A Korhánközi úti tragédiára emlékeztek

2025. 01. 30., 14:23
37-en haltak meg, többen kórházba kerültek az 1973-as Korhánközi úti vonatszerencsétlenség következtében. A tragédia a mai napig is egyike Magyarország legnagyobb vasúti közlekedési szerencsétlenségének. Ma helyezték el a tisztelet koszorúit a helyszínen felállított emlékműnél.
Fotó: Banczik Róbert
A galéria 21 képet tartalmaz

Ma 52 éve, hogy megtörtént Magyarország máig is legnagyobb vasúti közlekedési szerencsétlensége. Azok az emberek, akik ebben a szerencsétlenségben elvesztették az életüket hiányoznak az otthonokból és a szívekből – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a megemlékezést Kis Vilmos, Helvécia plébánosa a tragédia helyszínén felállított emlékműnél.

Balogh Károly Helvécia polgármestere elmondta, hogy nagyon sok helvéciai hunyt el a buszbalesetben. Az évforduló napján minden évben kimennek a temetőbe is, ahol állítottak egy kopjafát, és koszorúval emlékeznek az elhunytakra.

Az autóbusz a Korhánközi sorompó nélküli vasúti átjáróban ütközött össze a személyvonattal. A mozdony kisiklott és felborult, az autóbusz kettészakadt. 1973. január 30-án 18 óra körül zengett egész Kecskemét a mentőautók zajától.

Édesanyám mesélte, hogy emlékszik a napra. Délután már szürkület volt és csak arra lettek figyelmesek, hogy az egész város tele van szirénázó mentőautók zajával. Nagyon sok mentőautó jött, a környező városokból is jöttek segíteni és utána a másnapi újságból olvasták, hogy milyen szörnyű tragédia történt.
— nyilatkozta Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő.



Azon a kedden este 58-an utaztak egy Kecskemét-Helvécia között közlekedő buszon. Többségükben fiatalok, akik az iskolából tértek haza, de volt köztük egy kismama is. A baleseti szituáció ma sem egyértelmű – tudtuk meg Hajagos Csaba történésztől - ugyanis egyrészt a vasúti átjárót nem látták el biztosító berendezéssel.

– Másrészt a szerkocsi haladt elöl, melynek fényszórója jóval gyengébben világított, mint egy mozdonyé, így az esti sötétben, ködben nem feltétlenül lehetett észlelni a szerelvény közeledtét. A tragédiát követően az átjárót teljesen átépítették, melynek költsége 4 millió forintra rúgott, amit a városi tanács költségvetésének terhére kellett megoldani.
— tette hozzá az előadó.

A megemlékezésről és a tragédia történéseiről bővebben a Kecskeméti Televízió Kiemelő című magazinjából tudhatnak meg.