Különleges leletekre bukkantak a régészek Hetényegyházán
Egy ékszer is előbukkant egy bronzkori árokból Hetényegyháza külterületén. Az északi elkerülőt meghosszabbítandó útszakasz nyomvonalán dolgoznak a Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársai. A régészek az előzetes dokumentációhoz szükséges feltárást végzik a Magyar Nemzeti Múzeum alvállalkozójaként. A Fazekas András Kristóf által vezetett ásatáson, összesen 800 négyzetméteren húztak próbaszondákat. A munkálatok több eredményt is hoztak.
A próbaásatás eddigi vezérleletét is bemutatta be a KTV stábjának Fazekas András Kristóf. Mint elmondta, a karperec, a késő bronzkor időszakára, a Krisztus előtti második évezredre tehető.
– Amikor a trójai háború zajlott Törökország területén, akkor itt, Hetényegyháza környékén árkot ástak, valószínűleg beleejtették ezt a karperecet – magyarázta a szakember.
Kifejtette, hogy már 40 centi mélységben három korszak települései bontakoztak ki. Egy Árpád-kori település nyomai, gödrök, árkok, házak, padlóval rendelkező házak nyomaira bukkantak. Előkerültek egy szarmata település hasonló típusú objektumai, illetve egy bronzkori árok is.
Egy másik érdekesség, hogy egy csontvázat is találtak a régészek, amely feltehetően egy fiatal személy maradványa.
A próbaásatásokkal a héten végeznek a régészek, majd a Magyar Nemzeti Múzeum elkészíti a dokumentációkat, melyekből kiderül, hogy hol kell elvégezni a konkrét ásatásokat. A régész számít arra, hogy komoly szarmata és Árpád-kori településeket tárhatnak majd fel.