„Az emberek szeretettel ölik egymást” - Márai-felolvasóest a KultKaszinóban
Sokak által ismert, hogy Márai Sándor életművében az egyik legtöbbször kifejtett és leggazdagabban ábrázolt téma férfi és nő kapcsolata. Márai alkatából következően a leggyakrabban férfi és nő válságáról, párbeszédük hiányáról, egymás megértésének nehézségeiről olvashatjuk gondolatait és megérzéseit. Az est során megismerkedhetett a hallgatóság Márai Sándor szerelmes és szenvedélyes arcával, de volt módunk beleélni magunkat az egymásért és az egymástól szenvedő párok élethelyzetébe is. És természetesen nem tudtunk meg mindent, hiszen maga Márai írja: "Ahol ember van, ott titok van."
"Az emberek szeretettel ölik egymást, mint valamilyen láthatatlan sugárral. Még több szeretetet akarnak, minden gyöngédség az övék legyen, csak az övék. A teljes érzést akarják, el akarják szívni környezetüktől az életerőket, a nagy növények szomjas mohóságával, melyek kíméletlenül elszívnak a környék zsombékjaiból és televényéből minden erőt, nedvességet, illatot, sugarat. Nagy önzés a szeretet. Nem tudom, hogy élnek-e sokan, akik halálos sérülés nélkül tudják elviselni a szeretet rémuralmát?" – írja Márai az 1941-ben megjelent, Az igazi című művében, amely egy zátonyra futott házasság monológja. A szerző előbb a feleség, aztán a férj szemszögéből avatja be az olvasót a bonyolult szerelmi háromszögbe, pontosan érzékeltetve a viszonyokat és a viszonyulásokat. A mozgatórúgókat keresi, azt, hogy van-e különbség abban, ahogy a férfi tekint a nőre, és ahogy a nő a férfira?
Az est során nem pusztán egymás mellé illesztett irodalmi részletek hangzottak el Hirtling István lebilincselő hangján és láttató tolmácsolásában, de az estet szerkesztő Mészáros Tibor irodalomtörténész jóvoltából izgalmas és alig ismert információkat is megtudhattunk Márai Sándor életének néhány vonatkozásáról. Az előadást fényképek, dokumentumok kópiái, és a Szabó Dániel cimbalomművész által előadott, jól válogatott és virtuóz technikával interpretált zenei betétek színesítették, szerencsésen segítve a szövegek elmélyült befogadását.