Emlékezetes koncertet adott a Kodály Intézet kórusa
A Kecskeméti Kodály Intézet kórusának munkáját 2019 óta Fűri Anna irányítja. Fél évig az intézmény vezetőjével közösen dolgoztak, azután Nemes László Norbert teljesen átadta a feladatot. Hamarosan és váratlanul azonban kitört a világjárvány, ezért nehéz időszak következett ezután az együttes életében. – A Covid miatt az elmúlt években minden előzetes tervem, tervünk felborult – mondta Fűri Anna. – 2020 márciusában át kellett állnunk az online oktatásra, és ez a fajta munka másfél éven át folytatódott. Érkezésem óta ez az első olyan év, amikor szeptembertől júniusig offline tudom a kórust vezetni. A mostani koncertünk műsorába így olyan művek is bekerültek, amelyekkel már jóval ezelőtt találkoztak először a diákok, de eddig nem adódott lehetőségünk arra, hogy el is énekeljük. Ez az év – nyilván azért is, mert befejeztem a doktorit és lekerült egy nagy teher a vállamról – sok szempontból is igen különleges évem lett. Rendkívül jó volt a diákjaimmal együtt dolgozni. Énekeltünk tavaly decemberben a Székely fonóban a Zeneakadémián, ez nekik is nagyon nagy élmény volt, nagyon szépen is dolgoztak, helytálltak, és a másik fellépésünkön, Derecskei András szerzői estjén is szép sikert arattunk.
Fűri Anna szakmai pályafutása
A Barátok templomában megtartott hangverseny első perceiben Francis Poulenc Assisi Szent Ferenc négy kis imája című kompozíciójából két részlet csendült fel. A francia zeneszerző 1948-ban alkotta férfikarra szerzett kórusművét. „Minden vallásos zeném hátat fordít párizsi és külvárosi stílusomnak. Ez az örökség bizonyítéka. A hit minden Poulencben erőteljes” – írta pár évvel korábban.
Teljesen más világból származtak a koncert folytatásában elhangzott művek. Előbb Josef Gabriel Rheinberger Abendlied című esti énekét szólaltatta meg immár a teljes, több mint 50 fős, a világ majd minden földrészéről érkezett, zenei tanulmányukat Kecskeméten folytató fiatalokból álló kórus, majd kortárs magyar zeneszerzők darabjai következtek: Vajda János négy Mária-énekéből az O vos omnes kezdetű, Derecskei András Stabat matere, Gyöngyösi Levente Nagy Szent Gergely himnusza nyomán komponált hatszólamú vegyeskara, a Te lucis ante terminum, valamint Sári József Alleluia című műve.
Külön szövegdobozban:
Derecskei András grandiózus alkotása, a Stabat Mater 2012-ben íródott, ám egészen a közelmúltig egyetlen kórus sem vállalta a bemutatását. A művet néhány héttel ezelőtt, március 3-án Budapesten, a Nádor teremben, a komponista 40. születésnapja alkalmából szervezett szerzői estjén a Kecskeméti Kodály Intézet kórusa szólaltatta meg először.
Meglepően kevesen voltak kíváncsiak a Kecskeméti Kodály Intézet kórusának pénteki koncertjére. Azok a zeneszeretők azonban, akik egy órát szakítottak arra idejükből, hogy a fiatalok énekét meghallgassák, szép élményben részesültek.
(Varga Géza)