelyeztek zárt színtérbe városszerte, így többek között a Kelemen László Kamaraszínházban, a Cifrapalotában, a Tudomány és Művészetek Házában és a Kirakat Galériában. Kiállítások, vetítések, koncertek, táncház színesítette a programot.
Csík János és a Mezzo vasárnap adott koncertet a Kelemen László Kamaraszínházban. A Művészetek Főutcája fesztiválról szélesebb mozaikot a keddi Múzsa című magazinunkban láthatnak.