Kodály Zoltánné Péczely Sarolta Kecskeméten
A Kodály házaspár életéről szóló beszélgetésen megjelent dr. Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő, Szemereyné Pataky Klaudia polgármester és Engert Jakabné alpolgármester is. A rendezvény nyitányaként a Kecskeméti Énekes Kör Kodály Zoltán: A székelyekhez című kórusművét adta elő Erdei Péter karnagy vezényletével. A kórus a mű elhangzását követően virágcsokorral köszöntötte a zeneszerző özvegyét. A kórusbemutatót követően Erdei Péter röviden megemlékezett az egy nappal korábban elhunyt zeneiskolai igazgatóról, Palotás Józsefről, aki évtizedeken át volt a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertmestere, a város zenei életének meghatározó alakja.
A pódiumbeszélgetésben Erdei Péter régi fényképek alapján kérdezte a vendégét. Sok téma előkerült az egy órás beszélgetés során, köztük olyanok is, hogy miként lehetett együtt élni egy enciklopédikus tudású zsenivel, akiben mindig is erős volt a pedagógiai hajlam. De beszéltek az egyetemi évekről, a szüntelen tanulásról, és arról is, hogy miként került Kecskemétre az első Nemzetközi Kodály Szeminárium, és miért éppen Kecskeméten épült meg a Kodály Intézet. Péczely Sarolta visszaemlékezett az akkori tanácselnök, Reile Géza látogatására, aki Kodály Zoltán halálát követően ajánlotta fel a város segítségét az özvegynek.
Így aztán a szombathelyi Bartók szemináriumok mintájára létrejött a kecskeméti Kodály szemináriumok rendszere, mögöttük az 1973-ban létesített Kodály Intézettel.
Péczely Sarolta mesélt arról is, hogy 5 évesen már népdalversenyt nyert, ahol a zsűri elnökétől, Kodály Zoltántól bicínium-kötetet és a 333 olvasógyakorlatot kapta meg, dedikálva. A 77 éves Kodály 19 éves korában kérte meg a kezét és vette feleségül, hét évet éltek harmóniában és szeretetben.
Kodály Zoltánné látogatására megtelt a könyvtár nagyterme. Akik nem fértek be, kivetítőn követhették a jó hangulatú beszélgetést, amelyről jövő kedden hosszabb összeállítást láthatnak a KTV Múzsa magazinjában.